Կիպրոսից ժամանած ճանապարհորդների մի խումբ բարձրացել է Հայաստանի ամենաբարձր գագաթը
Կիպրոսի Հանրապետությունը ներկայացնող ճանապարհորդների խումբը հաջողությամբ բարձրացել է Արագած լեռան հյուսիսային գագաթը (4090 մ), որը Հայաստանի ամենաբարձր կետն է և երկրի կարևորագույն ազգային խորհրդանիշներից մեկը։
Արշավախմբի անդամներ Ալեքսանդր Լարինն ու Միխայիլ Օմելչուկն Արագածի գագաթին բարձրացրել են Կիպրոսի Հանրապետության դրոշը, լուսանկարվել են և որպես երկու երկրների միջև բարեկամության խորհրդանիշ՝ այնտեղ թողել են Կիպրոսից բերված քարեր՝ «Կիպրա-հայկական արշավախումբ դեպի Արագած լեռ. հուլիս 2026» մակագրությամբ։
«Ցավոք, այս տարի Արագած լեռը պատված էր անսովոր մեծ քանակությամբ ձյունով։ Ձնակույտերի պատճառով խաչին հասնելն անհնարին դարձավ, իսկ գագաթն ամբողջությամբ պատված էր խիտ մառախուղով»,- «Արմենպրես»-ին պատմել է արշավախմբի անդամներից մեկը։
Երկու հոգուց բաղկացած առանձին խումբը հաջողությամբ բարձրացել է Արագածի հարավային գագաթ (3879 մ)։ Արշավախմբի ուշագրավ ձեռքբերումներից է 13-ամյա Պերեսվետ Լարինի վերելքը։ Նա դարձավ Կիպրոսի ամենաերիտասարդ բնակիչը, որը հասել է 3879 մետրից ավելի բարձրություն ունեցող գագաթի։
Արշավախումբն իր քայլով դարձել է Կիպրոսի և Հայաստանի միջև առկա ամուր պատմական կապերի խորհրդանիշերից մեկը։ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսը նախկինում բազմիցս ընդգծել է երկու պետությունների միջև հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը՝ նշելով, որ հայ համայնքը կիպրական հասարակության անբաժանելի մասն է և նշանակալի ավանդ ունի կղզու մշակութային, սոցիալական և տնտեսական կյանքում։
Արշավախմբի մասնակիցները նշել են, որ վերելքը նվիրված էր Կիպրոսի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդմանը, երկու երկրների միջև ակտիվ զբոսաշրջության զարգացմանը, ինչպես նաև երիտասարդների շրջանում լեռնագնացության և առողջ ապրելակերպի խթանմանը։
Մասնակիցների խոսքով՝ նման միջազգային նախագծերը նպաստում են հումանիտար կապերի պահպանմանը և սպորտային ու էկոտուրիզմի զարգացմանը՝ միաժամանակ նոր հնարավորություններ բացելով Կիպրոսի և Հայաստանի միջև սպորտի, զբոսաշրջության, մշակույթի և երիտասարդական փոխանակումների ոլորտներում համագործակցության համար։

Группа путешественников из Кипра поднялась на самую высокую вершину Армении
Группа путешественников, представляющая Республику Кипр, успешно поднялась на северную вершину горы Арагац (4090 м), которая является самой высокой точкой Армении и одним из важнейших национальных символов страны.
Члены экспедиции Александр Ларин и Михаил Омельчук подняли на вершине Арагаца флаг Республики Кипр, сфотографировались и в качестве символа дружбы между двумя странами оставили там привезенные из Кипра камни с надписью «Кипро-армянская экспедиция на гору Арагац. Июль 2026».
«К сожалению, в этом году гора Арагац была покрыта необычайно большим количеством снега. Из-за сугробов добраться до креста стало невозможно, а вершина была полностью окутана густым туманом», — рассказал «Арменпресс» один из членов экспедиции.
Отдельная группа, состоящая из двух человек, успешно поднялась на южную вершину Арагаца (3879 м). Одним из примечательных достижений экспедиции является восхождение 13-летнего Пересвета Ларина. Он стал самым молодым жителем Кипра, достигшим вершины высотой более 3879 метров.
Экспедиция таким образом стала одним из символов существующих прочных исторических связей между Кипром и Арменией. Президент Республики Кипр Никос Христодулидис ранее неоднократно подчеркивал особый характер отношений между двумя государствами, отмечая, что армянская община является неотъемлемой частью кипрского общества и вносит значительный вклад в культурную, социальную и экономическую жизнь острова.
Участники экспедиции отметили, что восхождение было посвящено укреплению дружбы между народами Кипра и Армении, развитию активного туризма между двумя странами, а также стимулированию альпинизма и здорового образа жизни среди молодежи.
По словам участников, подобные международные проекты способствуют сохранению гуманитарных связей и развитию спортивного и экотуризма, одновременно открывая новые возможности для сотрудничества между Кипром и Арменией в сферах спорта, туризма, культуры и молодежных обменов.