Նոր Սահմանադրության ընդունումը մեր նախընտրական պարտավորություններից է. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նոր Սահմանադրության ընդունման օրակարգը ներառված է իշխող քաղաքական ուժի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում և շարունակում է մնալ Կառավարության քաղաքական պարտավորություններից մեկը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում վարչապետն ընդգծեց՝ քաղաքացիներն իրենց քվեն տվել են նաև այդ օրակարգին։
«Սահմանադրության փոփոխության օրակարգը ներառված է Հայաստանի կառավարող ուժի մեծամասնության նախընտրական ծրագրում, և դա փաստ է։ Նախընտրական ծրագրում արձանագրված է նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտությունը, և ժողովուրդը քվեարկել է դրա օգտին։ Այլ հարց է, որ խորհրդարանում ուժերի հարաբերակցությունն այնպիսին չէ, որ Սահմանադրության փոփոխությունն իրականացվի մեզ հայտնի ընթացակարգով։ Բայց այդ օրակարգը կա, դա մեր նախընտրական պարտավորությունն է, և մենք պետք է դիրքավորվենք այդ թեմայի շուրջ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն անդրադարձավ նաև նոր Սահմանադրության նախագծի հրապարակման ժամկետներին՝ նշելով, որ դրա հետաձգման պատճառը իշխող կուսակցության վարչության անդամների առաջարկներն էին։
«Մենք որոշեցինք առաջարկների ներկայացման ժամկետը հետաձգել մինչև ընտրություններից հետո, որպեսզի հնարավոր լինի դրանք հանգիստ քննարկել։ Առաջարկները քննարկվել են, մնացել է մեկ առաջարկ, որի քննարկումից հետո տեքստը կհրապարակենք։ Կարծում եմ՝ դա տեղի կունենա մինչև տարվա վերջ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Принятие новой Конституции – одно из наших предвыборных обязательств: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что повестка принятия новой Конституции включена в предвыборную программу правящей политической силы и остается одним из политических обязательств правительства. Как сообщает Арменпресс, на брифинге с журналистами 9 июля премьер-министр подчеркнул, что граждане проголосовали и за эту повестку.
"Повестка внесения изменений в Конституцию включена в предвыборную программу большинства правящей власти Армении, и это факт. Необходимость принятия новой Конституции зафиксирована в предвыборной программе, и народ проголосовал за нее. Другое дело, что баланс сил в парламенте не таков, чтобы изменение Конституции осуществлялось по известной нам процедуре. Но эта повестка существует, это наше предвыборное обязательство, и мы должны занять позицию по этой теме", - сказал он. Пашинян.
Премьер-министр также коснулся сроков публикации проекта новой Конституции, отметив, что причиной его задержки стали предложения членов правления правящей партии.
"Мы решили перенести срок подачи предложений до окончания выборов, чтобы можно было их спокойно обсудить. Предложения обсуждены, осталось одно предложение, после обсуждения которого мы опубликуем текст. Думаю, это произойдет до конца года", - сказал Никол Пашинян.