Ուկրաինայում ռուսական հարձակումներից զոհեր ու վիրավորներ են գրանցվել
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը հայտնել են, որ հուլիսի 15-ի գիշերը Ռուսաստանը երկրի ուղղությամբ արձակել է երկու Kh-59/69 կառավարվող հրթիռ և 122 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ)։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Հայտարարության համաձայն՝ ժամը 8:30-ի դրությամբ խոցվել է 101 ԱԹՍ։
Սումիի իշխանությունները հայտնել են, որ օդային հարվածի հետևանքով զոհվել է 3, վիրավորվել՝ 20 մարդ։
Օդեսայի մարզի իշխանությունները հայտնել են, որ հուլիսի 15-ի առավոտյան հարձակման հետևանքով զոհվել է 3, վիրավորվել՝ 8 մարդ։ Մարզը զանգվածային հարվածների է ենթարկվում արդեն հինգ օր շարունակ։
Զապորոժիեի մարզում ԱԹՍ-ի հարվածից 1 մարդ է զոհվել։
Դնեպրոպետրովսկի մարզային ռազմական վարչակազմի ղեկավարի խոսքով՝ Կրիվոյ Ռոգի շրջանում տեղի ունեցած հարձակման հետևանքով 1 մարդ զոհվել է, 2-ը՝ վիրավորվել։
Եվս 1 զոհ է գրանցվել Չեռնիգովի մարզում անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով։
Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը հայտնել է, որ Ռուսաստանի կողմից իրականացված օդային հարվածի հետևանքով Նիկոլաևի մարզում 67-ամյա տղամարդ է զոհվել, ևս 1 մարդ վիրավորվել է։
Խարկովում էլ կառավարվող ավիառումբերի հարվածի հետևանքով 7 մարդ է վիրավորվել։
Իր հերթին, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ հուլիսի 14-ի ժամը 20:00-ից մինչև հուլիսի 15-ի 07:00-ն ընկած ժամանակահատվածում հակաօդային պաշտպանության համակարգերը «որսացել և ոչնչացրել են» ուկրաինական 93 ԱԹՍ Ռուսաստանի 6 շրջանում, այդ թվում՝ Մոսկվայում, Ղրիմում, ինչպես նաև Ազովի և Սև ծովերի երկնքում։
Վորոնեժի նահանգապետի խոսքով՝ 1 մարդ վիրավորվել է, վնասվել է երեք մասնավոր տուն։
Դոնի Ռոստովի նահանգապետն իր հերթին հայտնել է, որ ընկնող ԱԹՍ-ի բեկորները վնասել են մասնավոր տան տանիքը, զոհեր չեն գրանցվել։

В Украине в результате российских атак зафиксированы погибшие и раненые
Военно-воздушные силы Украины сообщили, что в ночь на 15 июля Россия выпустила по стране две управляемые ракеты Х-59/69 и 122 беспилотных летательных аппарата (БПЛА). Согласно заявлению, по состоянию на 8:30 был сбит 101 БПЛА.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, власти Сум сообщили, что в результате воздушного удара погибли 3 и были ранены 20 человек.
Власти Одесской области сообщили, что в результате атаки утром 15 июля погибли 3 и были ранены 8 человек. Регион подвергается массовым ударам уже пять дней подряд.
В Запорожской области в результате удара БПЛА погиб 1 человек.
По словам главы Днепропетровской областной военной администрации, в результате атаки в Криворожском районе 1 человек погиб и 2 получили ранения.
Еще 1 погибший зафиксирован в Черниговской области в результате атаки беспилотного летательного аппарата.
Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям сообщила, что в результате воздушного удара, нанесенного Россией, в Николаевской области погиб 67-летний мужчина, еще 1 человек получил ранения.
В Харькове же в результате удара управляемыми авиабомбами получили ранения 7 человек.
В свою очередь, министерство обороны России заявило, что в период с 20:00 14 июля до 07:00 15 июля системы противовоздушной обороны «перехватили и уничтожили» 93 украинских БПЛА в 6 регионах России, в том числе в Москве, Крыму, а также в небе над Азовским и Черным морями.
По словам губернатора Воронежской области, 1 человек получил ранения, были повреждены три частных дома.
Губернатор Ростова-на-Дону в свою очередь сообщил, что обломки падающего БПЛА повредили крышу частного дома, погибших не зафиксировано.