Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Իսրայելի կառավարությունն առաջնորդվել է նախ իր նեղ քաղաքական շահերով․ քաղաքական վերլուծաբան
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը կարծում է, որ կան մի քանի պատճառներ, թե ինչու Իսրայելում հատկապես ներկա փուլում որոշում կայացվեց կրկին օրակարգ բերել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արմեն Պետրոսյանը հանգամանորեն անդրադարձավ տարածաշրջանային իրողություններին, գլոբալ զարգացումներին և ներիսրայելական քաղաքական գործընթացներին, որոնցով էլ պայմանավորված է իսրայելական կողմի գործելակերպն ու որոշումը։
«Նախևառաջ աննախադեպ լարվածության են հասել Իսրայելի և Թուրքիայի փոխհարաբերությունները։ Երկկողմ քաղաքական փոխհրաձգությունը հասել է ամենաբարձր մակարդակի, երկու երկրների իշխանությունները շարունակում են կտրուկ քննադատել մեկը մյուսին՝ ներկայացնելով փոխադարձ մեղադրանքներ։ Երբ Իսրայելը 2023 թվականին պաղեստինցիների դեմ սկսեց ռազմական գործողությունը Գազայի հատվածում, Թուրքիան այդ ժամանակից ի վեր դարձավ Իսրայելի իշխանություններին ամենախիստ քննադատող տարածաշրջանային ու մահմեդական երկրներից մեկը, և այդ ուղեգիծն այս պահին հասել է գագաթնակետին։ Երբ թուրքական կողմն Իսրայելի իշխանություններին մեղադրում է պաղեստինցիներին ցեղասպանելու մեջ, հակառակ կողմն էլ պատասխանում է՝ հղում անելով Թուրքիայի պատմությանը, այն է՝ Օսմանյան կայսրության օրոք հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությանը՝ օրակարգ բերելով դրա ճանաչման հարցը»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ երեք տարիների ընթացքում Իսրայելի տարբեր պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ վարչապետ Նեթանյահուն, անընդհատ անդրադարձել են տվյալ խնդրին, իսկ ներկայում արդեն կառավարության մակարդակով հաստատվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նախագիծը և արդեն քննարկվում է խորհրդարանի՝ Կնեսեթի օրակարգ մտցնելու և համապատասխան օրենքի տեսքով ընդունելու հարցը։
«Մյուս հանգամանքը պայմանավորված է ավելի լայն համատեքստով։ Վերջին շրջանում ակտիվացել են Թուրքիա-ԱՄՆ հարաբերությունները։ Վաշինգտոնը մտադիր է թուրքական կողմին վաճառել F-35 կործանիչներ կամ առնվազն Թուրքիային տրամադրել շարժիչներ՝ թուրքական արտադրության կործանիչների համար, ինչը, սակայն, Իսրայելի համար լուրջ ռազմավարական խնդիր է։ Իսրայելն իր պատմության ողջ ընթացքում միշտ տարածաշրջանում ձգտել է օդային գերակայության, հետևաբար եթե Թուրքիային հաջողվի կյանքի կոչել վերոհիշյալ գործարքը, ապա դա շատ լուրջ խնդիրներ կառաջացնի Իսրայելի համար։ Չի բացառվում, որ Իսրայելի ակտիվացման պատճառներից մեկն էլ պայմանավորված է հենց նման զարգացումը կանխելու նպատակով»,- ասաց քաղաքական վերլուծաբանը։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ վերջին հանգամանքը կապված է Իսրայելում ընթացող ներքաղաքական գործընթացների հետ։ Իսրայելը գտնվում է նախընտրական շրջանում, հոկտեմբերին կայանալու են խորհրդարանական ընտրությունները, հետևաբար գործող կառավարության նպատակն է իր նախընտրական քարոզչական ուղեգիծը կառուցել երկրի համար անվտանգային մարտահրավերների վրա՝ դրանց դիմագրավելու նպատակով ամբողջ բնակչությանը կոնսոլիդացնելու անհրաժեշտության շեշտադրմամբ։
«Դա է պատճառը, որ կրկին ակտիվացել են ու կենտրոնացել արտաքին հակառակորդներին թիրախավորելու վրա։ Օրինակ՝ իրանական խնդրին զուգահեռ, Իսրայելի կառավարությունը փորձում է ցույց տալ, որ իր համար շարունակում է օրակարգային մնալ ինչպես Իրանից բխող անվտանգային մարտահրավերը, այնպես էլ լիբանանյան «Հըզբոլլահ»-ից, Սիրիայում իշխող վարչակարգից ու հիմա էլ Թուրքիայից բխող անվտանգային մարտահրավերները։ Բազմաթիվ հակառակորդներին դիմագրավելու նպատակով՝ Նեթանյահուն և նրա կառավարությունը փորձում են հասարակության ուշադրությունը սևեռել շարունակվող անվտանգային խնդիրների վրա»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե չի՞ ձգտում արդյոք Իսրայելն իր քայլով սեպ խրել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեջ՝ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ բնականաբար, վերոհիշյալ թեման որոշակի ազդեցություն կունենա այդ գործընթացի վրա։
«Բայց Իսրայելի որոշումը և քայլերը բացառապես Թուրքիա-Իսրայել հարաբերությունների համատեքստում են, այլ ոչ երրորդական գործընթացների վրա ազդելու նպատակ են հետապնդում։ Իր որոշմամբ՝ Իսրայելի կառավարությունը ցանկանում է պարզել Թուրքիայի հետ իր հաշիվները և չունի այնպիսի շահեր, որոնցից բխի, օրինակ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի ձախողումը կամ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում հերթական լարվածության առաջացումը։ Իսրայելը նման հեռահար ծրագրեր չունի և կենտրոնացած է բացառապես սեփական խնդիրների ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պարզելու վրա»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նրա կարծիքով՝ Հայոց ցեղասպանության փաստն անկեղծ մղումներով ճանաչելու գործընթաց նախաձեռնելուց առաջ անհրաժեշտ էր գոնե որոշակի կապ հաստատել ՀՀ իշխանությունների հետ կամ ինչ-որ քննարկումներ անցկացնել իսրայելահայ համայնքի հետ։
«Ավելին, այս գործընթացը նախաձեռնելուց առաջ Իսրայելի արտգործնախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ։ Այսինքն՝ նրանք այս հարցը համակարգել են Ադրբեջանի հետ՝ նպատակ ունենալով բացատրել Ադրբեջանին և այդ կերպ զսպել վերջինիս հնարավոր քայլերը, պատասխանները կամ Ադրբեջանում խնդրին միջամտելու փորձերը, հետևաբար չեմ կարծում, որ այստեղ Հայաստանի և հայկական օրակարգի հետ կապված առաջնահերթություն է հետապնդում Իսրայելը, այլ  վերոհիշյալ քայլը բացառապես պայմանավորված է սեփական նեղ քաղաքական շահերով», - եզրափակեց Պետրոսյանը։
