Վաշինգտոնը պետք է վերանայի իր մոտեցումը Թեհրանի հետ երկխոսության նկատմամբ․ Արաղչի
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններն արդյունավետ չեն լինի, եթե Վաշինգտոնը չսկսի հաշվի առնել Թեհրանի շահերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 23-ին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Մինչև նրանք չհասկանան, որ առաջ շարժվելու միակ ճանապարհը Իրանի ժողովրդին և նրա շահերը հարգելն է, նրանց գործողությունները արդյունավետ չեն լինի»,- Արաղչիի խոսքերը փոխանցում է Al Jazeera հեռուստաընկերությունը։
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հավելել է, որ խնդիրը ամերիկյան մոտեցման էության մեջ է, որը նա անվանել է «իռացիոնալ, չափազանցված և գերիշխանության վրա հիմնված»։ Նրա խոսքով՝ Թեհրանը կոշտ և վճռականորեն է արձագանքում Վաշինգտոնի նման բանակցային դիրքորոշմանը։
Հուլիսի 23-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը անիմաստ է համարում Իրանի հետ բանակցությունները, քանի որ այդ երկիրն ակնհայտորեն հակված չէ ԱՄՆ-ի հետ գործարք կնքելու։ Առնվազն այնպիսի, որին պատրաստ կլինի հետամուտ լինել։
Հունիսի 18-ի գիշերը ԱՄՆ-ը և Իրանը ստորագրել էին փետրվարի 28-ին սկսված հակամարտության դադարեցում նախատեսող հուշագիր։ Հունիսի 27-ից ամերիկացիները թիրախային հարվածներ են հասցնում Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցը հատող նավերի վրա իրանցիների հարձակումների:

Washington must rethink its approach to dialogue with Tehran, Araghchi says
Negotiations between the United States and Iran will not be effective unless Washington begins taking Tehran’s interests into account, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said on July 23.
“Until they understand that the only way forward is to respect the Iranian people and their interests, their actions will not be effective,” Al Jazeera quoted Araghchi as saying.
The Iranian foreign minister added that the problem lies in the nature of the U.S. approach, which he described as “irrational, exaggerated and based on domination.” According to Araghchi, Tehran responds firmly and decisively to such a negotiating stance.
Earlier on July 23, U.S. Secretary of State Marco Rubio said President Donald Trump considers negotiations with Iran pointless because Tehran is clearly not inclined to reach an agreement with the United States, at least not one it would be prepared to uphold.
On the night of June 18, the United States and Iran signed a memorandum providing for a halt to the conflict that began on February 28. Since June 27, the United States has carried out targeted strikes against Iran in response to Iranian attacks on vessels transiting the Strait of Hormuz.