Առաջիկա շաբաթներին Կառավարությունը ՀԷՑ-ի 100% բաժնետոմսերի նկատմամբ հանրային գերակա շահ կճանաչի
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցել են գլխավոր տնօրենի տեղակալները, մասնաճյուղերի տնօրենները, Երևան քաղաքի էներգաիրացման և սպասարկման դեպարտամենտի ղեկավար կազմը, ինչպես նաև շահագործման շրջանների ղեկավարները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը։
Քննարկման սկզբում կառավարիչը տեղեկացրել է, որ օրերս Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանրային լսում։ Առաջիկա շաբաթների ընթացքում Կառավարությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի (բաժնեմասի) նկատմամբ հանրային գերակա շահ կճանաչի։   Սահմանված կարգով կիրականացվի շուկայական արժեքի գնահատում, սեփականատերերը պաշտոնապես կծանուցվեն, կստանան փոխհատուցում, որից հետո ընկերությունը պետական գրանցում կստանա՝ որպես 100% պետական սեփականություն։
Խորհրդակցության ընթացքում ընդգծվել է, որ թեև բաշխման ցանցում պլանային աշխատանքների իրականացման միջին տևողությունը կրճատվել է, սակայն իրականացվող աշխատանքների արդյունավետության և վերահսկողության տեսանկյունից դեռևս կան խնդիրներ։
Ժամանակավոր կառավարիչը նշել է, որ բոլոր տեսուչները պարտավոր են 24 ժամ հասանելի լինել քաղաքացիներին և արագ արձագանքել բոլոր վթարների դեպքում՝ ապահովելով բաժանորդների անխափան էլեկտրամատակարարումը և պատշաճ իրազեկումը՝ վթարային և պլանային աշխատանքների վերաբերյալ։
Վթարավերականգնողական աշխատանքները պետք է իրականացվեն այնպես, որ տրվեն ոչ թե ժամանակավոր, այլ վերջնական և արդյունավետ լուծումներ՝ կանխարգելելով վթարների հնարավոր կրկնությունը։
Քննարկվել է նոր բաժանորդների՝ բաշխման ցանցին միանալու հայտերի ահռելի քանակը, ինչը մեծապես պայմանավորված է նաև ապրիլի վերջերին նոր բաժանորդ դառնալու սակագների էական նվազեցմամբ (մինչև 40%)։ Վերջին 2 ամսվա ընթացքում շուրջ 2500 նոր բաժանորդ է միացել բաշխման ցանցին, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է շուրջ 35%-ով։
Նոր բաժանորդների ցանցին միացման աշխատանքներն այս պահին իրականացվում են տարբեր եղանակներով, այդ թվում՝ կապալառու ընկերությունների միջոցով, ընկերության սեփական կարողություններով, ինչպես նաև նոր կնքված կապալի պայմանագրերով։
Ռոմանոս Պետրոսյանը նաև անդրադարձել է օրերս Երևանի Պապ թագավորի անվան փողոցում տեղի ունեցած մալուխագծի վթարին, որի առնչությամբ ՀԷՑ-ում ներքին հետաքննություն է իրականացվում։
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն հետևողական է լինելու ՀՀ բոլոր համայնքներում իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների պատշաճ իրականացմանը՝ կանխելու ընկերության սեփականության հանդիսացող էլեկտրամալուխների վնասումը և դրանց հետևանքով առաջացող հնարավոր վթարները։
Ամփոփելով աշխատանքային խորհրդակցությունը՝ Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է.
««Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ճգնաժամային կառավարման շրջափուլն այսօրվանից փոխակերպում ենք կայուն զարգացման մասշտաբային գործընթացի»։

В ближайшие недели правительство признает приоритетный общественный интерес в отношении 100% акций ЗАО «Электрические сети Армении»
В ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) под председательством временного управляющего Романоса Петросяна состоялось расширенное рабочее совещание, в котором приняли участие заместители генерального директора, директора филиалов, руководящий состав департамента энергосбыта и обслуживания города Еревана, а также руководители эксплуатационных районов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЭСА, в начале обсуждения управляющий проинформировал, что на днях в министерстве территориального управления и инфраструктур состоялись общественные слушания. В ближайшие недели правительство признает приоритетный общественный интерес в отношении 100% акций (доли) ЗАО «Электрические сети Армении». В установленном порядке будет проведена оценка рыночной стоимости, собственники будут официально уведомлены, получат компенсацию, после чего компания получит государственную регистрацию как 100% государственная собственность.
В ходе совещания было подчеркнуто, что хотя средняя продолжительность проведения плановых работ в распределительной сети сократилась, однако с точки зрения эффективности и контроля над выполняемыми работами все еще существуют проблемы.
Временный управляющий отметил, что все инспекторы обязаны быть доступными для граждан 24 часа и быстро реагировать в случае всех аварий, обеспечивая бесперебойное электроснабжение и надлежащее информирование абонентов касательно аварийных и плановых работ.
Аварийно-восстановительные работы должны проводиться так, чтобы давались не временные, а окончательные и эффективные решения, предотвращая возможное повторение аварий.
Было обсуждено огромное количество заявок новых абонентов на подключение к распределительной сети, что в значительной степени обусловлено также существенным снижением тарифов на получение статуса нового абонента в конце апреля (до 40%). За последние 2 месяца к распределительной сети подключилось около 2500 новых абонентов, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличилось примерно на 35%.
Работы по подключению новых абонентов к сети на данный момент осуществляются различными способами, в том числе посредством подрядных компаний, собственными возможностями компании, а также по вновь заключенным договорам подряда.
Романос Петросян также коснулся произошедшей на днях аварии на кабельной линии на улице царя Папа в Ереване, в связи с чем в ЭСА проводится внутреннее расследование.
ЗАО «Электрические сети Армении» будет последовательно относиться к надлежащему осуществлению благоустроительных работ, проводимых во всех общинах Республики Армения, для предотвращения повреждения принадлежащих компании электрических кабелей и возможных аварий, возникающих вследствие этого.
Подводя итоги рабочего совещания, Романос Петросян отметил: «В ЗАО «Электрические сети Армении» цикл кризисного управления с сегодняшнего дня мы трансформируем в масштабный процесс стабильного развития».