ԱԺ-ն ընդունել է ընտրելու իրավունքի նոր պահանջներ սահմանող նախագիծը
Ազգային ժողովն արտահերթ նստաշրջանում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Ընտրական օրենսգրքում և «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը։
Օրենսդրական փաթեթի հեղինակներն են ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանը, Արուսյակ Մանավազյանը, Հասմիկ Հակոբյանը և Արուսյակ Ջուլհակյանը։
Ղազարյանը հայտնել է, որ փաթեթը լրամշակվել է Կառավարության առաջարկների հիման վրա։
Առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվում է, որ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեն ընտրության օրը 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները, որոնք քվեարկության օրվան նախորդող 48-րդ, իսկ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 28-րդ օրվա դրությամբ դրան նախորդող 730 օրվա ընթացքում Հայաստանում փաստացի գտնվել են 366 և ավելի օր։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների դեպքում առաջարկվում է սահմանել, որ ընտրելու իրավունք ունեն քվեարկության օրը 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները, որոնք ընտրությունն անցկացվող համայնքի բնակչության ռեգիստրում մինչև քվեարկության օրն առնվազն 6 ամսվա հաշվառում ունեն և քվեարկության օրվան նախորդող 48-րդ, իսկ արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 28-րդ օրվա դրությամբ դրան նախորդող 730 օրվա ընթացքում Հայաստանում փաստացի գտնվել են 366 և ավելի օր։
Նախագծով առաջարկվում է նաև հստակեցնել այն դեպքերը, որոնք չեն հաշվարկվի որպես Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայություն։ Դրանք վերաբերում են հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձանց՝ ծառայողական նպատակներով արտերկրում գտնվելուն, դիվանագիտական կամ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում ծառայություն անցնող անձի ընտանիքի անդամի՝ նրա հետ արտերկրում բնակվելուն, ինչպես նաև արտերկրում բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնառությանը։
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում են նաև ընտրողների ցուցակների ձևավորմանն ու վարմանը վերաբերող այլ փոփոխություններ։

Национальное Собрание Армении приняло проект закона, определяющий новые требования к праву участия в голосовании на выборах
Национальное Собрание Армении на своей внеочередной сессии приняло во втором чтении и в полном объеме законодательный пакет, предусматривающий поправки к Избирательному кодексу и Закону «О референдуме».
Как сообщает «Арменпресс», пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон «Избирательный кодекс Республики Армения» и о внесении изменений в конституционный закон «О референдуме»» был представлен депутатом НС от фракции «Гражданский договор» (ГД) Алхасом Газаряном.
Авторами законодательного пакета являются депутаты от фракции ГД Алхас Газарян, Арусяк Манавазян, Асмик Акобян и Арусяк Джулхакян.
Газарян заявил, что пакет был изменен на основе предложений правительства.
Предложенные поправки предусматривают, что право голоса на выборах в Национальное Собрание предоставляется гражданам Республики Армения, достигшим ко дню выборов 18 лет и фактически находившимися в Армении не менее 366 в течение 730 дней, предшествующих 48-му дню до дня голосования, а в случае внеочередных выборов в Национальное Собрание —28-му дню.
В случае выборов в органы местного самоуправления предлагается установить, что право голоса предоставляется гражданам Республики Армения, достигшим на день голосования 18 лет и зарегистрированным в реестре населения общины, где проводятся выборы, не менее чем за 6 месяцев до дня голосования, а также фактически находившимся в Армении 366 или более дней в течение 730 дней, предшествующих 48-му дню , предшествующему дню до дня голосования, а в случае внеочередных выборов — 28-му дню.
В проекте также предлагается уточнить случаи, которые не будут учитываться как отсутствие в Республике Армения. К ним относятся пребывание за границей лиц, находящихся на государственной службе в служебных целях, проживание за границей члена семьи лица, работающего в дипломатических или консульских представительствах, а также обучение в высших учебных заведениях за рубежом.
Законодательный пакет также предлагает другие поправки, касающиеся формирования и ведения списков избирателей.