Կատարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան Իսրայելին մեղադրել են Գազայում զինադադարի խախտման մեջ
Կատարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան, որոնք միջնորդներ են հանդես գալիս Գազայի հակամարտության կարգավորման գործում, վճռականորեն դատապարտել են Իսրայելի գործողություններն անկլավում՝ դրանք անվանելով հրադադարի համաձայնագրի ուղղակի խախտում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է երեք պետությունների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Այդ խախտումների շարունակումը համաձայնագրի չկատարում է և խաթարում է դրա երկրորդ փուլի իրականացման ջանքերը, հատկապես այն բանից հետո, երբ ՀԱՄԱՍ շարժումը և պաղեստինյան խմբավորումները հայտարարել են ճանապարհային քարտեզին համաձայնության մասին, մասնավորապես՝ զենքի վերահսկողության հարցում», - ասվում է փաստաթղթում, որը հրապարակել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Միջնորդ երկրները դատապարտել են իսրայելական ուժերի կողմից Գազայի հատվածում շարունակվող հարվածները՝ նշելով, որ անընդունելի են բժշկական հաստատությունների թիրախավորումը և խաղաղ բնակիչների զոհվելը։ Նրանք կոչ են արել ապահովել քաղաքացիական բնակչության, բուժաշխատողների և մարդասիրական ոլորտի աշխատակիցների լիարժեք պաշտպանությունը, ինչպես նաև երաշխավորել մարդասիրական օգնության անխոչընդոտ մուտքը անկլավի բոլոր շրջաններ։
Բացի այդ, Դոհան, Կահիրեն և Անկարան միջազգային հանրությանը կոչ են արել ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ իր ստանձնած պարտավորությունները կատարելու համար։ Նրանց կարծիքով՝ դա անհրաժեշտ է ԱՄՆ նախագահի խաղաղության ծրագրի իրականացումն ավարտին հասցնելու համար։
2025 թվականի հունվարին Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ն ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի և Կատարի միջնորդությամբ համաձայնության են եկել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ։
Նախաձեռնությունը բաղկացած էր երեք փուլից. առաջինը ներառում է ռազմական գործողությունների դադարեցում, կալանավորվածների ազատ արձակում և իսրայելական զորքերի մասնակի դուրսբերում։ Հաջորդ փուլերը ենթադրում են հակամարտության վերջնական ավարտ և անկլավի վերականգնման գործընթաց։ 2026 թվականի հուլիսի 30-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է երկրորդ փուլի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին, որը նախատեսում է պաղեստինյան կազմավորումների լիակատար զինաթափում:

Катар, Египет и Турция обвинили Израиль в нарушении режима прекращения огня в Газе
Катар, Египет и Турция, выступающие посредниками в конфликте в Газе, решительно осудили действия Израиля в анклаве, назвав их прямым нарушением соглашения о прекращении огня. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в совместном заявлении трех государств.
“Продолжение этих нарушений является несоблюдением соглашения и подрывает усилия по реализации его второго этапа, особенно после того, как движение ХАМАС и палестинские фракции объявили о согласии с дорожной картой, в частности в вопросе контроля над вооружениями”, — говорится в документе, опубликованном Министерством иностранных дел Катара.
Страны-посредники осудили продолжающиеся удары израильских сил по сектору Газа, отметив, что обстрелы медицинских учреждений и убийства мирных жителей неприемлемы. Они призвали к полной защите гражданского населения, медицинских работников и сотрудников гуманитарных организаций, а также к беспрепятственному доступу гуманитарной помощи во все районы анклава.
Доха, Каир и Анкара также призвали международное сообщество оказать давление на Израиль с целью выполнения им своих обязательств. По их мнению, это необходимо для завершения реализации мирного плана президента США.
В январе 2025 года Израиль и ХАМАС при посредничестве США, Египта и Катара достигли соглашения о прекращении огня в секторе Газа.
Инициатива состояла из трех этапов: первый включал прекращение боевых действий, освобождение пленных и частичный вывод израильских войск. Последующие этапы предполагали окончательное завершение конфликта и процесс восстановления анклава. 30 июля 2026 года президент США Дональд Трамп объявил о достижении соглашения по второму этапу, который предусматривает полное разоружение палестинских образований.