ԱԺ-ն ընդունել է ընտրելու իրավունքի նոր պահանջներ սահմանող նախագիծը
Ազգային ժողովն արտահերթ նստաշրջանում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Ընտրական օրենսգրքում և «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը։
Օրենսդրական փաթեթի հեղինակներն են ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանը, Արուսյակ Մանավազյանը, Հասմիկ Հակոբյանը և Արուսյակ Ջուլհակյանը։
Ղազարյանը հայտնել է, որ փաթեթը լրամշակվել է Կառավարության առաջարկների հիման վրա։
Առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվում է, որ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեն ընտրության օրը 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները, որոնք քվեարկության օրվան նախորդող 48-րդ, իսկ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 28-րդ օրվա դրությամբ դրան նախորդող 730 օրվա ընթացքում Հայաստանում փաստացի գտնվել են 366 և ավելի օր։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների դեպքում առաջարկվում է սահմանել, որ ընտրելու իրավունք ունեն քվեարկության օրը 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները, որոնք ընտրությունն անցկացվող համայնքի բնակչության ռեգիստրում մինչև քվեարկության օրն առնվազն 6 ամսվա հաշվառում ունեն և քվեարկության օրվան նախորդող 48-րդ, իսկ արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 28-րդ օրվա դրությամբ դրան նախորդող 730 օրվա ընթացքում Հայաստանում փաստացի գտնվել են 366 և ավելի օր։
Նախագծով առաջարկվում է նաև հստակեցնել այն դեպքերը, որոնք չեն հաշվարկվի որպես Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայություն։ Դրանք վերաբերում են հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձանց՝ ծառայողական նպատակներով արտերկրում գտնվելուն, դիվանագիտական կամ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում ծառայություն անցնող անձի ընտանիքի անդամի՝ նրա հետ արտերկրում բնակվելուն, ինչպես նաև արտերկրում բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնառությանը։
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում են նաև ընտրողների ցուցակների ձևավորմանն ու վարմանը վերաբերող այլ փոփոխություններ։

Armenia's National Assembly has passed in the second and final reading a package of amendments to the Electoral Code and the Law on Referendums, introducing new eligibility requirements for voting.
The legislative package was presented by Alkhas Ghazaryan, an MP from the ruling Civil Contract faction, who co-authored the initiative with fellow Civil Contract MPs Arusyak Manavazyan, Hasmik Hakobyan, and Arusyak Julhakyan.
Ghazaryan said the package had been revised based on the government's recommendations.
Under the adopted amendments, Armenian citizens who have reached the age of 18 by election day will be eligible to vote in parliamentary elections only if they have been physically present in Armenia for at least one year (366 days) during the previous two years (730 days), calculated as of the 48th day before election day. In the case of snap parliamentary elections, the calculation will be made as of the 28th day before the vote.
For local elections, eligible voters must be at least 18 years old, have been registered as residents of the respective community for at least six months before election day, and have been physically present in Armenia for at least one year during the previous two years, under the same calculation method.
The amendments also clarify periods that will not be counted as absence from Armenia. These include time spent abroad on official duty by public servants, residence abroad with a family member serving in a diplomatic or consular mission, and studies at foreign higher education institutions.
The legislative package also introduces other changes related to the compilation and maintenance of voter lists.
The proposed changes come in the wake of Armenia's parliamentary elections held on June 7, during which concerns were raised over reports that large numbers of Armenian citizens were expected to travel from Russia to participate in the vote and potentially influence the outcome. During the election campaign, media reports claimed that Russia was interested in facilitating the arrival of up to 100,000 Armenian citizens to support pro-Russian opposition forces. Those claims were part of the political debate surrounding the elections.