Իսրայելը և «Հեզբոլլահ»-ը նոր հարվածներ են փոխանակել՝ չնայած շրջանակային համաձայնագրի ստորագրմանը
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավում «Հեզբոլլահ»-ի ենթակառուցվածքներին՝ նշելով, որ հարձակումներն իրականացվել են շարժման կողմից հրադադարի խախտումներին ի պատասխան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԻՊԲ-ն հաղորդագրություն է տարածել իր Telegram ալիքում։
«Կիրակի օրը (հունիսի 28-ին), ի պատասխան «Հեզբոլլահ»-ի կողմից հրադադարի համաձայնագրի խախտման, ինչը կատարվել է անվտանգության գոտում ԻՊԲ-ի զինվորների վրա շարունակական հարձակումներով, ԻՊԲ-ն հարվածել է «Հեզբոլլահ»-ի երեք հրամանատարական կենտրոնի Լիբանանի հարավում Նաբաթիեի և Մայֆադունի շրջաններում», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Իսրայելի բանակը նաև տեղեկացնում է, որ զինվորները ոչնչացրել են արձակման կայանք, որը խմբավորումն օգտագործում էր իրենց դեմ հարձակումների համար։
Բացի այդ, ԻՊԲ-ն հայտնել է «Հեզբոլլահ»-ի ստորգետնյա համալիր ոչնչացնելու մասին, որտեղ եղել են բազմաթիվ զենքեր։ Իսկ զինյալներից մեկի հետ բախման ժամանակ, ըստ մեկ այլ հաղորդագրության, զոհվել է իսրայելցի 1 զինվոր, ևս մեկը վիրավորվել է։
Իսրայելը, Լիբանանը և ԱՄՆ-ն հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում եռակողմ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել «Հեզբոլլահ» շարժման և հրեական պետության միջև մարտերը դադարեցնելու շուրջ: Փաստաթղթի համաձայն՝ իսրայելական ուժերը կշարունակեն մնալ Լիբանանի հարավի, այսպես կոչված, «անվտանգության գոտում», մինչև «Հեզբոլլահ»-ը չզինաթափվի: Լիբանանի զինված ուժերը պետք է վերականգնի վերահսկողությունն ամբողջ երկրի նկատմամբ և զինաթափի բոլոր ոչ պետական զինված խմբավորումներին: Այս գործընթացը տեղի կունենա աստիճանաբար: Լիբանանի բանակը լիարժեք վերահսկողություն կհաստատի նախապես համաձայնեցված փորձնական հատվածների նկատմամբ, որից հետո իսրայելական ուժերը փուլային կերպով դուրս կգան այնտեղից: Իսրայելը շեշտել է, որ Լիբանանում տարածքային հավակնություններ չունի և իր գործողությունները «Հեզբոլլահ»-ի սպառնալիքի հետևանք են: Կողմերը հայտարարել են նաև, որ ձգտում են ավարտել միմյանց դեմ հակամարտությունը, ապահովել երկու երկրների ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը և բարիդրացիական խաղաղ հարաբերություններ հաստատել:

Израиль и «Хезболла» несмотря на подписание рамочного соглашения, обменялись новыми ударами
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) нанесла удары по инфраструктуре «Хезболлы» на юге Ливана, заявив, что атаки были совершены в ответ на нарушения движением режима прекращения огня. По сообщению «Арменпресс», ЦАХАЛ сделал это заявление в своем Telegram-канале.
«В воскресенье (28 июня) в ответ на нарушение «Хезболлой» соглашения о прекращении огня, которое осуществлялось путем непрерывных атак на солдат ЦАХАЛ в зоне безопасности, ЦАХАЛ нанес удары по трем командным центрам «Хезболлы» в районах Набатия и Майфадун на юге Ливана», — говорится в заявлении.
Израильская армия также заявила, что ее солдаты уничтожили пусковую установку, которую группировка использовала для совершения нападений на них.
Кроме того, ЦАХАЛ сообщил об уничтожении подземного комплекса «Хезболлы», в котором хранилось много оружия. Согласно другому сообщению, один израильский солдат был убит и еще один ранен в столкновении с одним из боевиков.
Израиль, Ливан и США 26 июня подписали в Вашингтоне трехстороннее рамочное соглашение о прекращении боевых действий между «Хезболлой» и еврейским государством. Согласно документу, израильские силы останутся в так называемой «зоне безопасности» на юге Ливана до тех пор, пока «Хезболла» не разоружится. Ливанские вооруженные силы должны восстановить контроль над всей страной и разоружить все негосударственные вооруженные группировки. Этот процесс будет происходить постепенно. Ливанская армия установит полный контроль над ранее согласованными пилотными районами, после чего израильские силы будут поэтапно выведены оттуда. Израиль подчеркнул, что не имеет территориальных претензий к Ливану и что его действия являются результатом угрозы со стороны «Хезболлы». Стороны также заявили, что стремятся положить конец конфликту друг против друга, обеспечить суверенитет и безопасность двух стран и установить мирные добрососедские отношения.