Զելենսկին հայտնել է, որ Կիևի մարզում ռուսական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 17-ի
Ռուսական ուժերի կողմից բալիստիկ հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով Կիևի մարզում և մայրաքաղաք Կիևում զոհերի թիվը հասել է 17-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին իր Telegram ալիքում։
Նրա խոսքով՝ ևս 44 մարդ վիրավորվել է։ Զելենսկին հավելել է, որ Կիևի մարզի վրա արձակվել է 24 բալիստիկ հրթիռ, 4 «Ցիրկոն» հրթիռ և 115 ԱԹՍ։
«Հարձակման հիմնական թիրախը քաղաքացիական պահեստներն էին։ Հարվածներ են հասցվել նաև ենթակառուցվածքներին և երկաթուղային կայարանին։ Պատերազմի հետ կապ չունեցող օբյեկտների թվում են գարեջրատունը, շինանյութերի պահեստները և քաղաքացիական լոգիստիկան», - հավելել է Զելենսկին։
Նա շեշտել է՝ մարդկանց կյանքը կարող էին փրկել հակահրթիռային միջոցները։ Զելենսկին կրկին հիշեցրել է, որ այդ համակարգերի համար զինամթերքի պակաս կա, և դաշնակիցներին կոչ է արել ավելի ակտիվորեն օգնել կալանիչ հրթիռների մատակարարումների հարցում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 14 զոհի մասին։
Զելենսկու գրառումից հետո Ներքին գործերի նախարարության ղեկավարը հստակեցրել է Կիևի մարզում և Կիևում զոհերի տվյալները։ Իվան Վիգովսկու խոսքով՝ Կիևի մարզում զոհվել է 16 մարդ։ Մայրաքաղաք Կիևում զոհվել է 60-ամյա կին, 16 մարդ վիրավորվել է։ Ավելի վաղ Կիևի քաղաքապետը հայտնել էր մայրաքաղաքում 1 զոհի և 26 տուժածի մասին։

Зеленский сообщил, что число жертв российских авиаударов в Киевской области достигло 17
Число погибших в результате ударов российских баллистических ракет и беспилотников по Киевской области и столице Киеву достигло 17 человек. Как передает “Арменпресс”, об этом президент Украины Владимир Зеленский сообщил в своем Telegram-канале.
По его словам, еще 44 человека получили ранения. Зеленский добавил, что по Киевской области было выпущено 24 баллистические ракеты, 4 ракеты “Циркон” и 115 дронов.
“Основной целью атаки были гражданские склады. Пострадали также объекты инфраструктуры и железнодорожный вокзал. Среди объектов, не связанных с войной, – пивоваренный завод, склады строительных материалов и гражданская логистика”, – добавил Зеленский.
Он подчеркнул, что противоракетные средства могли бы спасти жизни людей. Зеленский еще раз напомнил о нехватке боеприпасов для этих систем и призвал союзников более активно помогать в поставках ракет-перехватчиков.
Ранее сообщалось о 14 погибших.
После сообщения Зеленского глава МВД уточнил данные о погибших в Киевской области и в Киеве. По словам Ивана Выговского, в Киевской области погибли 16 человек. В столице, Киеве, погибла 60-летняя женщина, 16 человек получили ранения. Ранее мэр Киева сообщил об 1 погибшем и 26 раненых в столице.