Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Իսրայելի կառավարությունն առաջնորդվել է նախ իր նեղ քաղաքական շահերով․ քաղաքական վերլուծաբան
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը կարծում է, որ կան մի քանի պատճառներ, թե ինչու Իսրայելում հատկապես ներկա փուլում որոշում կայացվեց կրկին օրակարգ բերել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արմեն Պետրոսյանը հանգամանորեն անդրադարձավ տարածաշրջանային իրողություններին, գլոբալ զարգացումներին և ներիսրայելական քաղաքական գործընթացներին, որոնցով էլ պայմանավորված է իսրայելական կողմի գործելակերպն ու որոշումը։
«Նախևառաջ աննախադեպ լարվածության են հասել Իսրայելի և Թուրքիայի փոխհարաբերությունները։ Երկկողմ քաղաքական փոխհրաձգությունը հասել է ամենաբարձր մակարդակի, երկու երկրների իշխանությունները շարունակում են կտրուկ քննադատել մեկը մյուսին՝ ներկայացնելով փոխադարձ մեղադրանքներ։ Երբ Իսրայելը 2023 թվականին պաղեստինցիների դեմ սկսեց ռազմական գործողությունը Գազայի հատվածում, Թուրքիան այդ ժամանակից ի վեր դարձավ Իսրայելի իշխանություններին ամենախիստ քննադատող տարածաշրջանային ու մահմեդական երկրներից մեկը, և այդ ուղեգիծն այս պահին հասել է գագաթնակետին։ Երբ թուրքական կողմն Իսրայելի իշխանություններին մեղադրում է պաղեստինցիներին ցեղասպանելու մեջ, հակառակ կողմն էլ պատասխանում է՝ հղում անելով Թուրքիայի պատմությանը, այն է՝ Օսմանյան կայսրության օրոք հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությանը՝ օրակարգ բերելով դրա ճանաչման հարցը»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ երեք տարիների ընթացքում Իսրայելի տարբեր պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ վարչապետ Նեթանյահուն, անընդհատ անդրադարձել են տվյալ խնդրին, իսկ ներկայում արդեն կառավարության մակարդակով հաստատվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նախագիծը և արդեն քննարկվում է խորհրդարանի՝ Կնեսեթի օրակարգ մտցնելու և համապատասխան օրենքի տեսքով ընդունելու հարցը։
«Մյուս հանգամանքը պայմանավորված է ավելի լայն համատեքստով։ Վերջին շրջանում ակտիվացել են Թուրքիա-ԱՄՆ հարաբերությունները։ Վաշինգտոնը մտադիր է թուրքական կողմին վաճառել F-35 կործանիչներ կամ առնվազն Թուրքիային տրամադրել շարժիչներ՝ թուրքական արտադրության կործանիչների համար, ինչը, սակայն, Իսրայելի համար լուրջ ռազմավարական խնդիր է։ Իսրայելն իր պատմության ողջ ընթացքում միշտ տարածաշրջանում ձգտել է օդային գերակայության, հետևաբար եթե Թուրքիային հաջողվի կյանքի կոչել վերոհիշյալ գործարքը, ապա դա շատ լուրջ խնդիրներ կառաջացնի Իսրայելի համար։ Չի բացառվում, որ Իսրայելի ակտիվացման պատճառներից մեկն էլ պայմանավորված է հենց նման զարգացումը կանխելու նպատակով»,- ասաց քաղաքական վերլուծաբանը։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ վերջին հանգամանքը կապված է Իսրայելում ընթացող ներքաղաքական գործընթացների հետ։ Իսրայելը գտնվում է նախընտրական շրջանում, հոկտեմբերին կայանալու են խորհրդարանական ընտրությունները, հետևաբար գործող կառավարության նպատակն է իր նախընտրական քարոզչական ուղեգիծը կառուցել երկրի համար անվտանգային մարտահրավերների վրա՝ դրանց դիմագրավելու նպատակով ամբողջ բնակչությանը կոնսոլիդացնելու անհրաժեշտության շեշտադրմամբ։
