Լեհաստանը ՄիԳ-29 կործանիչներ չի փոխանցի Ուկրաինային. պաշտպանության նախարար
Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը հայտարարել է, որ Լեհաստանը ՄիԳ-29 կործանիչներ չի փոխանցի Ուկրաինային, քանի որ Կիևը հրաժարվել է նրանց հետ կիսել անօդաչուների արտադրության տեխնոլոգիաները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նախարարի խոսքով՝ Կիևին առաջարկվել է «ՄիԳ-եր՝ անօդաչու թռչող սարքերի դիմաց» մոտեցումը, քանի որ Ուկրաինան անօդաչուների արտադրության ոլորտում զգալի տեխնոլոգիական հնարավորություններ ունի, և նման փոխանակումն օգտակար կլիներ երկու երկրների ռազմական համագործակցության համար։
Կոսինյակ-Կամիշը լեհական Polsat News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում ասել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները համաձայնել են դրան, բայց չեն կատարել պայմանավորվածությունները։
«Ես առաջարկեցի մոտեցում, որն, իմ կարծիքով, հիմնված է գործընկերության վրա. ՄիԳ-եր՝ անօդաչուների դիմաց։ Ուկրաինացիներն սկզբում ընդունեցին դա, բայց չիրագործեցին, ուստի Ուկրաինայի համար ՄիԳ-եր չեն լինի, քանի որ Լեհաստանը չունի անօդաչուներ կամ դրանք օգտագործելու հնարավորություններ», - ասել է Լեհաստանի ՊՆ ղեկավարը։
Հաղորդավարը նախարարին հարցրել է՝ արդյոք նա սխալ է համարում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների սկզբում Լեհաստանի իշխանությունների կողմից առանց որևէ պայմանի Ուկրաինա ռազմական տեխնիկա ուղարկելու որոշումը։
«Նրանք ճիշտ վարվեցին, ես էլ նույնը կանեի։ Նրանք ճիշտ են վարվել, և Ուկրաինան այդ ժամանակ գտնվում էր չափազանց դժվարին վիճակում», - պատասխանել է Կոսինյակ-Կամիշը։
Նախարարը հավելել է, որ Լեհաստանի ներկայիս կառավարությունը շատ ավելի կոշտ դիրքորոշում է որդեգրել իր ազգային շահերի պաշտպանությանը վերաբերող հարցերում։

Польша не передаст Украине истребители МиГ-29: министр обороны
Министр обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш заявил, что Польша не станет передавать Украине истребители МиГ-29, поскольку Киев отказался поделиться с ней технологиями производства беспилотников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Русская служба BBC.
Согласно министру, Киеву был предложен вариант - МиГ в обмен на беспилотники, поскольку Украина обладает значительными технологическими возможностями в области производства беспилотников, и такой обмен был бы полезен для военного сотрудничества между двумя странами.
Косиняк-Камыш в интервью польскому телеканалу Polsat News заявил, что украинские власти согласились на это, но не выполнили договоренности.
“Я предложил, как мне кажется, очень партнерский подход. МиГи в обмен на дроны. Украинцы сначала согласились, но не выполнили эту договоренность, поэтому МиГов для Украины не будет, поскольку у Польши нет ни дронов, ни возможностей для их использования”, — заявил министр обороны Польши.
Ведущий спросил министра, считает ли он верным решение польских властей отправлять военную технику в Украину без каких-либо условий, которое было принято в начале российских военных операций.
“Они поступили правильно, я бы поступил так же. Они поступили правильно, и Украина в то время находилась в крайне сложной ситуации”, — ответил Косиняк-Камыш.
Министр добавил, что нынешнее польское правительство заняло гораздо более жесткую позицию по вопросам, связанным с защитой национальных интересов.