ԱՄՆ Սենատն ընթացակարգային քվեարկությամբ աջակցել է ՌԴ-ի և Իրանի դեմ լրացուցիչ պատժամիջոցների մասին օրինագծին
ԱՄՆ սենատորները քվեարկել են Ռուսաստանի և Իրանի նկատմամբ հնարավոր լրացուցիչ պատժամիջոցներ նախատեսող օրինագծի հետագա քննարկման օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Hill պարբերականը։
Ընթացակարգային քվեարկության ժամանակ օրինագծի օգտին հանդես է եկել 86 սենատոր, դեմ՝ 12։
Պատժամիջոցների օրինագծի մշակման գործում առանցքային դեր է խաղացել հանգուցյալ հանրապետական ​​սենատոր Լինդսի Գրեմը, որի հուղարկավորությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 28-ին Վաշինգտոնում։ Օրինագիծն անվանվել է նրա պատվին։
Օրինագծով նախատեսվում են ավելի խիստ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի և ռուսական նավթ և գազ գնող երկրների դեմ։ Բացի այդ, փաստաթղթով նախատեսվում է Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների ընդլայնում։
Առայժմ պարզ չէ, թե երբ տեղի կունենա վերջնական քվեարկությունը։ Բացառված չէ, որ այն տեղի ունենա արդեն հաջորդ շաբաթ։ Այնուհետև՝ օգոստոսի 10-ից, Սենատն աշխատանքը կդադարեցնի մինչև սեպտեմբեր։
Իր հերթին, Ներկայացուցիչների պալատը կկարողանա օրինագիծը քննարկել միայն սեպտեմբերին, քանի որ արդեն գտնվում է ամառային արձակուրդում։

Сенат США процедурным голосованием поддержал законопроект О дополнительных санкциях против России и Ирана
Сенаторы США проголосовали за дальнейшее обсуждение законопроекта, предусматривающего возможные дополнительные санкции в отношении России и Ирана. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило издание The Hill.
В ходе процедурного голосования 82 сенатора проголосовали за законопроект, 12 — против.
Ключевую роль в разработке законопроекта о санкциях сыграл покойный сенатор-республиканец Линдси Грэм, похороны которого состоялись в Вашингтоне 28 июля. Законопроект назван в его честь.
Законопроект предусматривает более жесткие санкции против России и стран, закупающих российскую нефть и газ. Документ также предусматривает расширение существующих санкций против Ирана.
Пока неясно, когда состоится окончательное голосование. Не исключено, что оно пройдет уже на следующей неделе. Затем, с 10 августа, Сенат приостановит свою работу до сентября.
Палата представителей сможет обсудить законопроект только в сентябре, поскольку уже находится на летних каникулах.