Կենդանաբանական այգի տեղափոխված առյուծի՝ քնեցումից չարթնանալու հանգամանքները կդառնան քննության առարկա. Քննչական կոմիտե
Գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատնից Երևանի կենդանաբանական այգի տեղափոխված առյուծի՝ քնեցումից չարթնանալու հանգամանքները կդառնան քննության առարկա։
«Էգ առյուծի՝ քնեցումից չարթնանալու հանգամանքները կդառնան քննության առարկա»,- փոխանցեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Երևանի կենդանաբանական այգին քիչ առաջ հաստատել է տարածվող լուրերը, որ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատնից տեղափոխված առյուծներից մեկը քնեցումից չի արթնացել։
«Այս պահին ցավով կարող ենք հաստատել, որ նախօրեին այգի տեղափոխված էգ առյուծը, պայմանավորված մեծ տարիքով և ուղեկցող հիվանդություններով (ինչն արդեն արձանագրված է հերձման ակտով) քնեցումից չի արթնացել։
Կենդանու օրգան համակարգերը եղել են ախտահարված` փայծախը, լյարդը, թոքերը, սիրտը, լեղապարկում խոլեցիստիտային փոփոխություններ, առկա է ճարպակալում, որովայնի խոռոչում առկա է ազատ հեղուկ, ինչը տարիքային փոփոխությունների հետևանք է»,- ասված էր Երևանի կենդանաբանական այգու տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 6-ին իրավապահները խուզարկություններ էին իրականացնում Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և նրան պատկանող 70 հասցեներում։ Խուզարկությունների շրջանակներում քնեցվել և Երևանի կենդանաբանական այգի էին տեղափոխվել Ծառուկյանի ընդունելությունների տանը պահվող կենդանիները՝ 3 առյուծ և 1 վագր։

The circumstances surrounding the death of a lion transferred from the residence of businessman and Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan to Yerevan Zoo after failing to recover from sedation will be examined by Armenia’s Investigative Committee.
The Investigative Committee confirmed the information.
“The circumstances surrounding the female lion’s failure to recover from sedation will be examined,” the Investigative Committee said. Earlier, Yerevan Zoo confirmed reports that one of the lions transferred from Tsarukyan’s residence had not recovered after being sedated. “With deep regret, we can confirm that the female lion transferred to the zoo the previous day did not recover from sedation due to her advanced age and underlying medical conditions, as confirmed by the post-mortem examination.
The animal’s organ systems had been affected: the spleen, liver, lungs and heart showed pathological changes; there were signs of cholecystitis in the gallbladder, obesity, and free fluid in the abdominal cavity, all of which were the result of age-related changes,” the zoo said in its statement.
On July 6, law enforcement officers carried out searches at Tsarukyan’s residence and around 70 properties linked to him. As part of the searches, the animals kept at his reception residence — three lions and one tiger — were sedated and transferred to Yerevan Zoo.