Բաքուն և Եվրամիությունը քննարկել են համագործակցությունն ու Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։ Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ֊ները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Եվրոպական միության միջև քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային-հաղորդակցական և այլ ոլորտներում համագործակցության ներկա վիճակն ու զարգացման հեռանկարները։
Մամեդովը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին տեղեկացրել է նաև Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումների և խաղաղության օրակարգի մասին։ Նա ընդգծել է խաղաղության գործընթացն ավարտին հասցնելու նպատակով առկա հնարավորություններից օգտվելու, ստանձնած պարտավորությունների ժամանակին կատարման և փոխադարձ վստահության ամրապնդման կարևորությունը։
Կողմերը կարևորել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում համագործակցության շարունակականությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Եվրոպական միության համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ երկխոսության և խորհրդակցությունների շարունակումը։

Baku and European Union discuss cooperation and Armenia-Azerbaijan peace process
Azerbaijani Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov met with the European Union Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Magdalena Grono, Azerbaijani media reported.
The meeting focused on the current state and future prospects of cooperation between Azerbaijan and the European Union in the political, economic, energy, transport and communications, and other sectors.
Mammadov also briefed the EU special representative on recent developments in the process of normalizing relations between Baku and Yerevan, as well as on the peace agenda. He stressed the importance of making use of existing opportunities to bring the peace process to a conclusion, ensuring the timely implementation of commitments undertaken by the sides and strengthening mutual confidence.
The parties also underscored the importance of continuing cooperation within international organizations, as well as maintaining dialogue and consultations on issues of mutual interest to Azerbaijan and the European Union.