Իսրայելի հետ բանակցություններն «ամոթ և նվաստացում» կբերեն Լիբանանին․ «Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդ
«Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդ Նայիմ Կասեմն օգոստոսի 4-ին հայտարարել է, որ Լիբանանի և Իսրայելի միջև ուղիղ բանակցությունները Լիբանանին «ոչինչ չեն բերի, բացի ամոթից, նվաստացումից և հաջորդական փոխզիջումներից»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է France 24-ը։
Հեռուստատեսային ուղերձում Կասեմն ասել է, որ Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը «չի գործել որպես արբիտր, ոչ էլ որպես միավորող դեմք, այլ դարձել է կողմնակալ և պառակտող»։
Անդրադառնալով Սիրիայի հետ հարաբերություններին՝ Կասեմը նշել է, որ դեմ չէ Սիրիայի ղեկավարության հետ հանդիպմանը։
«Չկա որևէ խոչընդոտ, որպեսզի «Հեզբոլլահի» և Սիրիայի ղեկավարության միջև հրապարակային հանդիպում կայանա այն ժամանակ, որը երկու կողմերն էլ նպատակահարմար կհամարեն», - հեռուստաուղերձում հայտարարել է Նաիմ Քասեմը։
Նա ընդգծել է Լիբանանի և Սիրիայի միջև «դրական, եղբայրական և համագործակցային հարաբերությունների» կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Օգոստոսի 4-ին Հռոմում տեղի են ունենալու Իսրայելի և Լիբանանի միջև ուղիղ բանակցությունների յոթերորդ փուլը։ The Times of Israel-ի փոխանցմամբ՝ պատվիրակությունների ավտոշարասյուններն արդեն Հռոմում են։
Իսրայելը և Լիբանանը հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ։ Փաստաթղթի նպատակը ռազմական գործողությունների դադարեցումն է։ Պայմանավորվածությունները նախատեսում են իսրայելցի զինվորականների փուլային դուրսբերում և «Հեզբոլլահ» շարժման ջոկատների զինաթափում լիբանանյան զինծառայողների կողմից։

Переговоры с Израилем принесут Ливану “только позор, унижение и череду компромиссов”: генеральный секретарь группировки “Хезболла”
Генеральный секретарь группировки “Хезболла” Наим Касем заявил 4 августа, что прямые переговоры между Ливаном и Израилем “не принесут Ливану ничего, только позор, унижение и череду компромиссов”, - “Арменпрфесс” сообщает об этом со ссылкой на France 24.
В телевизионном обращении Наим Касем заявил, что президент Ливана Жозеф Аун “не выступил ни в роли арбитра, ни в роли объединяющей фигуры, а стал предвзятым и сеющим раздор”.
Переходя к отношениям с Сирией, Касем заявил, что не возражает против встречи с сирийским руководством.
“Нет никаких препятствий для публичной встречи “Хезболлы” и сирийского руководства в подходящее для обеих сторон время”, — сказал Наим Касем.
Он подчеркнул важность и необходимость “позитивных, братских и партнерских отношений” между Ливаном и Сирией.
Седьмой раунд прямых переговоров между Израилем и Ливаном состоится в Риме 4 августа. По данным The Times of Israel, автоколонны делегаций уже в Риме.
26 июня в Вашингтоне Израиль и Ливан подписали рамочное соглашение при посредничестве Соединенных Штатов. Цель документа — прекращение боевых действий. Соглашения предусматривают поэтапный вывод израильских войск и разоружение подразделений “Хезболлы” ливанскими военными.