Կատարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան Իսրայելին մեղադրել են Գազայում զինադադարի խախտման մեջ
Կատարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան, որոնք միջնորդներ են հանդես գալիս Գազայի հակամարտության կարգավորման գործում, վճռականորեն դատապարտել են Իսրայելի գործողություններն անկլավում՝ դրանք անվանելով հրադադարի համաձայնագրի ուղղակի խախտում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է երեք պետությունների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Այդ խախտումների շարունակումը համաձայնագրի չկատարում է և խաթարում է դրա երկրորդ փուլի իրականացման ջանքերը, հատկապես այն բանից հետո, երբ ՀԱՄԱՍ շարժումը և պաղեստինյան խմբավորումները հայտարարել են ճանապարհային քարտեզին համաձայնության մասին, մասնավորապես՝ զենքի վերահսկողության հարցում», - ասվում է փաստաթղթում, որը հրապարակել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Միջնորդ երկրները դատապարտել են իսրայելական ուժերի կողմից Գազայի հատվածում շարունակվող հարվածները՝ նշելով, որ անընդունելի են բժշկական հաստատությունների թիրախավորումը և խաղաղ բնակիչների զոհվելը։ Նրանք կոչ են արել ապահովել քաղաքացիական բնակչության, բուժաշխատողների և մարդասիրական ոլորտի աշխատակիցների լիարժեք պաշտպանությունը, ինչպես նաև երաշխավորել մարդասիրական օգնության անխոչընդոտ մուտքը անկլավի բոլոր շրջաններ։
Բացի այդ, Դոհան, Կահիրեն և Անկարան միջազգային հանրությանը կոչ են արել ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ իր ստանձնած պարտավորությունները կատարելու համար։ Նրանց կարծիքով՝ դա անհրաժեշտ է ԱՄՆ նախագահի խաղաղության ծրագրի իրականացումն ավարտին հասցնելու համար։
2025 թվականի հունվարին Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ն ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի և Կատարի միջնորդությամբ համաձայնության են եկել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ։
Նախաձեռնությունը բաղկացած էր երեք փուլից. առաջինը ներառում է ռազմական գործողությունների դադարեցում, կալանավորվածների ազատ արձակում և իսրայելական զորքերի մասնակի դուրսբերում։ Հաջորդ փուլերը ենթադրում են հակամարտության վերջնական ավարտ և անկլավի վերականգնման գործընթաց։ 2026 թվականի հուլիսի 30-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է երկրորդ փուլի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին, որը նախատեսում է պաղեստինյան կազմավորումների լիակատար զինաթափում:

Türkiye, Egypt and Qatar strongly condemned ongoing Israeli violations in the Gaza Strip, saying that Israel is targeting healthcare facilities and medical infrastructure, causing civilian casualties and breaching international law.
“The mediators stress the need for Israel to comply with all of its obligations under international law and to fully uphold its commitments under the ceasefire agreement, affirming that the continuation of these violations constitutes a breach of the agreement and undermines the efforts aimed at implementing its second phase, particularly following Hamas and the Palestinian factions’ announcement of their acceptance of the roadmap, especially the provision concerning the confinement of weapons. They further warn that these violations threaten the path toward de-escalation and exacerbate the suffering of civilians in the Gaza Strip,” the three countries said in a joint statement published by the Qatari foreign ministry.
“The mediators renew their call for ensuring the full protection of civilians, medical facilities, and humanitarian personnel, and for guaranteeing the unhindered delivery of humanitarian assistance and medical supplies throughout the Gaza Strip. The mediators also call on the international community to assume its responsibilities and exert the necessary pressure on Israel to fulfill its obligations under international law and the ceasefire agreement, in a manner that ensures the completion of President Trump’s peace plan. They note that President Trump described reaching consensus on the roadmap for the second phase as a “historic agreement,” and stress the need to prevent any undermining of the efforts aimed at achieving a sustainable de-escalation, leading to a permanent ceasefire and an end to the humanitarian suffering in the Gaza Strip.”
In January 2025, Israel and Hamas reached a ceasefire agreement in the Gaza Strip, mediated by the United States, Egypt, and Qatar. The initiative consisted of three phases: the first included a halt to military operations, the release of detainees, and the partial withdrawal of Israeli forces. The subsequent phases envisaged the complete end of the conflict and the reconstruction process.
On July 30, 2026, U.S. President Donald Trump announced that an agreement had been reached on the second phase, which envisages the complete disarmament of Palestinian factions.