Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է Էստոնիայի գլխավոր դատախազին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Էստոնիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աստրիդ Ասիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարը, ինչպես նաև Էստոնիայի Պետական առաջատար դատախազ Ալար Լեհեսմեծը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, այդ թվում՝ արդարադատության համակարգի արդյունավետության, իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների և իրավական ընթացակարգերի կատարելագործման հարցերին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մի շարք մարտահրավերների վերաբերյալ՝ ընդգծելով համագործակցության և փորձի փոխանակման կարևորությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով։

Armenian Human Rights Defender Anahit Manasyan has received a delegation led by Estonian Prosecutor General Astrid Asi, who is on a working visit to Armenia, according to a statement issued by the Office of the Human Rights Defender.
The meeting was also attended by Estonian Ambassador to Armenia Marg Mardisalu-Kahar and Estonia’s Chief State Prosecutor Alar Lehesmets.
The discussions focused on opportunities to expand cooperation in the field of human rights protection, including issues related to the effectiveness of the justice system, safeguards for the protection of rights and the improvement of legal procedures.
The sides also exchanged views on a number of challenges in the field of human rights protection, emphasizing the importance of cooperation and the exchange of experience.
At the conclusion of the meeting, the parties reaffirmed their readiness to continue cooperation in areas of mutual interest.