Վաշինգտոնը պետք է վերանայի իր մոտեցումը Թեհրանի հետ երկխոսության նկատմամբ․ Արաղչի
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններն արդյունավետ չեն լինի, եթե Վաշինգտոնը չսկսի հաշվի առնել Թեհրանի շահերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 23-ին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Մինչև նրանք չհասկանան, որ առաջ շարժվելու միակ ճանապարհը Իրանի ժողովրդին և նրա շահերը հարգելն է, նրանց գործողությունները արդյունավետ չեն լինի»,- Արաղչիի խոսքերը փոխանցում է Al Jazeera հեռուստաընկերությունը։
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հավելել է, որ խնդիրը ամերիկյան մոտեցման էության մեջ է, որը նա անվանել է «իռացիոնալ, չափազանցված և գերիշխանության վրա հիմնված»։ Նրա խոսքով՝ Թեհրանը կոշտ և վճռականորեն է արձագանքում Վաշինգտոնի նման բանակցային դիրքորոշմանը։
Հուլիսի 23-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը անիմաստ է համարում Իրանի հետ բանակցությունները, քանի որ այդ երկիրն ակնհայտորեն հակված չէ ԱՄՆ-ի հետ գործարք կնքելու։ Առնվազն այնպիսի, որին պատրաստ կլինի հետամուտ լինել։
Հունիսի 18-ի գիշերը ԱՄՆ-ը և Իրանը ստորագրել էին փետրվարի 28-ին սկսված հակամարտության դադարեցում նախատեսող հուշագիր։ Հունիսի 27-ից ամերիկացիները թիրախային հարվածներ են հասցնում Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցը հատող նավերի վրա իրանցիների հարձակումների:

Вашингтон должен пересмотреть свой подход к диалогу с Тегераном: глава МИД Ирана
Переговоры между США и Ираном не будут эффективными, если Вашингтон не начнет учитывать интересы Тегерана. Как сообщает Арменпресс, об этом 23 июля заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи.
«Пока они не поймут, что единственный путь двигаться вперед — это уважение к иранскому народу и его интересам, их действия не будут эффективными», — передает слова Арагчи телекомпания Al Jazeera.
Глава МИД Ирана добавил, что проблема заключается в сути американского подхода, который он назвал «иррациональным, преувеличенным и основанным на доминировании».
По его словам, Тегеран жестко и решительно реагирует на подобную переговорную позицию Вашингтона.
23 июля госсекретарь США Марко Рубио заявил, что президент США Дональд Трамп считает бессмысленными переговоры с Ираном, поскольку эта страна явно не склонна к заключению сделки с США. По меньшей мере такой, которой можно было бы следовать.
В ночь на 18 июня США и Иран подписали меморандум, предусматривающий прекращение конфликта, начавшегося 28 февраля. С 27 июня американцы наносят целевые удары по Ирану в ответ на нападения иранцев на суда, пересекающие Ормузский пролив.