Ֆրանսիայի անտառային հրդեհները ամենաուժեղն են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Բորդո քաղաքի մոտակայքում մոլեգնող անտառային հրդեհները «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենաուժեղն» է անվանել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Մենք պետք է հասկանանք, որ բախվում ենք բոլորովին աննախադեպ անտառային հրդեհի։ Իրավիճակը, որի հետ մենք գործ ունենք, ամենածանրն է, որ երբևէ գրանցվել է», - Ժիրոնդի շրջան կատարած այցի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մակրոնը։
Նա նաև նշել է, որ Լանդի շրջանում բռնկված հրդեհը զսպվել և վերահսկողության տակ է վերցվել։
AFP լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Մակրոնը նշել է, որ հրդեհի մարմանն օգնելու համար գործի են դրվել բոլոր հնարավոր ռեսուրսներն ավելի քան 1500 զինվորականների ներգրավմամբ։
Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ հրդեհաշիջման արգելապատնեշներ են փորվել և ամրացվել՝ հրդեհի առաջխաղացումը կանխելու համար։
Ժիրոնդում անտառային հրդեհների դեմ պայքարի ղեկավար Ռեմի Լասուրեյլը նշել է, որ վերջին հինգ-վեց օրվա ընթացքում այրվել է մոտ 42 000 հեկտար տարածք, սակայն մեկ գիշերվա ընթացքում այդ թիվը զգալիորեն չի աճել։
Նա տեղեկացրել է, որ մինչ այժմ ոչնչացել է մոտ 240 տուն։
Լասուրեյլը հավելել է, որ հրդեհի դեմ պայքարում է ավելի քան 2000 հրշեջ։ Օդային աջակցություն է ցուցաբերվել տարբեր եվրոպական երկրներից։
Հրդեհներ են մոլեգնում նաև Իսպանիայում։ Մադրիդի տարածաշրջանային նախագահ Իզաբել Դիաս Այուսոն հայտարարել է, որ անտառային հրդեհների հետ կապված իրավիճակը «քիչ-քիչ» բարելավվում է, և որ իշխանությունները քննարկում են որոշ մարդկանց՝ իրենց տները վերադառնալու հնարավորությունը։
Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ մոտ 105 000 մարդ տարհանվել է Մադրիդի, Ավիլայի և Տոլեդոյի շրջաններում հրդեհներից տուժած մոտ 77 000 հեկտար տարածքից։

Нынешние лесные пожары во Франции — самые масштабные со времен Второй мировой войны: Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон назвал лесные пожары, бушующие вблизи города Бордо, «худшими со времен Второй мировой войны». Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
«Мы должны понимать, что столкнулись с совершенно беспрецедентным лесным пожаром. Ситуация, с которой мы имеем дело, — самая сложная из всех когда-либо зафиксированных», — заявил Макрон журналистам во время визита в регион Жиронда.
Он также отметил, что пожар, вспыхнувший в регионе Ланды, локализован и взят под контроль.
По сообщению агентства AFP, Макрон отметил, что для тушения пожара были задействованы все возможные ресурсы, в том числе более 1500 военнослужащих.
Французский президент добавил, что были вырыты и укреплены противопожарные полосы, чтобы предотвратить распространение огня.
Реми Ласурейль, глава департамента по борьбе с лесными пожарами Жиронды, заявил, что за последние пять-шесть дней сгорело около 42 000 гектаров, но эта цифра за ночь существенно не увеличилась.
Он сообщил, что на данный момент уничтожено около 240 домов.
Ласурейль добавил, что с огнем борются более 2000 пожарных. Авиационная поддержка поступает из различных европейских стран.
Пожары также бушуют в Испании. Президент региона Мадрид Исабель Диас Аюсо заявила, что ситуация с лесными пожарами «постепенно» улучшается и что власти рассматривают возможность разрешить некоторым людям вернуться в свои дома.
Сообщается, что около 105 000 человек были эвакуированы из района площадью около 77 000 гектаров, пострадавшего от пожаров в регионах Мадрид, Авила и Толедо.