Վարչապետն այցելել է Վեդի համայնքի Դաշտաքար բնակավայր
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վեդի համայնքի Դաշտաքար բնակավայր, որտեղ շփվել է բնակիչների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այցելության վերաբերյալ տեսանյութը տարածել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
Փաշինյանը հետաքրքրվել է գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքով, իրացման հարցերով և առկա խնդիրներով։
Զրույցի ընթացքում Փաշինյանը, դիմելով բնակիչներին, նշել է, որ այս առիթը պետք է օգտագործեն, և գյուղացիներն էլ պետք է կառավարությանը խորհուրդ տան, թե ինչպես առաջ գնան, որպեսզի ոռոգման և գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաների հարցում մի փոքր փոփոխություններ լինեն։ Գյուղացիներից մեկն էլ նշել է, որ կաթիլային ոռոգման համակարգին անցնելու պարագայում և՛ ջուրը կխնայեն, և՛ բերքն ավելի որակյալ կլինի։
Անդրադառնալով բնակիչների՝ սպորտդպրոց կառուցելու հարցին՝ Փաշինյանը նշել է, որ 300 դպրոց կառուցելու առաջին ծրագիրն ավարտել են և արդեն սկսում են երկրորդը։
«Երկրորդ 300-ի շինարարությունը ինչպես ենք սկսում. քանի որ մեզ համար գյուղերի մեջ տարբերություն չկա, նայում ենք, թե որն է ամենահրատապը, որն է ամենավատ վիճակում, բայց եթե դպրոցի շենքը վթարային է, պետք է զրոյից սկսել։ Երեխաները միանշանակ նոր դպրոց կունենան։ Ես ասում եմ՝ գյուղը պետք է որոշի իր առաջին երեք պրոբլեմը որն է։ Սկսենք առաջինից ու հերթով գնանք առաջ, սկսենք աշխատել, կլուծենք այդ երեքը, նոր երեք խնդիր կբերենք առաջ։ Սա ճիշտ մեթոդ է, որ ճիշտ տեղ հասնենք ու հանգույցը կարողանանք քանդել»,-ասել է Փաշինյանը։

Премьер-министр посетил поселок Даштакар в общине Веди
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян посетил поселок Даштакар в общине Веди, где пообщался с жителями.
Как передает Арменпресс, Никол Пашинян поделился видеозаписью визита на своей странице в Facebook.
Пашинян поинтересовался ходом сельскохозяйственных работ, вопросами сбыта и существующими проблемами.
В ходе беседы Пашинян, обращаясь к жителям, отметил, что им следует воспользоваться этой возможностью, и что жители деревни должны дать правительству рекомендации о дальнейших шагах, чтобы внести небольшие изменения в ирригационные и сельскохозяйственные технологии. Один из жителей также отметил, что переход на капельное орошение позволит сэкономить воду и получить урожай лучшего качества.
Отвечая на просьбу жителей о строительстве спортивной школы, Пашинян отметил, что первая программа по строительству 300 школ завершена, и уже начинается вторая.
«Как мы планируем начать строительство вторых 300: поскольку для нас нет разницы между селами, мы смотрим на то, что наиболее важно, что находится в наихудшем состоянии, но если здание школы находится в аварийном состоянии, нам придется начинать с нуля. У детей обязательно будет новая школа. Я говорю, что село должно определить свои первые три проблемы. Давайте начнем с первой и будем двигаться вперед одна за другой, начнем работать, мы решим первые три проблемы — выдвинем новые три. Это правильный метод, чтобы добраться до нужной цели и иметь возможность развязать этот узел», — сказал Пашинян.