Հորմուզի նեղուցի ականազերծման համար մոտ երկու ամիս կպահանջվի. Իտալիայի ՊՆ
Հորմուզի նեղուցում կան տասնյակ ականներ, և ականազերծման աշխատանքների համար կպահանջվի մոտավորապես երկու ամիս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իտալիայի պաշտպանության նախարարության Գլխավոր շտաբի Միացյալ օպերատիվ հրամանատարության ղեկավար Ջովաննի Մարիա Յանուչին խորհրդարանի վերին և ստորին պալատների պրոֆիլային հանձնաժողովների համատեղ նիստում:
«Ըստ գնահատումների՝ Հորմուզի նեղուցում կան տասնյակ ականներ, որոնց ականազերծման համար կպահանջվի մոտավորապես երկու ամիս», - մեջբերել է նրա խոսքը ANSA գործակալությունը:
Յանուչին նշել է, որ օգտագործված նոր սերնդի ականների տեսակը պահանջում է հատուկ սարքավորումներ և պատրաստվածություն, որոնք ունեն ոչ բոլոր երկրները:
«Հորմուզի նեղուցում ականազերծման բազմազգ առաքելության հեռանկարը թույլ կտա մասնակցության ներգրավել ոչ եվրոպական և տարածաշրջանային խաղացողների», - հավելել է նա:
Զինվորականը նշել է, որ իտալական ականորս նավերն այժմ գտնվում են Ջիբութիում:
Ավելի վաղ Իտալիան հայտարարել էր միջազգային առաքելության կազմ երկու մասնագիտացված նավ ուղարկելու պատրաստակամության մասին, որը հնարավոր է միայն ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցումից և խաղաղության հաստատումից հետո:

Разминирование Ормузского пролива займет около двух месяцев: Министерство обороны Италии
В Ормузском проливе есть десятки мин, и работы по разминированию займут около двух месяцев. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил Джованни Мария Яннуччи, начальник Объединенного оперативного командования Генерального штаба Министерства обороны Италии, на совместном заседании профильных комитетов верхней и нижней палат парламента.
“По оценкам, в Ормузском проливе находятся десятки мин, на разминирование которых потребуется около двух месяцев”, — цитирует его слова агентство ANSA.
Яннуччи отметил, что разминирование этих мин нового поколения требует специального оборудования и подготовки, которыми обладают не все страны.
“Перспектива многонациональной миссии по разминированию Ормузского пролива позволит привлечь к участию неевропейских и региональных игроков”, — добавил он.
Он отметил, что итальянские тральщики сейчас находятся в Джибути.
Ранее Италия заявила о готовности направить два специализированных корабля в составе международной миссии, что возможно только после полного прекращения боевых действий и установления мира.