Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը համաձայնել է ԱՄՆ-ի գրեթե բոլոր պահանջներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը հասել է Իրանի հետ հակամարտության գրեթե բոլոր նպատակներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է CNBC-ի հետ հարցազրույցում։
«Կարծում եմ՝ նրանք համաձայնել են գրեթե ամեն բանի հետ, ինչ մեզ անհրաժեշտ է», - ասել է Թրամփը։
Ըստ Թրամփի՝ մոտավորապես չորս ամիս տևող հակամարտությունը համեմատաբար կարճ ժամանակահատված է, և ամերիկյան ուժերը ոչնչացրել են Իրանի ռազմական ներուժը՝ նավատորմը, օդուժը, ռադարային համակարգերը և ղեկավարներին։
«Եվ ի՞նչի եմ ես հասել։ Ես նրանց ռազմական առումով հաղթել եմ», - հայտարարել է ԱՄՆ ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ Թեհրանի հետ բանակցությունները շարունակվում են, և ռազմական հակամարտությունը հանգեցրել է Իսլամական Հանրապետության միջուկային զենքի հարցի լուծմանը։
Թրամփը նաև նշել է, որ նավթի գինը հիմա նույնիսկ ավելի ցածր է, քան մինչև փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկը։

Трамп заявил, что Иран согласился почти со всеми требованиями США
Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон достиг почти всех своих целей в конфликте с Ираном. Как передает “Арменпресс”, об этом он сказал в интервью CNBC.
“Мне кажется, они согласились практически на все, что нам нужно”, — сказал Трамп.
По словам Трампа, конфликт, длящийся около четырех месяцев, - это относительно короткий промежуток времени, и американские силы уничтожили весь военный потенциал Ирана - военно-морской флот, военно-воздушные силы, радиолокационные системы и руководителей.
“И чего я добился? Я их разгромил в военном плане”, — заявил лидер США.
Он добавил, что переговоры с Тегераном еще продолжаются, и военный конфликт привел к решению вопроса о ядерном оружии исламской республики.
Трамп также отметил, что цена на нефть сейчас даже ниже, чем до начала военных действий против Ирана 28 февраля.