Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Եգիպտոսի նորանշանակ դեսպանին
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ամալ Աֆիֆիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԳՄՍ նախարարությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Եգիպտոսի համալսարանի նախագահ և հայագիտության պրոֆեսոր Մոհամեդ Ռեֆաատ Ալ-Իմամը և գրող, արձակագիր, Եգիպտոսի հեռուստահաղորդավար, դոկտոր Սաֆաա Էլ-Նագգարը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ դիվանագիտական առաքելություն։ Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը կնպաստի Հայաստան-Եգիպտոս միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը և նոր ծրագրերի  իրագործմանը, մասնավորապես, կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում:
Դեսպան Ամալ Աֆիֆին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով հատկապես մշակույթի ոլորտում համագործակցության ակտիվացման ուղղությամբ առավելագույն ջանքերի ներդրման պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում նա նախարարին է ներկայացրել առաջիկայում Եգիպտոսում նախատեսվող միջոցառումների ծրագիրը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի անդրադարձել է նաև պատվիրակության կազմում ընդգրկված եգիպտացի մտավորականների գործունեությանը՝ նրանց հետ կապերի ամրապնդումը դիտարկելով որպես երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության խորացման կարևոր հնարավորություն։ Այս համատեքստում նա բարձր է գնահատել պրոֆեսոր Մոհամեդ Ռեֆաատ Ալ-Իմամի երկարամյա գործունեությունը հայագիտության, Հայաստանի պատմության և Եգիպտոսի հայկական համայնքի պատմության ուսումնասիրության ու հանրահռչակման գործում՝ ընդգծելով, որ նման գիտական աշխատանքը կարևոր ներդրում է Հայաստան-Եգիպտոս մշակութային երկխոսության ամրապնդման գործում։
Մոհամեդ Ռեֆաատ Ալ-Իմամը երկար տարիներ աջակցել է Կահիրեի համալսարանի Հայագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնի գործունեությանը, ղեկավարել է արաբերեն հայագիտական «Արեգ» (AREG) ամսագրի խմբագրությունը, որն էական դեր է ունեցել հայության վերաբերյալ գիտելիքի տարածման գործում արաբալեզու ընթերցողների շրջանում։
Գրող, արձակագիր, Եգիպտոսի հեռուստահաղորդավար, դոկտոր Սաֆաա Էլ-Նագգարը ևս ներկայացրել է իր գործունեությունը։
Նշվել է, որ կողմերը կարող են համագործակցել նաև Գրքի միջազգային փառատոնի շրջանակում՝ թարգմանական ծրագրերի իրականացմամբ։

Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan received the newly appointed Ambassador of the Arab Republic of Egypt to Armenia, Amal Afifi.
According to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the meeting was also attended by Deputy Minister Artur Martirosyan, President of the Egyptian University and Professor of Armenian Studies Mohamed Refaat Al-Imam, as well as Egyptian writer, novelist, television presenter and academic Dr. Safaa El-Naggar.
Minister Andreasyan congratulated Ambassador Afifi on her appointment and wished her a successful diplomatic mission. She expressed confidence that the ambassador’s work would contribute to the further development of Armenia-Egypt interstate relations and the implementation of new initiatives, particularly in the fields of education, science, culture and youth.
Ambassador Afifi thanked the minister for the reception and expressed her readiness to make every effort to further strengthen cooperation, particularly in the cultural sphere. In this context, she presented the programme of events planned to be held in Egypt in the near future.
Andreasyan also highlighted the activities of the Egyptian intellectuals accompanying the delegation, describing stronger ties with them as an important opportunity to deepen friendship between the two peoples. In this regard, she highly praised Professor Mohamed Refaat Al-Imam’s longstanding contribution to Armenian studies and to the research and promotion of the history of Armenia and the Armenian community in Egypt, noting that his scholarly work has made an important contribution to strengthening the cultural dialogue between Armenia and Egypt.
For many years, Mohamed Refaat Al-Imam has supported the activities of the Centre for Armenian Studies at Cairo University and served as editor-in-chief of the Arabic-language Armenian studies journal AREG, which has played a significant role in promoting knowledge about Armenians among Arabic-speaking readers.
Writer, novelist, Egyptian television presenter and academic Dr. Safaa El-Naggar also presented her work.
The sides noted that they could also cooperate within the framework of the International Book Festival through the implementation of translation programmes.