Լիբանանի նախագահը ողջունել է ֆրանս-իտալական նախաձեռնությունը՝ ՄԱԿ-ի խաղաղապահների հեռանալուց հետո միջազգային կոալիցիա ստեղծելու մասին
Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը ողջունել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնիի հայտարարությունը միջազգային կոալիցիա ստեղծելու մասին՝ Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (ՅՈւՆԻՖԻԼ) գործունեության ավարտից հետո երկրին աջակցելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի նախագահական գրասենյակը։
«Հանրապետության նախագահն այս նախաձեռնությունը համարել է Լիբանանի ինքնիշխանությունն ու կայունությունը սատարելու միջազգային հանձնառության անկեղծ արտահայտություն և ամբողջ տարածքում, մասնավորապես՝ հարավային սահմանային շրջաններում, անվտանգության պահպանման և պետական իշխանության տարածման գործում Լիբանանի զինված ուժերի ունեցած դերի իրական գնահատում», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Նա հավելել է, որ նախագիծը համահունչ է Լիբանանի հետևողական դիրքորոշմանը, որ լիբանանյան բանակը պետք է լինի երկրի հարավում անվտանգության միակ երաշխավորը։
Իտալիան և Ֆրանսիան համաձայնության են եկել կոալիցիա կազմել՝ ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի գործունեության ավարտից հետո Լիբանանին աջակցելու համար։
«Լիբանանի ճգնաժամային իրավիճակում Իտալիան և Ֆրանսիան կարող են վճռորոշ դեր խաղալ։ ՄԱԿ-ի առաքելությունը ավարտվում է տարեվերջին, և մենք որոշել ենք կոալիցիա կազմել՝ Լիբանանին աջակցելու և ՅՈւՆԻՖԻԼ-ից հետո ծրագիր մշակելու համար», - ասել է Մելոնին հունիսի 25-ին Ֆրանսիայի Անտիբ քաղաքում երկկողմ միջկառավարական գագաթնաժողովի ավարտից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, որին մասնակցել է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ շուտով կանցկացվի Լիբանանին նվիրված միջազգային համաժողով։
Լիբանանում խաղաղապահ առաքելությունը ստեղծվել է 1978 թվականին Իսրայելի կողմից երկիր ներխուժումից հետո՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի համաձայն։ Դրա մանդատը երկարաձգվում է յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ։ ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ում ընդգրկված է անձնակազմի մոտ 8200 անդամ 47 երկրից։

Президент Ливана приветствовал инициативу Франции и Италии о создании международной коалиции для поддержки страны после ухода миротворцев ООН
Президент Ливана Жозеф Аун приветствовал заявление президента Франции Эммануэля Макрона и премьер-министра Италии Джорджии Мелони о создании международной коалиции для поддержки страны после завершения деятельности Временных сил ООН в Ливане (UNIFIL). Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила канцелярия президента Ливана.
“Президент Республики расценил эту инициативу как искреннее выражение международной приверженности поддержке суверенитета и стабильности Ливана, а также как реальную оценку роли ливанских вооруженных сил в поддержании безопасности и расширении государственной власти на всей территории страны, особенно в южных приграничных регионах”, — говорится в сообщении.
Он добавил, что этот проект соответствует последовательной позиции Ливана о том, что ливанская армия должна быть единственным гарантом безопасности на юге страны.
Италия и Франция договорились о формировании коалиции для поддержки Ливана после завершения деятельности Временных сил ООН в Ливане.
“Италия и Франция могут сыграть решающую роль в ливанском кризисе. Миссия ООН завершается в конце года, и мы решили сформировать коалицию для поддержки Ливана и разработки плана действий после завершения миссии UNIFIL”, — заявила Мелони 25 июня на пресс-конференции в Антибе, Франция, после двустороннего межправительственного саммита, на котором присутствовал и президент Франции Эммануэль Макрон.
Она добавила, что вскоре состоится международная конференция по Ливану.
Миротворческая миссия в Ливане была создана в 1978 году после вторжения Израиля в страну в соответствии с резолюцией Совета Безопасности ООН. Ее мандат продлевается каждые шесть месяцев. В состав UNIFIL входят около 8200 человек из 47 стран.