ՌԴ-ի և Կատարի ԱԳ նախարարները կոչ են արել դադարեցնել մարտական գործողությունները Պարսից ծոցում
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Կատարի նախարարների խորհրդի նախագահ, արտաքին գործերի նախարար Մոհամեդ բեն Աբդել Ռահման Ալ Թանիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Պարսից ծոցի գոտում ստեղծված իրադրությունը։ Երկու կողմերն էլ ընդգծել են մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կարևորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
«Զրույցի ընթացքում նաև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում  Մերձավոր Արևելքի իրադրության վերաբերյալ՝ կենտրոնանալով Պարսից ծոցի գոտում լարվածության շարունակվող սրման վրա։ Երկու կողմերն էլ ընդգծել են մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցման և բանակցային գործընթացի շուտափույթ  վերսկսման կարևորությունը՝ հունիսի 17-ին ստորագրված «Իսլամաբադի հուշագրի» հիման վրա», - ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում հավելել են, որ զրույցի ընթացքում մանրամասն քննարկվել են ավանդական բարեկամական ռուս-կատարական հարաբերությունների ամբողջ համալիրի հետագա զարգացման հիմնական ուղղությունները։

Главы МИД России и Катара призвали к прекращению боевых действий в Персидском заливе
В ходе телефонного разговора с министром иностранных дел Катара Мохаммедом бин Абдель Рахманом Аль Тани министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил ситуацию в регионе Персидского залива. Обе стороны подчеркнули важность немедленного прекращения боевых действий. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает российское внешнеполитическое ведомство.
“С обеих сторон была подчеркнута важность незамедлительного прекращения боевых действий и скорейшего возобновления переговорного процесса на основе подписанного 17 июня “Исламабадского меморандума””, — говорится в заявлении МИД.
Дипломатическое ведомство добавило, что в ходе разговора подробно обсуждались основные направления дальнейшего развития всего комплекса традиционно дружественных российско-катарских отношений.