Վրաստանի ՊՆ նախկին ղեկավարին դատապարտել են 2,5 տարվա բանտարկության՝ իշխանության  տապալման կոչերի համար
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Վրաստանի նախկին պաշտպանության նախարար Բաչո Ախալայային դատապարտել է երկու տարի վեց ամսվա բանտարկության՝ Վրաստանի գործող իշխանության տապալման հրապարակային կոչերի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Georgia Today պարբերականը:
Վճիռը հրապարակել է քաղաքային դատարանի դատավոր Ռոմեո Տկեշելաշվիլին: Ախալայան մեղադրվում է այն բանում, որ 2026 թվականի փետրվարի 16-ի դատական ​​նիստում հայտարարել է, որ կառավարող «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլին պետք է տապալվի: Ախալայան ինքը դատավճռի հրապարակման պահին դատարանում ներկա չի եղել:
Ախալայան, որը Վրաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնն զբաղեցրել է 2009-2012 թթ.՝ նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի կառավարման ժամանակ, ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերին: Նրան առաջադրվել է մեղադրանք 2025 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Թբիլիսիի նախագահական պալատի վրա գրոհ կազմակերպելու համար: Հետաքննության տվյալներով՝ նա հեռախոսով համակարգել է հոկտեմբերի 4-ի զանգվածային հանրահավաքի կազմակերպիչների գործողությունները: Այդ գործով վճիռ դեռևս չի կայացվել:

Former Georgian defence minister sentenced to 2½ years in prison for calls to overthrow government
Tbilisi City Court has sentenced former Georgian Defence Minister Bacho Akhalaia to two years and six months in prison for publicly calling for the overthrow of Georgia’s current government, Georgia Today reported.
The verdict was delivered by Tbilisi City Court Judge Romeo Tkeshelashvili.
Akhalaia was convicted over remarks made during a court hearing on Feb. 16, 2026, in which he said that Bidzina Ivanishvili, the founder of the ruling Georgian Dream–Democratic Georgia party, should be overthrown. Akhalaia was not present in court when the verdict was announced.
Akhalaia, who served as Georgia’s defence minister from 2009 to 2012 under former President Mikheil Saakashvili, was arrested in December 2025.
He has also been charged over the alleged organisation of an attack on the presidential palace in Tbilisi on Oct. 4, 2025. According to investigators, he coordinated the actions of organisers of the Oct. 4 mass rally by telephone. No verdict has yet been delivered in that case.