Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է Էստոնիայի գլխավոր դատախազին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Էստոնիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աստրիդ Ասիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարը, ինչպես նաև Էստոնիայի Պետական առաջատար դատախազ Ալար Լեհեսմեծը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, այդ թվում՝ արդարադատության համակարգի արդյունավետության, իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների և իրավական ընթացակարգերի կատարելագործման հարցերին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մի շարք մարտահրավերների վերաբերյալ՝ ընդգծելով համագործակցության և փորձի փոխանակման կարևորությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով։

Защитник прав человека Армении приняла генерального прокурора Эстонии
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян приняла прибывшую с рабочим визитом в Армению делегацию во главе с генеральным прокурором Эстонской Республики Астрид Аси.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса омбудсмена, во встрече также приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Эстонской Республики в Республике Армения Марге Мардисалу-Кахар и ведущий государственный прокурор Эстонии Алар Лехесметс.
Были затронуты возможности расширения сотрудничества в сфере защиты человеческих прав, в том числе вопросы эффективности системы правосудия, гарантий защиты прав и совершенствования юридических процедур.
Стороны обменялись мнениями также относительно ряда существующих вызовов в сфере защиты человеческих прав, подчеркнув важность сотрудничества и обмена опытом.
В конце встречи стороны подтвердили готовность продолжить сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.