«Դա է պատճառը, որ կրկին ակտիվացել են ու կենտրոնացել արտաքին հակառակորդներին թիրախավորելու վրա։ Օրինակ՝ իրանական խնդրին զուգահեռ, Իսրայելի կառավարությունը փորձում է ցույց տալ, որ իր համար շարունակում է օրակարգային մնալ ինչպես Իրանից բխող անվտանգային մարտահրավերը, այնպես էլ լիբանանյան «Հըզբոլլահ»-ից, Սիրիայում իշխող վարչակարգից ու հիմա էլ Թուրքիայից բխող անվտանգային մարտահրավերները։ Բազմաթիվ հակառակորդներին դիմագրավելու նպատակով՝ Նեթանյահուն և նրա կառավարությունը փորձում են հասարակության ուշադրությունը սևեռել շարունակվող անվտանգային խնդիրների վրա»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե չի՞ ձգտում արդյոք Իսրայելն իր քայլով սեպ խրել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեջ՝ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ բնականաբար, վերոհիշյալ թեման որոշակի ազդեցություն կունենա այդ գործընթացի վրա։
«Բայց Իսրայելի որոշումը և քայլերը բացառապես Թուրքիա-Իսրայել հարաբերությունների համատեքստում են, այլ ոչ երրորդական գործընթացների վրա ազդելու նպատակ են հետապնդում։ Իր որոշմամբ՝ Իսրայելի կառավարությունը ցանկանում է պարզել Թուրքիայի հետ իր հաշիվները և չունի այնպիսի շահեր, որոնցից բխի, օրինակ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի ձախողումը կամ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում հերթական լարվածության առաջացումը։ Իսրայելը նման հեռահար ծրագրեր չունի և կենտրոնացած է բացառապես սեփական խնդիրների ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պարզելու վրա»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նրա կարծիքով՝ Հայոց ցեղասպանության փաստն անկեղծ մղումներով ճանաչելու գործընթաց նախաձեռնելուց առաջ անհրաժեշտ էր գոնե որոշակի կապ հաստատել ՀՀ իշխանությունների հետ կամ ինչ-որ քննարկումներ անցկացնել իսրայելահայ համայնքի հետ։
«Ավելին, այս գործընթացը նախաձեռնելուց առաջ Իսրայելի արտգործնախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ։ Այսինքն՝ նրանք այս հարցը համակարգել են Ադրբեջանի հետ՝ նպատակ ունենալով բացատրել Ադրբեջանին և այդ կերպ զսպել վերջինիս հնարավոր քայլերը, պատասխանները կամ Ադրբեջանում խնդրին միջամտելու փորձերը, հետևաբար չեմ կարծում, որ այստեղ Հայաստանի և հայկական օրակարգի հետ կապված առաջնահերթություն է հետապնդում Իսրայելը, այլ  վերոհիշյալ քայլը բացառապես պայմանավորված է սեփական նեղ քաղաքական շահերով», - եզրափակեց Պետրոսյանը։
Իսրայելի կառավարությունը միաձայն հավանություն է տվել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու` երկրի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Գիդեոն Սաարի նախագծին։ Կառավարությունը պաշտոնապես կտեղեկացնի Քնեսեթին և կձգտի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը դնել օրենսդիր մարմնի լիագումար նիստի քվեարկությանը։

Признавая Геноцид армян, правительство Израиля руководствовалось в первую очередь своими узкими политическими интересами: политический аналитик
Политический аналитик Армен Петросян считает, что существует ряд причин, по которым Израиль, особенно на нынешнем этапе, решил вновь поднять вопрос о признании Геноцида армян.
В интервью “Арменпресс” Армен Петросян коснулся региональных реалий, глобальных развитий и внутриизраильских политических процессов, которыми обусловлены действия и решение израильской стороны.
