ԱՄՆ Պետդեպը դեմ է Թուրքիային F-35 կործանիչներ վաճառելուն, քանի դեռ չեն կատարվել Կոնգրեսի պահանջները
Թուրքիան չի ձեռնարկել այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են ամերիկյան F-35 կործանիչներ ստանալու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման դիրքորոշում է արտահայտել ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը:
«Թուրքիան դեռ չի կատարել այդ պայմանները»,-Fox News հեռուստաալիքը մեջբերում է Պետքարտուղարության՝ հուլիսի 22-ի նամակը ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին։
Նրանում պարզաբանում է, որ ԱՄՆ-ի օրենսդրությունն արգելում է F-35 կործանիչների փոխանցումը Թուրքիային, քանի Անկարան չի հրաժարվել ռուսական արտադրության S-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգից կամ դրա հետ կապված սարքավորումներից, չի խոստացել կրկին դրանք չգնել և չի կատարել Կոնգրեսի կողմից սահմանված մյուս հավաստագրման պահանջները։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը Fox News-ին ասել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը «ընդունում է Թուրքիայի ռազմավարական կարևորությունը», իսկ նրա վարչակազմը կոչ է անում Անկարային «լուծել չլուծված հարցերը»։
«Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի արժեքավոր դաշնակիցն է, և մենք շարունակում ենք փոխգործակցել մեր կարևոր ու բազմակողմանի հարաբերությունների բոլոր ասպեկտներով», - նշել է հեռուստաալիքի զրուցակիցը։
Հուլիսի վերջին Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը հայտարարել է, որ թուրքական կողմը ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցում է ամերիկյան F-35 կործանիչների մատակարարումների հետ կապված հարցերի լուծումը գտնելու համար։
«Մեր ռազմական ու քաղաքական հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ դրական հունով են զարգանում, և մենք լուծումներ ենք փնտրում փոխըմբռնման ու համագործակցության ուղիով», - Daily Sabah-ը մեջբերում է նախարարի խոսքը՝ թուրք խորհրդարանականների հարցերին նրա գրավոր պատասխաններում։

Госдепартамент США выступает против продажи истребителей F-35 Турции до тех пор, пока не будут выполнены требования Конгресса
Турция не предприняла необходимых шагов для получения американских истребителей F-35. Как сообщает Арменпресс, такую ​​позицию высказал Госдеп США.
"Турция пока не выполнила эти условия", - цитирует телеканал Fox News письмо Госдепартамента Конгрессу США от 22 июля.
В нем уточняется, что законодательство США запрещает передачу Турции истребителей F-35, поскольку Анкара не отказалась от системы противоракетной обороны С-400 российского производства или сопутствующего оборудования, не пообещала больше не покупать их и не выполнила другие сертификационные требования, установленные Конгрессом.
Представитель Госдепартамента сообщил Fox News, что президент США Дональд Трамп «признает стратегическую важность Турции», и его администрация призывает Анкару «решить нерешенные вопросы».
"Турция является ценным союзником НАТО, и мы продолжаем сотрудничать во всех аспектах наших важных и многогранных отношений", - сказал интервьюер телеканала.
В конце июля министр обороны Турции Яшар Гюлер заявил, что турецкая сторона сотрудничает с США для поиска решения вопросов, связанных с поставками американских истребителей F-35.
"Наши военно-политические отношения с США развиваются позитивно, и мы ищем решения посредством взаимопонимания и сотрудничества", - цитирует Daily Sabah слова министра в его письменных ответах на вопросы турецких парламентариев.