Երկարաձգվել է Հայաստանի վիզայի ժամանակավոր ազատականացման ռեժիմի գործողության ժամկետը
Հայաստանի կառավարության 2026 թվականի հունիսի 25-ի №932-Ա որոշմամբ՝ մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը երկարաձգվել է վիզայի ժամանակավոր ազատականացման ռեժիմի գործողությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զբոսաշրջության կոմիտեից տեղեկացնում են, որ որոշումը վերաբերում է Բահրեյնի, Սաուդյան Արաբիայի և Օմանի քաղաքացիներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության, Շենգենյան գոտու երկրների, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի, Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի և Օմանի կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներին, որոնք կարող են այցելել Հայաստան առանց մուտքի վիզայի՝ սահմանված կարգով։
Միաժամանակ հաստատվել է երկրների նոր ցանկը, որից հանվել են Եմենը և Սուդանը։
«Այս որոշումը միտված է խթանելու զբոսաշրջությունը, ամրապնդելու միջազգային կապերը և հեշտացնելու Հայաստան այցելությունները»,- նշված է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։

В Армении продлен временный режим либерализации визового режима
Постановлением Правительства Армении № 932-А от 25 июня 2026 года временный режим либерализации визового режима продлен до 1 июля 2027 года.
Как сообщает «Арменпресс», Комитет по туризму информирует, что решение распространяется на граждан Бахрейна, Саудовской Аравии и Омана, а также на иностранцев, имеющих вид на жительство в США, Европейском Союзе, странах Шенгенской зоны, ОАЭ, Бахрейне, Катаре, Саудовской Аравии, Кувейте и Омане, которые могут посещать Армению без въездной визы в соответствии с установленным порядком.
Одновременно был утвержден новый список стран, из которого были исключены Йемен и Судан.
«Это решение направлено на развитие туризма, укрепление международных связей и облегчение посещений Армении», — говорится в заявлении Комитета.