Ռուսաստանի դեսպանին կանչել են Մոլդովայի ԱԳՆ
Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Ռուսաստանի դեսպան Օլեգ Օզերովին՝ հուլիսի 13-ին հանրապետության տարածքում ընկած անօդաչու թռչող սարքի հայտնաբերումից հետո, որն, ինչպես կարծում են իշխանությունները, կարող է պատկանել Ռուսաստանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ProTV հեռուստաալիքը։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ դեսպանը կանչվում է ԱԹՍ-ների հետ կապված միջադեպերի կապակցությամբ։ Հունիսի սկզբին Օզերովին կանչել էին արտաքին գործերի նախարարություն՝ հարևան Ռումինիայում անհայտ ԱԹՍ-ի ընկնելուց հետո։ Այդ ժամանակ դեսպանը նշել էր, որ Մոլդովայի իշխանությունների հետ բոլոր շփումները սահմանափակվել են նախարարություն կանչերով։
ՏԱՍՍ-ն իր հերթին հիշեցնում է, որ ավելի վաղ Օզերովը նշել էր, որ Մոլդովայի իշխանությունները Ռուսաստանին են մեղադրում բոլոր պատահարների համար՝ հետևելով Եվրամիության ղեկավարության հրահանգներին, առանց որևէ ապացույց ներկայացնելու:

Российского посла вызвали в МИД Молдовы
Министерство иностранных дел Молдовы вызвало российского посла Олега Озерова после обнаружения 13 июля в республике сбитого беспилотника, который, по мнению властей, может принадлежать России. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал ProTV.
Это не первый случай вызова посла в связи с инцидентами с участием беспилотников. В начале июня Озеров был вызван в МИД после крушения неопознанного беспилотника в соседней Румынии. Тогда посол отметил, что все контакты с молдавскими властями ограничивались звонками в министерство.
ТАСС, в свою очередь, напоминает, что ранее Озеров заявлял, что молдавские власти, следуя указаниям руководства Европейского союза, обвиняют Россию во всех инцидентах, не представляя никаких доказательств.