ՆԳ նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը մասնակցել են ջրափրկարարական կայանի բացման արարողությանը
Տեղի է ունեցել Սևանի ջրափրկարարական ջոկատի նոր վարչական համալիրի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը։
Ներկա էին նաև Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ։
«Ջրափրկարարական ջոկատն այսուհետ ծառայությունը կազմակերպելու է առավել արդիական, միջազգային չափանիշներին համապատասխան պայմաններում, ինչը կնպաստի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ կառավարությանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությանը և բոլոր գործընկերներին՝ հատուկ ջրափրկարարական կայանի նոր վարչական համալիրի կառուցմանն աջակցելու համար, ընդգծել է, որ տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցությունը վերածվել է կառուցողական գործընկերության և բարեկամության։
Նախարարի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել Փրկարար ծառայության զարգացման ուղղությամբ՝ ընդլայնելով ենթակառուցվածքային հնարավորություններն ու ամրապնդելով ծառայության կարողությունները։
«Այս շենքը նոր ենթակառուցվածք է․ մենք ներդրում ենք կատարում նոր ենթակառուցվածքի վրա, բայց այն առավելապես ներդրում է մեր փրկարարների և մեր քաղաքացիների անվտանգության ամրապնդման գործում, որովհետև պակաս կարևոր չէ, թե ինչ աշխատանքային պայմաններում և ինչպիսի անվտանգաին պայմաններում են ապրում փրկարարները, ծավալում իրենց գործունեությունը, կատարում փրկարարական գործողություն, որովհետև դրանից է կախված առավելապես, թե ինչպիսի որակով աշխատանք կմատուցենք մենք մեր քաղաքացիներին։
Այս ենթակառուցվածքը պիտի լինի մեր բոլորի համար նոր մեկնակետ՝ զարգացնելու մեր կարողությունները, ձևավորելու նոր հմտություններ, ավելի կատարելագործելու դրանք և մեր հանրությանը մատուցելու նոր որակի ծառայություն»,- ընգծել է Արփինե Սարգսյանը։
ՆԳ նախարարը բարձր է գնահատել ջրափրկարարների նվիրումն ու պատասխանատու ծառայությունը՝ նշելով, որ նրանց աշխատանքը հաճախ վճռորոշ է մարդկային կյանքերի փրկության գործում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ենթակառուցվածքի գործարկումը նոր հնարավորություններ կստեղծի ծառայության զարգացման համար՝ ամրապնդելով ջրափրկարարների կարողությունները և մեծացնելով յուրաքանչյուր փրկարարական գործողության հաջողությամբ ավարտվելու հավանականությունը։
Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը, անդրադառնալով ՆԳ նախարարության և ԱՄՆ կառավարության միջև ձևավորված համագործակցությանը, նշել է, որ այն շարունակաբար ամրապնդվում է՝ ընդգրկելով նաև Փրկարար ծառայության հետ իրականացվող ծրագրերը։ Այդ համատեքստում նա ընդգծել է, որ նոր վարչական համալիրը կնպաստի փրկարարների համար առավել անվտանգ և հարմարավետ աշխատանքային պայմանների ստեղծմանը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը շրջել են նոր վարչական համալիրում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, դրա ֆունկցիոնալ հնարավորություններին, ծառայողների համար ստեղծված աշխատանքային և կենցաղային պայմաններին, հանգստի և կապի սենյակների հագեցվածությանը, ինչպես նաև տեխնիկական և գույքային ապահովվածությանը։
Վարչական համալիրի շինարարությունը մեկնարկել էր 2025 թվականի ամռանը և ամբողջ ընթացքում գտնվել է ՆԳ նախարարության խիստ վերահսկողության ներքո՝ շինարարական աշխատանքների որակի և սահմանված ժամկետների պահպանման նպատակով։
Սևանի ջրափրկարարական կայանի կառուցումն իրականացվել է ՆԳ նախարարության, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության և Հայատանում ԱՄՆ դեսպանության ԱՄՆ ռազմական խմբի աջակցությամբ։
ՆԳ նախարարն այցելել է նաև Ջրային պարեկային ծառայության մոդուլային բլոկներից պատրաստված լողացող նավամատույց՝ հետևել ջրային պարեկների ծառայությանը։

Министр ВД Армении и временный поверенный в делах США в РА приняли участие в церемонии открытия водоспасательной станции
Состоялась церемония открытия нового административного комплекса Севанского водоспасательного отряда, на которой присутствовали министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян и временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен.
На мероприятии присутствовали также директор Службы спасения - заместитель министра внутренних дел Арам Газарян, губернатор Гегаркуника Карен Саргсян, представители государственных органов и органов местного самоуправления.
"Отныне водоспасательный отряд будет организовывать службу в самых современных условиях в соответствии с международными стандартами, что будет способствовать повышению эффективности работы", - говорится в сообщении МВД РА, передает Арменпресс.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян, поблагодарив правительство США, посольство США в Армении и всех партнеров за поддержку строительства нового административного комплекса специальной водно-спасательной станции, подчеркнула, что сложившееся за годы сотрудничество переросло в конструктивное партнерство и дружбу.
По словам министра, правительство РА продолжит предпринимать последовательные шаги в направлении развития Службы спасения, расширения инфраструктурных возможностей и укрепления возможностей службы.
«Это здание — новая инфраструктура. Мы инвестируем в новую инфраструктуру, но в основном это инвестиции в усиление безопасности наших спасателей и наших граждан, потому что не менее важно, в каких условиях работы и в каких условиях безопасности живут спасатели, осуществляют свою деятельность, проводят спасательные операции, потому что от этого во многом зависит, какое качество работы мы обеспечим нашим гражданам.
Эта инфраструктура должна стать для всех нас новой отправной точкой для развития наших способностей, формирования новых навыков, их дальнейшего совершенствования и предоставления нашему обществу новых качественных услуг», - сказала Арпине Саргсян.
Министр внутренних дел высоко оценила самоотверженность и ответственную службу водных спасателей, отметив, что их работа зачастую имеет решающее значение для спасения человеческих жизней. Она выразила уверенность, что запуск инфраструктуры создаст новые возможности для развития службы, усилит возможности водных спасателей и повысит вероятность успешного завершения каждой спасательной операции.
Говоря о сотрудничестве, сложившемся между МВД и правительством США, временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен отметил, что оно постоянно укрепляется, в том числе в рамках программ, реализуемых со Службой спасения. В этом контексте он подчеркнул, что новый административный комплекс будет способствовать созданию более безопасных и комфортных условий работы спасателей.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян и временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен осмотрели новый административный комплекс, ознакомились с состоянием здания, его функциональными возможностями, условиями труда и быта, созданными для сотрудников, достаточностью помещений для отдыха и связи, а также технической и имущественной безопасностью.
Строительство административного комплекса началось летом 2025 года и на протяжении всего периода находилось под строгим контролем МВД с целью соблюдения качества строительных работ и установленных сроков.
Строительство Севанской водоспасательной станции осуществлялось при поддержке МВД, Европейского командования США и американской военной группы посольства США в Армении.
Министр внутренних дел также посетил плавучий причал из модульных блоков Службы водного патрулирования, чтобы понаблюдать за службой водных патрулей.