Այսօր աստղագիտական գարնան սկիզբն է․ Լևոն Ազիզյան
Այսօր աստղագիտական գարնան սկիզբն է՝ գարնանային գիշերհավասարի օրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս մասին գրել է «Հիդրոօդերեվութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը՝ նշելով, որ մարտի 20-ին Երևանի ժամանակով 18:46-ին, Արեգակը երկնքի հարավային կիսագնդից կանցնի հյուսիսային կիսագունդ, ինչն էլ աստղագիտական գարնան սկիզբը կլինի:
Ի՞նչ է գարնանային գիշերահավասարը
Գարնանային գիշերահավասարը ամենահետաքրքիր աստղագիտական ​​​​երևույթներից մեկն է։ Համարվում է, որ այդ օրը ցերեկն ու գիշերը հավասար են՝ անկախ աշխարհագրական լայնությունից։ Սակայն դա իրականում այդպես չէ՝ ռեֆրակցիա կոչվող երևույթի պատճառով։
Մարտի 20-ից սկսած կիսագնդերում եղանակները «փոխվում են տեղերով»․ Հյուսիսային կիսագնդում սկսվում է աստղագիտական գարունը, իսկ Հարավայինում՝ աստղագիտական աշունը։
«Աստղագիտական գարունը շարունակվում է մինչև ամառային արևադարձը, որը տեղի է ունենում հունիսի 21-ին։ Մեր ամենասիրված եկեղեցական շարժական տոներից մեկի՝ Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի՝ Սուրբ Զատիկի օրվա հաշվարկը կապված է գարնանային գիշերահավասարի հետ: Ամեն տարի Զատիկի օրը գարնանային գիշերահավասարին հաջորդող առաջին լիալուսնից հետո եկող կիրակին է, և այս տարի այն նշվելու է ապրիլի 5-ին»,– գրել է Լևոն Ազիզյանը։

Сегодня начало астрономической весны: Левон Азизян
Сегодня начинается астрономическая весна, день весеннего равноденствия. Как сообщает “Арменпресс”, об этом на своей странице в Facebook написал директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Левон Азизян, отметив, что 20 марта в 18:46 по ереванскому времени Солнце перейдёт из южного полушария в северное, что ознаменует начало астрономической весны.
Что такое весеннее равноденствие?
Весеннее равноденствие — одно из самых интересных астрономических явлений. Считается, что в этот день день и ночь равны, независимо от географической широты. Однако на самом деле это не так из-за явления, называемого рефракцией.
Начиная с 20 марта, времена года в полушариях меняются местами. В Северном полушарии начинается астрономическая весна, а в Южном — астрономическая осень.
“Астрономическая весна продолжается до летнего солнцестояния, которое приходится на 21 июня. Расчет даты одного из наших самых любимых переходящих церковных праздников — Воскресения Иисуса Христа, Святой Пасхи, связан с весенним равноденствием. Ежегодно Пасха приходится на воскресенье после первого полнолуния, следующего за весенним равноденствием, и в этом году она будет отмечаться 5 апреля”. — написал Левон Азизян.