Կատարը կոչ է արել ԱՄՆ-ին և Իրանին շարունակել բանակցությունները
Կատարը կոչ է արել ԱՄՆ-ին և Իրանին հավատարիմ մնալ ձեռքբերված փոխըմբռնման հուշագրին և շարունակել բանակցությունները՝ հետագա սրումը կանխելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Կատարի վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման բին Ջասիմ Ալ Թանին X սոցիալական ցանցում կատարած գրառմամբ հայտնել է, որ այդ կոչն արել է Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Բադր Աբդելատիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև երկկողմ համագործակցությունը և այն աջակցելու ու ամրապնդելու ուղիները։ Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, մասնավորապես՝ դիվանագիտական ջանքերին և համատեղ կոորդինացմանը՝ լարվածությունը նվազեցնելու, ինչպես նաև տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունն ամրապնդելու նպատակով։
Կատարի ԱԳ նախարարը նաև ընդգծել է Հորմուզի նեղուցով նավարկության ազատության պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ նախազգուշացնելով, որ անվտանգ անցումը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային անվտանգության կարևոր նախապայման։
Նա վերահաստատել է Կատարի պետության լիակատար աջակցությունը բոլոր այն ջանքերին, որոնք ուղղված են լարվածության թուլացմանը և տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն ապահովող համապարփակ համաձայնության ձեռքբերմանը։

Qatar urges U.S. and Iran to continue negotiations
Qatar has called on the United States and Iran to remain committed to the memorandum of understanding reached between them and continue negotiations to prevent further escalation.
Qatari Prime Minister and Foreign Minister Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani said in a post on X that he made the call during a phone conversation with Egyptian Foreign Minister Badr Abdelatty.
The two ministers discussed bilateral cooperation between their countries and ways to support and strengthen it. They also reviewed the latest regional developments, particularly diplomatic efforts and joint coordination aimed at reducing tensions and enhancing security and stability in the region.
Al Thani also stressed the importance of safeguarding freedom of navigation through the Strait of Hormuz, warning that safe passage remains a key prerequisite for regional security.
He reaffirmed Qatar’s full support for all efforts aimed at de-escalation and achieving a comprehensive agreement that would ensure lasting peace in the region.