Իսրայելի կառավարությունը միաձայն հավանություն է տվել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու` երկրի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Գիդեոն Սաարի նախագծին։ Կառավարությունը պաշտոնապես կտեղեկացնի Քնեսեթին և կձգտի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը դնել օրենսդիր մարմնի լիագումար նիստի քվեարկությանը։

Israel’s decision to recognise the Armenian Genocide driven primarily by its own narrow political interests, political analyst says
Political analyst Armen Petrosyan believes there are several reasons why Israel has decided at this stage to once again place the issue of recognising the Armenian Genocide on its agenda.
Speaking to Armenpress, Petrosyan discussed the regional realities, global developments and domestic political processes in Israel that, in his view, have shaped the Israeli government’s decision.
“First and foremost, relations between Israel and Türkiye have reached an unprecedented level of tension. The political confrontation between the two countries has escalated to its highest point, with both governments continuing to exchange harsh criticism and mutual accusations. After Israel launched its military operation against Palestinians in the Gaza Strip in 2023, Türkiye became one of the strongest regional and Muslim-majority critics of the Israeli government, and that policy has now reached its peak. As the Turkish side accuses Israel of committing genocide against the Palestinians, Israel responds by referring to Türkiye’s history, namely the genocide committed against the Armenian people during the Ottoman Empire, and by bringing the issue of its recognition back onto the agenda,” Petrosyan said.
He recalled that over the past three years various Israeli officials, including Prime Minister Benjamin Netanyahu, had repeatedly addressed the issue, while the government has now approved a draft recognising the Armenian Genocide and is considering placing it on the agenda of the Knesset for adoption as legislation.
“Another factor is linked to a broader context. Relations between Türkiye and the United States have become more active in recent months. Washington intends to sell F-35 fighter jets to Türkiye or at least provide engines for Turkish-produced fighter aircraft, which poses a serious strategic challenge for Israel. Throughout its history, Israel has sought to maintain air superiority in the region. Therefore, if Türkiye succeeds in implementing such a deal, it would create serious problems for Israel. It cannot be ruled out that one of the reasons behind Israel’s recent actions is precisely to prevent such a development,” the analyst said.
According to Petrosyan, another important factor is Israel’s domestic political situation. He noted that Israel is entering an election period, with parliamentary elections due in October, and that the current government is seeking to build its campaign around national security challenges in order to consolidate public support.
“That is why the government has once again focused on external adversaries. Alongside the Iranian issue, it is trying to demonstrate that security threats posed by Iran, Hezbollah in Lebanon, the ruling authorities in Syria and now Türkiye remain at the forefront of its agenda. By highlighting multiple external threats, Netanyahu and his government are attempting to keep public attention focused on continuing security concerns,” he said.
Asked whether Israel’s move could also undermine the Armenia-Türkiye normalisation process, Petrosyan said the issue could naturally have some impact on bilateral relations.
“However, Israel’s decision and actions are driven exclusively by the context of Israel-Türkiye relations rather than by any intention to influence third-party processes. Through this decision, the Israeli government is seeking to settle its own political differences with Türkiye. It has no interest in disrupting the Armenia-Türkiye normalisation process or creating new tensions in Armenia-Azerbaijan relations. Israel has no such long-term objective and is focused solely on its own interests and its relationship with Türkiye,” he said.
Petrosyan argued that, before initiating a process to recognise the Armenian Genocide out of genuine conviction, Israel should at least have established contacts with the Armenian authorities or held consultations with the Armenian community in Israel.
“Moreover, before launching this initiative, Israel’s foreign minister held a telephone conversation with his Azerbaijani counterpart. In other words, they coordinated the issue with Azerbaijan in order to explain the move and contain any possible reaction or attempts by Azerbaijan to intervene. Therefore, I do not believe Israel is acting out of concern for Armenia or the Armenian agenda. Rather, this step is motivated solely by its own narrow political interests,” Petrosyan concluded.
Israel’s government has unanimously approved Foreign Minister Gideon Sa’ar’s proposal to officially recognise the Armenian Genocide. The government will formally notify the Knesset and seek to place the issue on the parliament’s plenary agenda for a vote.