Այս տարի ոռոգման նպատակով Սևանից ավելի քիչ ջուր բաց կթողնվի
Հանրապետությունում 2026 թվականի գարունը եղել է բավական տեղումնառատ, իսկ գարնանային վարարումների հոսքի ծավալները գրանցվել են նորմայից բարձր։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «ՀայՀիդրոմետ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը նշեց, որ գարնանային վարարումների հոսքի ծավալները հատկապես բարձր են եղել Հրազդան, Արփա, Վեդի, Ձկնագետ, Որոտան գետերի ավազաններում՝ կազմելով նորմայի մինչև 170 տոկոսը։ Առատ տեղումները շարունակվել են հունիսին։ Մասնավորապես, հունիսին բոլոր գետերում ջրի միջին ամսական ելքերը գերազանցել են նորման։
«Առատ տեղումներն իրենց ազդեցությունն են թողել Սևանա լճի ջրի մակարդակի վրա։ Եթե 2026 թվականին հունվարի 1-ին Սևանա լճի մակարդակը կազմել է 1900․22մ, ապա հունիսի 24-ի դրությամբ լճի մակարդակը կազմում է 1900․73մ։ Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բարձր է 3 սմ-ով։ Այս տարվա հունիս ամսվա ընթացքում լճի մակարդակի բարձրացման նման տեմպեր հազվադեպ են հանդիպում։ Այս տարվա հունիսի 1-ից հունիսի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 15 սմ-ով, ընդ որում, նման չափով բարձրացում վերջին անգամ դիտվել էր ավելի քան երեք տասնամյակ առաջ՝ 1993 թվականին»,-ասաց Լևոն Ազիզյանը։
Անդրադառնալով Սևանից բացթողնվող ջրառին՝ Լևոն Ազիզյանը նշեց, որ տեղումնառատ սեզոնով պայմանավորված այս տարի այդ բացթողումը ուշ կլինի։ Օրինակ, 2025 թվականի հունիսի 6-ից Սևանա լճից ոռոգման նպատակով իրականացվել էր ջրառ։ Հունիսի 6-ից հունիսի 24-ը ներառյալ լճից արդեն բաց էր թողնվել 31,677 մլն խմ ջուր։ Այս տարի Սևանա լճից բացթողում դեռ չի իրականացվել։
«Ճիշտ է ջրամբարների լցվածությունն այս տարի դրական է, հիմնականում 100 տոկոսին մոտ կամ դրանից ավելի, սակայն դա բավարար չէ։ Կան տարածաշրջաններ, որտեղ առանց Սևանա լճից ջրի բացթողնման հնարավոր չէ ոռոգել, հետևաբար բացթողում կլինի։ Այստեղ կավելացնեմ, որ ջրամբարների բավական լցվածությունն իր դրական ազդեցությունը կթողնի և այս տարի Սևանից քիչ ծավալներով ջուր բաց կթողնվի»,-ասաց Լևոն Ազիզյանը։

Lake Sevan, the largest body of water in Armenia, has experienced a measurable increase in water levels in 2026, driven by above-normal precipitation and heightened river inflows during the spring and early summer months.
Speaking at a press briefing, the Director of the Hydrometeorology and Monitoring Center of the Ministry of Environment, Levon Azizyan, said that spring flood discharge volumes were especially high in the river basins of the Hrazdan, Arpa, Vedi, Dzknaget, and Vorotan rivers, reaching up to 170% of the norm.
Heavy precipitation continued into June. In particular, in June, the average monthly river discharge in all rivers exceeded the norm.
He noted that Lake Sevan’s water level has experienced an increase not seen since the early 1990s.
“The abundant precipitation has had an impact on the water level of Lake Sevan. If on January 1, 2026, the level of Lake Sevan was 1900.22 meters, then as of June 24, it stands at 1900.73 meters. This indicator is 3 cm higher compared to the same period last year. Such a rate of increase in the lake’s level during June is rarely observed. In the period from June 1 to June 24 this year, the level of Lake Sevan rose by 15 cm, and such an increase was last recorded more than three decades ago, in 1993,” said Levon Azizyan.
Regarding controlled water releases from Lake Sevan, Levon Azizyan noted that, due to the precipitation-rich season, water discharge from the lake this year will be delayed. For example, in 2025, water withdrawal from Lake Sevan for irrigation purposes began on June 6. Between June 6 and June 24, a total of 31.677 million cubic meters of water had already been released from the lake. This year, however, no water release from Lake Sevan has yet been carried out.
He added that although reservoir levels this year are generally positive, mostly near or above 100% capacity, this is still not sufficient. There are regions where irrigation is impossible without water releases from Lake Sevan. At the same time, he noted that the relatively high reservoir levels will have a positive effect, and as a result, smaller volumes of water will be released from Lake Sevan this year.