Նեթանյահուն Թրամփի հետ հանդիպումը որակել է «լավագույններից մեկը»
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Սպիտակ տանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումը որակել է «գերազանց» և երբևէ ունեցած «լավագույններից մեկը»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Օվալաձև աշխատասենյակում՝ փակ դռների հետևում. լրագրողներ չեն հրավիրվել, և մամուլի ասուլիս չի անցկացվել։
Օվալաձև աշխատասենյակում երկու ղեկավարների համապատասխան պատվիրակությունների մասնակցությամբ անցկացված հանդիպումը ութերորդն էր Թրամփի՝ 2025 թվականի սկզբին նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել երկու առաջնորդների միջև հարաբերությունների լարվածության մասին լուրերի ֆոնին, և Թրամփը հանդիպումից անմիջապես առաջ իր դժգոհությունն էր հայտնել Նեթանյահուից։
Սակայն Նեթանյահուն հերքել է ԱՄՆ-Իսրայել հարաբերություններում լարվածության մասին լուրերը։
«Դա հանդիպում էր լիակատար համագործակցությամբ, փոխադարձ աջակցությամբ, Իրանի միջուկային զենք չունենալու համատեղ նպատակի շուրջ փոխըմբռնմամբ, ինչպես նաև այլ նպատակների վերաբերյալ», - ասել է նա հանդիպումից կարճ ժամանակ անց։
«Սա մեր ընկերոջ՝ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ ունեցած լավագույն զրույցներից մեկն էր, և հնարավորություն՝ մտքեր փոխանակելու, ինչպես նաև համակարգելու այն հարցերը, որոնք կարևոր են Իսրայելի անվտանգության և ապագայի համար», - շեշտել է Նեթանյահուն։
Ըստ Նեթանյահուի գրասենյակի հրապարակած լուսանկարների՝ Օվալաձև աշխատասենյակում ներկա են եղել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և Թրամփի Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը նշել է, որ Նեթանյահուի հետ բանակցությունները, ինչպես նաև Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ ավելի վաղ կայացած հանդիպումը «դրական և արդյունավետ» են եղել:

Нетаньяху назвал встречу с Трампом «одной из лучших»
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал свою встречу с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме «превосходной» и «одной из лучших» в своей жизни. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Times of Israel.
Встреча состоялась в Овальном кабинете за закрытыми дверями; журналисты не были приглашены, пресс-конференция не проводилась.
Встреча, которая состоялась в Овальном кабинете с участием делегаций двух лидеров с момента вступления Трампа в должность в начале 2025 года, прошла на фоне сообщений о напряженных отношениях между двумя лидерами, и Трамп незадолго до встречи выразил свое недовольство Нетаньяху.
Однако Нетаньяху опроверг сообщения о напряженности в американо-израильских отношениях.
«Это была встреча, полная сотрудничества, взаимной поддержки, взаимопонимания по общей цели – не допустить появления у Ирана ядерного оружия, а также по другим целям», – сказал он вскоре после встречи.
«Это была одна из лучших бесед, которые у меня были с нашим другом, президентом Трампом, и возможность обменяться идеями и скоординировать действия по вопросам, важным для безопасности и будущего Израиля», — подчеркнул Нетаньяху.
Согласно фотографиям, опубликованным офисом Нетаньяху, в Овальном кабинете присутствовали госсекретарь США Марко Рубио, министр обороны Пит Хегсетт, вице-президент США Дж. Д. Вэнс и специальный посланник Трампа по Ближнему Востоку Стив Уиткофф.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила, что переговоры с Нетаньяху, а также предыдущая встреча с Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским были «позитивными и продуктивными».