Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ԱԲ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ստորագրել
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Դոնալդ Թրամփի անվան ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտում ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով տեղակալ Ջեյքոբ Հելբերգի հետ ստորագրել է Արհեստական բանականության հնարավորությունների շուրջ համագործակցության վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն. այն ստորագրվել է Pax Silica գագաթնաժողովի շրջանակում։
Նշվում է, որ այս կարևոր գործընկերությունն արտացոլում է երկու երկրների համատեղ հանձնառությունը՝ կառուցելու վստահելի, նորարարության վրա հիմնված ԱԲ ապագա, որը կնպաստի բարեկեցությանը, տնտեսական անվտանգությանը և տեխնոլոգիական առաջընթացին։
Screenshot
Համատեղ հայտարարությունը հիմնված է երեք հիմնական առաջնահերթության վրա.
Նորարարությանը նպաստող կարգավորումների խթանում։ Աջակցություն՝ քաղաքականություններին և շահագրգիռ կողմերին, որոնք խրախուսում են ԱԲ նորարարությունը, ներդրումները, ձեռներեցությունը, վստահելի ԱԲ էկոհամակարգերի անվտանգ փորձարկումը, ներդրումն ու ընդլայնումը։
ԱԲ ոլորտում լայն համագործակցության ամրապնդում։ Համագործակցության խորացում՝ ապագայի ԱԲ մատակարարման շղթաների, ներառյալ՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքների, կրիտիկական հանքանյութերի, հմուտ աշխատուժի, կիսահաղորդիչների մատակարարման դիմակայուն շղթաների ուղղությամբ։
Մասնավոր հատվածի ներգրավում։ Վենչուրային և տեխնոլոգիական ներդրումների ակտիվացում, աջակցություն՝ հետազոտության և զարգացման գործընկերությունների, հաջորդ սերնդի տվյալների կենտրոնների, ԱԲ հաշվողական հզորությունների հասանելիության, վստահելի ԱԲ մոդելների զարգացման և այլ ուղղություններով։
Այսպիսով՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նպատակ ունեն կառուցել արհեստական բանականության այնպիսի ապագա, որը կծառայի երկու ժողովուրդներին, կուժեղացնի տնտեսությունները և կարտացոլի ընդհանուր արժեքները՝ ձեռներեցության, նորարարության և իրավունքի գերակայության վերաբերյալ։
«ԱԲ հնարավորությունների գործընկերություն» համատեղ հայտարարությունը ստորագրել են անդամ երկրները և որպես դիտորդ հրավիրված այլ երկրներ ևս։

On June 25, Armenian Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan and Under Secretary of State for Economic Affairs Jacob Helberg signed the Joint Statement on AI Opportunity Partnership at the Donald Trump U.S. Institute of Peace.
The statement was signed within the framework of the Pax Silica Summit.
This important partnership reflects the shared commitment of both countries to building a trustworthy, innovation-driven AI future that promotes prosperity, economic security, and technological advancement, the Armenian Embassy to the U.S. said in a press release.
It is based on three key priorities:
Promoting Pro-innovation Regulation
Supporting policies and stakeholders that encourage AI innovation, investment, entrepreneurship, and the secure testing, deployment, and scaling of trustworthy AI ecosystems.
Strengthening Broad AI Cooperation
Deepening collaboration on future AI supply chains, including energy infrastructure, critical minerals, skilled workforce development, and resilient semiconductor supply chains.
Mobilizing Private Industry
Expanding venture capital and technology investments, fostering research and development partnerships, supporting next-generation data centers, improving access to AI computing capacity, advancing the development of trustworthy AI models, and pursuing other related initiatives.
Through this partnership, Armenia and the United States aim to build an AI-driven future that serves both nations, strengthens their economies, and reflects their shared values of entrepreneurship, innovation, and the rule of law.
The Joint Statement on AI Opportunity Partnership was also signed by member states and other countries invited as observers.