Դամասկոսում պայթյունների հետևանքով 18 մարդ է վիրավորվել
Դամասկոսում Տուրիզմի նախարարության շենքի մոտ տեղի ունեցած երկու պայթյունների հետևանքով 18 մարդ է վիրավորվել, այդ թվում՝ 4 ոստիկան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է SANA գործակալությունը։
Պայթյունները տեղի են ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցի ժամանակ, սակայն դրանք չեն ազդել Սիրիայի նախագահի հետ հանդիպման օրակարգի վրա։
Ըստ Սիրիայի ներքին գործերի նախարարության՝ իրավապահները երկու պայթուցիկ սարքերը հայտնաբերել են ընթացիկ գործողությունների ժամանակ, և հատուկ ստորաբաժանումները սկսել են դրանց պայթեցնելու ընթացակարգերը, սակայն նախապատրաստական աշխատանքների ժամանակ սարքերը պայթել են։
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ երկու սարքերն էլ եղել են ինքնաշեն։ Դրանցից մեկը տեղադրված է եղել կայանված մեքենայում, մյուսը թաքցված է եղել աղբամանում։
Աշխատանքներ են տարվում միջադեպի պատասխանատուներին գտնելու ուղղությամբ։
Ներքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ պայթյունները տեղի են ունեցել Էմանուել Մակրոնի այցի վայրի անվտանգության պարագծից դուրս և վտանգ չեն ներկայացրել նրա համար։

18 человек пострадали в результате взрывов в Дамаске
18 человек, в том числе 4 полицейских получили ранения в результате двух взрывов возле здания Министерства туризма в Дамаске. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство SANA.
Взрывы произошли во время визита президента Франции Эммануэля Макрона, но не повлияли на повестку дня встречи с сирийским президентом.
По данным Министерства внутренних дел Сирии, сотрудники правоохранительных органов обнаружили два взрывных устройства в ходе проводимых операций, и спецподразделения начали процедуру их обезвреживания, но устройства взорвались во время подготовительных работ.
По предварительной информации, оба устройства были самодельными. Одно из них было помещено в припаркованный автомобиль, другое спрятано в мусорном баке.
Ведется работа по поиску виновных в инциденте.
Министерство внутренних дел отметило, что взрывы произошли за пределами зоны безопасности места визита Эммануэля Макрона и не представляли для него угрозы.