ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Եվրամիության միջև Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության 15-րդ նիստը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Եվրամիության միջև Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության 15-րդ նիստը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում են ԱԳ նախարարությունից, նիստի մասնակիցները ողջունել են 2025թ. փետրվարին կայացած նախորդ երկխոսությունից ի վեր Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջմղմանն ուղղված քայլերը, որոնք հիմնված են ընդհանուր սկզբունքների, այդ թվում՝ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և իրավունքի գերակայության վրա:
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը կառուցողական քննարկում են անցկացրել մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ։ Ամփոփելով 2025թ. ի վեր արձանագրված առաջընթացը՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում և ԵՄ-ում մարդու իրավունքների քաղաքականության ոլորտում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների և մարդու իրավունքների ոլորտում միմյանց համապատասխան առաջնահերթությունների վերաբերյալ։ Կողմերը պայմանավորվել են նաև շարունակել համագործակցությունը մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի շուրջ՝ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի և Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման համատեքստում։
Կողմերն ընդգծել են հավասարության խթանման և խտրականության դեմ պայքարի կարևորությունը։ Եվրոպական միությունն արձանագրել է 2025թ. ապրիլի 23-ին Հայաստանի կողմից 2025-2028թթ. Գենդերային հավասարության ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի ընդունումը։ Հայկական կողմը ԵՄ կողմին տեղեկացրել է խտրականության դեմ համապարփակ օրենքի ընդունման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին։ Կողմերն ընդգծել են ընտանեկան և գենդերային բռնության, այդ թվում՝ ԼԳԲՏԻ անձանց դեմ, ատելության խոսքի և ատելության շարժառիթով կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ շարունակական ջանքերի կարևորությունը։
Հատուկ կարևորություն է տրվել խոցելի իրավիճակում գտնվող անձանց, այդ թվում՝ Ղարաբաղից տեղահանված հայերին: Եվրոպական միությունը վերահաստատել է վերջիններիս ինտեգրմանն ուղղված իր շարունակական աջակցությունը և օժանդակությունը: Երեխայի իրավունքների պաշտպանության համատեքստում Եվրոպական միությունը ողջունել է 2025թ. երեխայի պաշտպանության վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը՝ որպես իրավական շրջանակի պաշտոնական ամրապնդման նշանակալի քայլ։
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը քննարկել են հիմնարար ազատությունների, այդ թվում՝ հավաքների, միավորումների և արտահայտվելու ազատության ապահովման, քաղաքացիական հասարակության համար բաց տարածքի պահպանման, ազատ և անկախ մեդիա միջավայրի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության դերի ամրապնդման կարևորությունը։ Եվրոպական միությունը հետաքրքրվել է նաև անկախ մեդիա միջավայրի ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերով: Կողմերն անդրադարձել են նաև զինված ուժերում մարդու իրավունքներին։

В МИД состоялось 15-е заседание диалога по правам человека между Арменией и Европейским союзом
В Ереване 1 июля 2026 года  состоялся 15-й раунд диалога по правам человека между Арменией и Европейским союзом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны приветствовали шаги, предпринятые с момента предыдущего диалога в феврале 2025 года для продвижения партнерства Армения — ЕС на основе общих принципов, включая демократию, права человека, основные свободы и верховенство закона.
Армения и ЕС провели конструктивный обмен мнениями по широкому спектру вопросов, связанных с правами человека. Подводя итоги прогресса, достигнутого с 2025 года, стороны обменялись мнениями о последних событиях в политике в области прав человека в Армении и ЕС и их соответствующих приоритетах в этой сфере.
Стороны согласились продолжить сотрудничество по вопросам прав человека в контексте реализации Стратегической повестки партнерства Армения — ЕС, а также Плана действий по либерализации визового режима.
Стороны подчеркнули важность поощрения равенства и борьбы с дискриминацией. ЕС отметил принятие в 2025 года Стратегии гендерного равенства и Плана действий на 2025–2028 годы. Армянская сторона проинформировала сторону ЕС о шагах по принятию всеобъемлющего закона против дискриминации. Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по противодействию домашнему и гендерному насилию, языку вражды и преступлениям на почве ненависти, в том числе в отношении ЛГБТ лиц.
Стороны придали особое значение лицам, находящимся в уязвимом положении, включая перемещенных армян Карабаха. ЕС подтвердил свою неизменную поддержку и содействие их интеграции. В контексте прав детей ЕС приветствовал принятие в 2025 году законодательного пакета по защите детей, что стало значительным официальным шагом вперед в развитии правовой базы.
Стороны обменялись мнениями по вопросам охраны труда, торговли людьми, а также неформальной и незаконной занятости. ЕС поприветствовал принятие закона о всеобщем медицинском страховании и призвал к дальнейшим мерам по обеспечению доступности и предоставления услуг на уровне общин для лиц с инвалидностью.
Армения и ЕС обсудили важность соблюдения основных свобод, включая свободы собраний, ассоциаций и выражения мнений, поддержания открытого гражданского пространства и свободной, независимой медиасреды, а также укрепления роли гражданского общества. ЕС поинтересовался усилиями Армении по обеспечению независимой медиасреды. Стороны также обсудили права человека в вооруженных силах.
ЕС дополнительно призвал Армению улучшить условия содержания под стражей, в частности, за счет решения проблемы переполненности ряда пенитенциарных учреждений и расширения сферы применения мер, альтернативных предварительному заключению. Касательно парламентских выборов, прошедших 7 июня, Армения и ЕС обменялись мнениями по предварительным выводам миссии БДИПЧ/ОБСЕ по наблюдению за выборами, включая выявленные области для улучшения, и согласились продолжить консультации по выполнению рекомендаций после публикации окончательного отчета.
Стороны подтвердили свою приверженность продолжению тесного сотрудничества по вопросам прав человека как на двустороннем уровне, так и на международных многосторонних площадках.
Делегацию ЕС возглавляла глава подразделения Европейской службы внешних связей Дерен Дерья, а армянскую делегацию — заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян. В заседании приняли участие представители профильных ведомств Армении, Европейской службы внешних связей и подразделений Европейской комиссии. Следующий диалог по правам человека Армения — ЕС состоится в Брюсселе в 2027 году.