“Прежде всего, отношения между Израилем и Турцией достигли беспрецедентной напряженности. Двустороннее политическое противостояние вышло на новый уровень, власти обеих стран продолжают резко критиковать друг друга, выдвигая взаимные обвинения. После начала военной операции Израиля против палестинцев в секторе Газа в 2023 году Турция стала одной из наиболее резко критикуемых региональных и мусульманских стран по отношению к израильским властям, и эта тенденция сейчас достигла своего пика. Когда Турция обвиняет израильские власти в совершении геноцида против палестинцев, Израиль отвечает, нашпоминая историю Турции, а именно геноцид, совершенный против армянского народа во времена Османской империи, поднимая вопрос о его признании”, — подчеркнул Петросян.
Он напомнил, что за последние три года различные израильские чиновники, включая премьер-министра Нетаньяху, постоянно поднимали этот вопрос, и в настоящее время проект, признающий Геноцид армян, уже одобрен на правительственном уровне, и уже обсуждается вопрос его включения в повестку дня Кнессета и принятия в виде соответствующего закона.
“Другое обстоятельство обусловлено более широким контекстом. В последнее время довольно активизировались отношения между Турцией и США. Вашингтон намерен продать турецкой стороне истребители F-35 или, по крайней мере, предоставить Турции двигатели для турецких истребителей, что, однако, является серьезным стратегическим вопросом для Израиля. На протяжении всей своей истории Израиль всегда стремился к превосходству в воздухе в регионе, поэтому, если Турции удастся осуществить вышеупомянутую сделку, это создаст для Израиля очень серьезные проблемы. Не исключено, что одной из причин активизации Израиля является именно предотвращение такого развития событий”, — сказал политолог.
По мнению Петросяна, последнее обстоятельство связано с текущими внутриполитическими процессами в Израиле. Израиль находится в предвыборном периоде, парламентские выборы пройдут в октябре, поэтому цель действующего правительства — построить свою предвыборную кампанию на задачах безопасности страны, подчеркивая необходимость консолидации всего населения для их решения.
“Именно поэтому они снова активизировались и сосредоточились на внешних противниках. Например, параллельно с иранской проблемой израильское правительство пытается показать, что проблемы безопасности, исходящие от Ирана, а также от ливанской “Хезболлы”, сирийского режима, а теперь и Турции, остаются в его повестке дня. Чтобы противостоять многочисленным противникам, Нетаньяху и его правительство пытаются сосредоточить внимание общественности на текущих проблемах безопасности”, — заметил наш собеседник.
Коснувшись замечания, что Израиль не стремится этим своим действием вбить клин в процесс нормализации армяно-турецких отношений, Петросян подчеркнул, что, естественно, вышеупомянутая тема окажет определенное влияние на этот процесс.
“Но решение и действия Израиля предпринимаются исключительно в контексте турецко-израильских отношений и не направлены на влияние на второстепенные процессы. Своим решением израильское правительство хочет свести счеты с Турцией и не преследует целей, которые могли бы привести, например, к провалу процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией или к возникновению новой напряженности в армяно-азербайджанских отношениях. У Израиля нет таких долгосрочных планов, и он сосредоточен исключительно на собственных проблемах и урегулировании отношений с Турцией”, — сказал Петросян.
По его мнению, прежде чем инициировать процесс признания факта Геноцида армян с искренними побуждениями, необходимо было хотя бы установить определенные контакты с властями Армении или провести какие-либо обсуждения с армянской общиной Израиля.
“Более того, до начала этого процесса министр иностранных дел Израиля провел телефонный разговор со своим азербайджанским коллегой. Иными словами, они согласовали этот вопрос с Азербайджаном, стремясь разъяснить его Азербайджану и тем самым сдержать возможные шаги, ответные действия или попытки вмешательства в этот вопрос. Поэтому я не думаю, что Израиль преследует приоритетность в отношении Армении и армянской повестки дня, и этот шаг обусловлен исключительно его собственными узкими политическими интересами”, — заключил Петросян.
Правительство Израиля единогласно одобрило резолюцию Министерства иностранных дел страны об официальном признании Геноцида армян.
Правительство официально уведомит Кнессет и попытается вынести вопрос о признании Геноцида армян на голосование на пленарном заседании законодательного органа.