ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Եվրամիության միջև Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության 15-րդ նիստը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Եվրամիության միջև Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության 15-րդ նիստը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում են ԱԳ նախարարությունից, նիստի մասնակիցները ողջունել են 2025թ. փետրվարին կայացած նախորդ երկխոսությունից ի վեր Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջմղմանն ուղղված քայլերը, որոնք հիմնված են ընդհանուր սկզբունքների, այդ թվում՝ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և իրավունքի գերակայության վրա:
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը կառուցողական քննարկում են անցկացրել մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ։ Ամփոփելով 2025թ. ի վեր արձանագրված առաջընթացը՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում և ԵՄ-ում մարդու իրավունքների քաղաքականության ոլորտում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների և մարդու իրավունքների ոլորտում միմյանց համապատասխան առաջնահերթությունների վերաբերյալ։ Կողմերը պայմանավորվել են նաև շարունակել համագործակցությունը մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի շուրջ՝ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի և Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման համատեքստում։
Կողմերն ընդգծել են հավասարության խթանման և խտրականության դեմ պայքարի կարևորությունը։ Եվրոպական միությունն արձանագրել է 2025թ. ապրիլի 23-ին Հայաստանի կողմից 2025-2028թթ. Գենդերային հավասարության ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի ընդունումը։ Հայկական կողմը ԵՄ կողմին տեղեկացրել է խտրականության դեմ համապարփակ օրենքի ընդունման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին։ Կողմերն ընդգծել են ընտանեկան և գենդերային բռնության, այդ թվում՝ ԼԳԲՏԻ անձանց դեմ, ատելության խոսքի և ատելության շարժառիթով կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ շարունակական ջանքերի կարևորությունը։
Հատուկ կարևորություն է տրվել խոցելի իրավիճակում գտնվող անձանց, այդ թվում՝ Ղարաբաղից տեղահանված հայերին: Եվրոպական միությունը վերահաստատել է վերջիններիս ինտեգրմանն ուղղված իր շարունակական աջակցությունը և օժանդակությունը: Երեխայի իրավունքների պաշտպանության համատեքստում Եվրոպական միությունը ողջունել է 2025թ. երեխայի պաշտպանության վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը՝ որպես իրավական շրջանակի պաշտոնական ամրապնդման նշանակալի քայլ։
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը քննարկել են հիմնարար ազատությունների, այդ թվում՝ հավաքների, միավորումների և արտահայտվելու ազատության ապահովման, քաղաքացիական հասարակության համար բաց տարածքի պահպանման, ազատ և անկախ մեդիա միջավայրի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության դերի ամրապնդման կարևորությունը։ Եվրոպական միությունը հետաքրքրվել է նաև անկախ մեդիա միջավայրի ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերով: Կողմերն անդրադարձել են նաև զինված ուժերում մարդու իրավունքներին։

The 15th session of the Human Rights Dialogue between Armenia and the European Union was held at the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
According to the Foreign Ministry, participants welcomed the steps taken to advance Armenia-EU partnership since the previous dialogue held in February 2025, based on shared principles, including democracy, human rights, fundamental freedoms and the rule of law.
Armenia and the European Union held constructive discussions on a broad range of human rights issues.
Reviewing progress achieved since 2025, the sides exchanged views on recent developments in human rights policy in Armenia and the EU, as well as their respective priorities in the field. They also agreed to continue cooperation on human rights issues within the framework of the Armenia-EU Strategic Partnership Agenda and the implementation of the Visa Liberalisation Action Plan. The sides underlined the importance of promoting equality and combating discrimination.
The European Union noted Armenia’s adoption of the 2025-2028 Gender Equality Strategy and Action Plan on April 23, 2025. The Armenian side briefed the EU on steps being taken to adopt comprehensive anti-discrimination legislation. Both sides stressed the importance of continued efforts to combat domestic and gender-based violence, including violence against LGBTI persons, as well as hate speech and hate crimes. Special attention was paid to people in vulnerable situations, including Armenians displaced from Nagorno-Karabakh.
The European Union reaffirmed its continued support for and assistance with their integration. In the area of children’s rights, the EU welcomed the adoption of Armenia’s child protection legislative package in 2025 as a significant step towards strengthening the legal framework.
Armenia and the European Union also discussed the protection of fundamental freedoms, including the freedoms of assembly, association and expression, preserving an open space for civil society, ensuring a free and independent media environment, and strengthening the role of civil society.
The European Union also inquired about Armenia’s efforts to safeguard media independence. The sides also exchanged views on human rights in the armed forces.