Կատարը կոչ է արել ԱՄՆ-ին և Իրանին շարունակել բանակցությունները
Կատարը կոչ է արել ԱՄՆ-ին և Իրանին հավատարիմ մնալ ձեռքբերված փոխըմբռնման հուշագրին և շարունակել բանակցությունները՝ հետագա սրումը կանխելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Կատարի վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման բին Ջասիմ Ալ Թանին X սոցիալական ցանցում կատարած գրառմամբ հայտնել է, որ այդ կոչն արել է Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Բադր Աբդելատիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև երկկողմ համագործակցությունը և այն աջակցելու ու ամրապնդելու ուղիները։ Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, մասնավորապես՝ դիվանագիտական ջանքերին և համատեղ կոորդինացմանը՝ լարվածությունը նվազեցնելու, ինչպես նաև տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունն ամրապնդելու նպատակով։
Կատարի ԱԳ նախարարը նաև ընդգծել է Հորմուզի նեղուցով նավարկության ազատության պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ նախազգուշացնելով, որ անվտանգ անցումը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային անվտանգության կարևոր նախապայման։
Նա վերահաստատել է Կատարի պետության լիակատար աջակցությունը բոլոր այն ջանքերին, որոնք ուղղված են լարվածության թուլացմանը և տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն ապահովող համապարփակ համաձայնության ձեռքբերմանը։

Катар призвал США и Иран продолжить переговоры для предотвращения дальнейшей эскалации
Катар призвал США и Иран оставаться верными достигнутому меморандуму о взаимопонимании и продолжить переговоры для предотвращения дальнейшей эскалации.
Как передает Арменпресс, премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх шейх Мухаммед бен Абдель Рахман Аль Тани в своей записи в социальной сети X сообщил, что сделал этот призыв в ходе телефонного разговора с министром иностранных дел Египта Бадром Абделати.
В ходе телефонного разговора были обсуждены двустороннее сотрудничество между двумя странами и пути его поддержки и укрепления. Стороны коснулись также последних региональных событий, в частности — дипломатических усилий и совместной координации с целью снижения напряженности, а также укрепления безопасности и стабильности в регионе.
Глава МИД Катара также подчеркнул необходимость защиты свободы судоходства в Ормузском проливе, предупредив, что безопасный проход продолжает оставаться важной предпосылкой региональной безопасности.
Он подтвердил полную поддержку государства Катар всех тех усилий, которые направлены на ослабление напряженности и достижение всеобъемлющего согласия, обеспечивающего стабильный мир в регионе.