Ռուսաստանը զանգվածային հարված է հասցրել Կիևին, Մոսկվան հայտնում է 274 ուկրաինական ԱԹՍ խոցելու մասին
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի գոտում օգոստոսի 1-ի գիշերը կողմերը զանգվածային օդային հարվածներ են իրականացրել, իսկ նախորդ օրվա ընթացքում ռազմաճակատի տարբեր հատվածներում արձանագրվել է ավելի քան 240 մարտական բախում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ուկրաինական իշխանությունների տվյալներով՝ ռուսական ուժերը բալիստիկ հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով հարվածել են Կիևին։
Հարձակման հետևանքով զոհվել է առնվազն 9 մարդ, վիրավորվել՝ շուրջ 30-ը, այդ թվում՝ երեխաներ։ Վնասներ են արձանագրվել Ուկրաինայի մայրաքաղաքի յոթ վարչական շրջաններում, հրդեհներ են բռնկվել բնակելի և ոչ բնակելի շինություններում, որոշ հատվածներում եղել են էլեկտրամատակարարման խափանումներ։
Ուկրաինայի արտակարգ ծառայության տվյալներով՝ Սոլոմյանսկի շրջանում վնասվել և հրդեհվել է հինգհարկանի բնակելի շենք։ Շենքի վերին հարկերից տարհանվել է 35 մարդ։ Դառնիցկի շրջանում հարվածների հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ, ավտոմեքենաներ, վարչական և այլ շինություններ։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է Կիևին և Կիևի մարզին զանգվածային հարված հասցնելու փաստը։ Ռուսական կողմի պնդմամբ՝ թիրախավորվել են Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական ձեռնարկություններ և լոգիստիկ կենտրոններ, որոնք ներգրավված են հրթիռների, անօդաչուների, ռադիոլոկացիոն կայանների և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցների արտադրության, պահպանման ու մատակարարման գործընթացում։
Ռուսաստանի ՊՆ-ն նշել է Կիևում գտնվող մի շարք արտադրական ձեռնարկություններ, ինչպես նաև Կիևի մարզի Վիշնևոյե բնակավայրում գործող լոգիստիկ կենտրոն։ Ուկրաինական կողմը և անկախ աղբյուրները հրապարակման պահին չէին հաստատել Ռուսաստանի ՊՆ-ի ներկայացրած ռազմական օբյեկտների ցանկն ու դրանց վնասման աստիճանը։
Միաժամանակ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հուլիսի 31-ի ժամը 20։00-ից մինչև օգոստոսի 1-ի ժամը 07։00-ն ռուսական հակաօդային պաշտպանության միջոցները որսացել կամ ոչնչացրել են ինքնաթիռային տիպի 274 ուկրաինական ԱԹՍ։ Ըստ հաղորդագրության՝ անօդաչուները խոցվել են Ռուսաստանի ավելի քան մեկ տասնյակ մարզերի, Մոսկվայի տարածաշրջանի, Կրասնոդարի երկրամասի, Ղրիմի, ինչպես նաև Սև և Ազովի ծովերի ջրային տարածքների երկնքում։ Ուկրաինան այդ թիվը չի հաստատել։
Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի՝ օգոստոսի 1-ի ժամը 08։00-ի ամփոփագրի համաձայն՝ նախորդ օրվա ընթացքում ռազմաճակատում գրանցվել է 243 մարտական բախում։ Ուկրաինական կողմի տվյալներով՝ առավել ինտենսիվ մարտեր են ընթացել Պոկրովսկի ուղղությամբ, որտեղ արձանագրվել է 37 գրոհ, Կոստյանտինիվկայի ուղղությամբ՝ 26, Սլովյանսկի ուղղությամբ՝ 19, իսկ Հարավային Սլոբոժանշչինայի ուղղությամբ՝ 17։
Ուկրաինայի գլխավոր շտաբը նաև հայտնել է, որ երկրի հրթիռային զորքերն ու հրետանին հարվածել են ռուսական ուժերի անօդաչուների կառավարման երկու կետի, զինծառայողների կենտրոնացման 15 շրջանի, մեկ պահեստի և ևս մեկ ռազմական օբյեկտի։

Россия нанесла массированные авиаудары по Киеву, Москва заявила о сбитии 274 украинских беспилотников
В ночь на 1 августа стороны в зоне российско-украинской войны нанесли массированные авиаудары, а за предыдущий день на разных участках фронта было зафиксировано более 240 боевых столкновений.
Как передает Арменпресс, по информации украинских властей, российские войска нанесли удары по Киеву баллистическими ракетами и беспилотниками.
В результате атаки погибли по меньшей мере 9 человек и около 30 получили ранения, в том числе дети. Сообщается о разрушениях в семи административных районах украинской столицы, в жилых и нежилых зданиях вспыхнули пожары, в некоторых районах произошли отключения электроэнергии.
По данным украинских служб экстренной помощи, в Соломянском районе поврежден и подожжен пятиэтажный жилой дом. С верхних этажей здания эвакуированы 35 человек. В Дарнице в результате забастовок повреждены жилые дома, автомобили, административные и другие здания.
Министерство обороны России подтвердило факт массированного удара по Киеву и Киевской области. По данным российской стороны, целью удара стали украинские военно-промышленные предприятия и логистические центры, занимающиеся производством, обслуживанием и поставкой ракет, беспилотников, радиолокационных станций и средств радиоэлектронной борьбы.
Министерство обороны России назвало ряд производственных объектов в Киеве, а также логистический центр в поселке Вишнево Киевской области. Украинская сторона и независимые источники на момент публикации не подтвердили представленный Министерством обороны России список военных объектов и масштабы их повреждений.
Одновременно с этим Министерство обороны России сообщило, что с 20:00 часов  31 июля по 07:00 часов 1 августа российские системы ПВО перехватили или уничтожили 274 украинских самолета. Согласно сообщению, беспилотники были сбиты в небе над более чем десятком российских регионов, Московской областью, Краснодарским краем, Крымом, а также в водах Черного и Азовского морей. Украина не подтвердила эти данные.
Согласно сводке Генерального штаба Вооруженных Сил Украины по состоянию на 08:00 часов 1 августа, за предыдущие сутки на фронте зафиксировано 243 боевых столкновения. По данным украинской стороны, наиболее интенсивные бои прошли на Покровском направлении, где зафиксировано 37 атак, на Константиновском направлении — 26, на Славянском направлении — 19, а на Южно-Слобожанщинском направлении — 17.
Генеральный штаб Украины также сообщил, что ракетные и артиллерийские силы страны нанесли удары по двум российским пунктам управления беспилотниками, 15 военным объектам, одному складу и еще одному военному объекту.