Ռուսաստանի վերջին խոշոր հարձակման հետևանքով Կիևում առնվազն 10 մարդ է զոհվել
Ռուսաստանի զինված ուժերը հուլիսի 1-ի գիշերը հարվածներ են հասցրել Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևին, ինչի հետևանքով զոհել է առնվազն 10 մարդ, վիրավորել՝ ավելի քան 50-ը։ Ռուսական ԱԹՍ-ներն ու հրթիռները խոցել են բնակելի շենքեր։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ հարձակումը պատասխան էր վերջին շրջանում իր քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ «Կիևի ռեժիմի ահաբեկչական հարձակումներին»։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ավելի վաղ նախազգուշացրել էր, որ գիշերվա ընթացքում հնարավոր է լայնածավալ հարձակում, և հայտնել էր, որ կիսատ է թողնում այցը Դուբլին, որը կապված էր Իռլանդիայի կողմից Եվրամիության խորհրդում վեցամսյա ժամկետով նախագահության ստանձնման մեկնարկի հետ։
Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն Telegram-ում հայտնել է, որ ռուսական գիշերային հարձակումից զոհվել է 10 մարդ։ Նրա խոսքով՝ վնասվել է նաև բազմաբնակարան շենք, որի վեց հարկը մասնակի փլուզվել է ռուսական արկի ուղիղ հարվածից հետո։
Մայրաքաղաքի ռազմական վարչակազմի ղեկավար Տիմուր Տկաչենկոն հայտնել է, որ վիրավորվել է 56 մարդ, այդ թվում՝ երկու երեխա, իսկ քաղաքի շուրջ երեք տասնյակ վայրեր հարձակումների հետևանքով վնասվել են։
Reuters-ի ականատեսի փոխանցմամբ՝ Կիևում լսվել են բազմաթիվ պայթյուններ։ Մայրաքաղաքին հարակից մարզի իշխանությունները ևս հայտնել են զոհերի և վիրավորների մասին։ Մարդիկ պատսպարվել են մետրոյի կայարաններում։ Սա Ռուսաստանի ամենախոշոր հարձակումն էր Ուկրաինայի դեմ հունիսի կեսերից ի վեր։
«Մի հետաձգեք Ուկրաինային հակաօդային պաշտպանության համակարգերի տրամադրման վերաբերյալ որոշումները։ Սա է մեր գլխավոր խնդրանքը գործընկերներին այն բանից հետո, երբ Կիևը սարսափելի գիշեր ապրեց»,- X սոցիալական հարթակում գրել է Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հայտարարել է, որ «զանգվածային հարվածը», որի ընթացքում կիրառվել են մեծ հեռահարության և բարձր ճշգրտության օդային, ցամաքային և ծովային տեղակայման սպառազինություն, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքեր, ուղղված է եղել ռազմական և էներգետիկ օբյեկտների, օդանավակայանների դեմ։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ երկրի հակաօդային պաշտպանությունը գիշերվա ընթացքում խոցել է 327 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք։

В результате последнего масштабного удара России в Киеве погибли по меньшей мере 10 человек
Вооруженные силы России в ночь на 1 июля нанесли удар по столице Украины - Киеву, в результате чего погибли по меньшей мере 10 человек и более 50 получили ранения. Российские беспилотники и ракеты поразили жилые здания. По сообщению «Арменпресс», Министерство обороны России заявило, что эти удары стали ответом на недавние «террористические атаки киевского режима» против гражданской инфраструктуры страны.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее предупредил о возможности крупномасштабного нападения в течение ночи и заявил, что сокращает свой визит в Дублин, который был связан со началом шестимесячного председательства Ирландии в Совете Евросоюза.
Мэр Киева Виталий Кличко сообщил в Telegram, что в результате ночного российского нападения погибли 10 человек. Он также сообщил, что поврежден многоквартирный дом, шесть этажей которого частично обрушились после прямого попадания российского снаряда.
Глава военного управления столицы Тимур Ткаченко заявил, что в результате атак пострадали 56 человек, в том числе двое детей, около трех десятков объектов в городе получили повреждения.
Очевидец агентства Reuters сообщил о многочисленных взрывах в Киеве. Власти региона, окружающего столицу, также сообщили о жертвах и раненых. Люди укрывались на станциях метро. Это была крупнейшая атака России на Украину с середины июня.
«Не затягивайте с принятием решений о поставке Украине систем ПВО. Это наша главная просьба к нашим партнерам после ужасной ночи, которую пережил Киев», — написал министр иностранных дел Украины Андрей Сибига в социальной сети X.
Министерство обороны России, в свою очередь, заявило, что «массированный удар», в ходе которого были использованы дальнобойные и высокоточные авиационные, наземные и морские средства поражения, а также беспилотники, был направлен на военные и энергетические объекты, а также аэропорты. По данным МИД России, за ночь системы ПВО страны сбили 327 украинских беспилотников.