Ռուսաստանը հայտնել է ուկրաինական 415 ԱԹՍ խոցելու, Կիևն էլ՝ ռուսական հարվածների մասին
Ռուսական ՀՕՊ համակարգերը հուլիսի 7-ի երեկոյան ժամը 20:00-ից մինչև հուլիսի 8-ի առավոտյան 8:00-ն ընկած ժամանակահատվածում «որսացել և ոչնչացրել են» 415 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Հայտարարության համաձայն՝ անօդաչու թռչող սարքերը խոցվել են Ռուսաստանի 17 շրջաններում և Ղրիմում։
Ավելի վաղ Ռոստովի մարզի իշխանությունները նույնպես հայտնել էին զանգվածային հարձակման մասին։ Սարատովի նահանգապետն էլ հայտնել է մարզում անօդաչու թռչող սարքի հարվածի հետևանքով մեկ զոհի մասին։
Նիժնեկամսկի քաղաքային շրջանի ղեկավարը հայտնել է, որ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով «առանձին ձեռնարկություններ վնասվել են»։
«Լուրջ հետևանքներից խուսափել են։ Կան տուժածներ՝ թեթև վնասվածքներով»,- հայտնել է նա։
Ինչպես հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը, ավելի վաղ ուկրաինական աղբյուրները հայտնել էին Թաթարստանի Նիժնեկամսկ քաղաքի վրա հարձակման մասին։
Ռուսաստանն էլ հարվածներ է հասցրել Ուկրաինային։ Ըստ երկրի ռազմաօդային ուժերի՝ հուլիսի 8-ի գիշերը ռուսական ուժերը երկրի ուղղությամբ արձակել են հինգ «Իսկանդեր-Մ/Ս-400» բալիստիկ հրթիռ, երկու «Խ-31Պ» հակառադարային հրթիռ և 169 անօդաչու թռչող սարք։
Հաղորդագրության համաձայն՝ խոցվել է 139 անօդաչու թռչող սարք։ Ինչպես նախորդ գիշերը, չի հաջողվել խոցել հինգ բալիստիկ հրթիռներից ոչ մեկը (մյուս երկու հրթիռները չեն հասել նշանակետին)։
Զապորոժիեի իշխանությունները հայտնել են ռուսական հարձակման հետևանքով երեք վիրավորի մասին։
Կիևի ռազմական վարչակազմի ղեկավար Թիմուր Տկաչենկոն հայտնել է, որ ըստ տեղեկությունների՝ հուլիսի 7-ի երեկոյան տեղի ունեցած հարձակման ժամանակ զոհվել է մեկ կին։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ գիշերը ռուսական զորքերը հրթիռային հարված են հասցրել «Կիևում գտնվող ուկրաինական ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին»։ Հայտարարության համաձայն՝ հարվածի թիրախ են դարձել Samsung Ukraine-ի գործարանը, որտեղ «արտադրվում և պահվում են FP-5 Flamingo ցամաքային թևավոր հրթիռների բաղադրիչներ», ինչպես նաև «մեծ և միջին հեռահարության անօդաչու թռչող սարքերի հավաքման արհեստանոցը»։ Կիևը չի մեկնաբանել Մոսկվայի պնդումը գործարանին հարված հասցնելու մասին։

Россия сообщает о 415 сбитых украинских беспилотников, а Киев – о российских ударах
Российские системы ПВО «обнаружили и уничтожили» 415 украинских беспилотников в период с 20:00 7 июля до 8:00 8 июля. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство обороны России.
Сообщается, что беспилотники были сбиты в 17 регионах России и в Крыму.
Ранее власти Ростовской области также сообщили о массовой атаке. Губернатор Саратова также сообщил об одном погибшем в результате удара беспилотника в регионе.
Глава Нижнекамского городского округа сообщил, что в результате удара украинского беспилотника «пострадали отдельные предприятия». «Серьезных последствий удалось избежать. Есть пострадавшие с незначительными травмами», — сказал он.
Как сообщает русская служба BBC, ранее украинские источники сообщали об атаке на город Нижнекамск в Татарстане.
Россия также наносила удары по Украине. По данным ВВС страны, в ночь на 8 июля российские войска выпустили по территории страны пять баллистических ракет «Искандер-М/С-400», две противорадиолокационные ракеты Х-31П и 169 беспилотных летательных аппаратов (БПЛА).
Согласно сообщению, было сбито 139 БПЛА. Как и в предыдущую ночь, ни одна из пяти баллистических ракет не была сбита (две другие ракеты не достигли цели).
Власти Запорожья сообщили о трех раненых в результате российского удара.
Тимур Ткаченко, глава киевской военной администрации, заявил, что вечером 7 июля в результате удара погибла одна женщина.
Министерство обороны России заявило, что российские войска нанесли ракетный удар ночью по «объектам украинского военно-промышленного комплекса в Киеве». Согласно заявлению, целями удара стали завод Samsung Ukraine, где «производятся и хранятся компоненты для крылатых ракет наземного базирования FP-5 Flamingo», а также «цех по сборке беспилотных летательных аппаратов большой и средней дальности». Киев пока не прокомментировал заявление Москвы о том, что завод был поражен.