Կիպրոսից ժամանած ճանապարհորդների մի խումբ բարձրացել է Հայաստանի ամենաբարձր գագաթը
Կիպրոսի Հանրապետությունը ներկայացնող ճանապարհորդների խումբը հաջողությամբ բարձրացել է Արագած լեռան հյուսիսային գագաթը (4090 մ), որը Հայաստանի ամենաբարձր կետն է և երկրի կարևորագույն ազգային խորհրդանիշներից մեկը։
Արշավախմբի անդամներ Ալեքսանդր Լարինն ու Միխայիլ Օմելչուկն Արագածի գագաթին բարձրացրել են Կիպրոսի Հանրապետության դրոշը, լուսանկարվել են և որպես երկու երկրների միջև բարեկամության խորհրդանիշ՝ այնտեղ թողել են Կիպրոսից բերված քարեր՝ «Կիպրա-հայկական արշավախումբ դեպի Արագած լեռ. հուլիս 2026» մակագրությամբ։
«Ցավոք, այս տարի Արագած լեռը պատված էր անսովոր մեծ քանակությամբ ձյունով։ Ձնակույտերի պատճառով խաչին հասնելն անհնարին դարձավ, իսկ գագաթն ամբողջությամբ պատված էր խիտ մառախուղով»,- «Արմենպրես»-ին պատմել է արշավախմբի անդամներից մեկը։
Երկու հոգուց բաղկացած առանձին խումբը հաջողությամբ բարձրացել է Արագածի հարավային գագաթ (3879 մ)։ Արշավախմբի ուշագրավ ձեռքբերումներից է 13-ամյա Պերեսվետ Լարինի վերելքը։ Նա դարձավ Կիպրոսի ամենաերիտասարդ բնակիչը, որը հասել է 3879 մետրից ավելի բարձրություն ունեցող գագաթի։
Արշավախումբն իր քայլով դարձել է Կիպրոսի և Հայաստանի միջև առկա ամուր պատմական կապերի խորհրդանիշերից մեկը։ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսը նախկինում բազմիցս ընդգծել է երկու պետությունների միջև հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը՝ նշելով, որ հայ համայնքը կիպրական հասարակության անբաժանելի մասն է և նշանակալի ավանդ ունի կղզու մշակութային, սոցիալական և տնտեսական կյանքում։
Արշավախմբի մասնակիցները նշել են, որ վերելքը նվիրված էր Կիպրոսի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդմանը, երկու երկրների միջև ակտիվ զբոսաշրջության զարգացմանը, ինչպես նաև երիտասարդների շրջանում լեռնագնացության և առողջ ապրելակերպի խթանմանը։
Մասնակիցների խոսքով՝ նման միջազգային նախագծերը նպաստում են հումանիտար կապերի պահպանմանը և սպորտային ու էկոտուրիզմի զարգացմանը՝ միաժամանակ նոր հնարավորություններ բացելով Կիպրոսի և Հայաստանի միջև սպորտի, զբոսաշրջության, մշակույթի և երիտասարդական փոխանակումների ոլորտներում համագործակցության համար։

Group of travellers from Cyprus climbs Armenia’s highest peak
A group of travellers from the Republic of Cyprus has successfully climbed the northern summit of Mount Aragats (4,090 metres), Armenia’s highest peak and one of the country’s most important national symbols.
Expedition members Alexander Larin and Mikhail Omelchuk raised the flag of the Republic of Cyprus on the summit, took photographs and, as a symbol of friendship between the two countries, left stones brought from Cyprus bearing the inscription: “Cyprus-Armenian expedition to Mount Aragats. July 2026.”
“Unfortunately, this year Mount Aragats was covered with an unusually large amount of snow. Because of the snowdrifts, it was impossible to reach the cross, and the summit was completely covered by dense fog,” one of the expedition members said.
A separate two-member team successfully climbed the southern summit of Mount Aragats (3,879 metres). One of the expedition’s notable achievements was the ascent of 13-year-old Peresvet Larin, who became the youngest resident of Cyprus to reach a peak higher than 3,879 metres.
The expedition has become one of the symbols of the strong historical ties between Cyprus and Armenia. President of the Republic of Cyprus Nikos Christodoulides has repeatedly highlighted the special nature of relations between the two countries, noting that the Armenian community is an integral part of Cypriot society and has made a significant contribution to the island’s cultural, social and economic life.
The participants said the ascent was dedicated to strengthening friendship between the peoples of Cyprus and Armenia, promoting tourism between the two countries, and encouraging mountaineering and healthy lifestyles among young people. According to the participants, such international initiatives help preserve humanitarian ties and promote sports and ecotourism, while creating new opportunities for cooperation between Cyprus and Armenia in sports, tourism, culture and youth exchanges.