ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը հետևել է Գորգարվեստի թանգարանի ստեղծման աշխատանքներին
Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի գորգարվեստի թանգարան: Այս կապակցությամբ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այցելել են թանգարանի տարածք, որտեղ շինարարական աշխատանքներն ավարտական փուլում են գտնվում:
«Գորգարվեստի թանգարանի ստեղծման նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և բարերար Լևոն Վարթան Դեր Բեդրոսյանի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Համաձայն հուշագրի՝ բարերար Լևոն Վարթան Դեր Բեդրոսյանի կողմից նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրաբերել ՀՀ Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում գտնվող անշարժ գույք, ինչպես նաև բարերարի անձնական հավաքածուն՝ Հայաստանում գորգերի թանգարանի ստեղծման նպատակով»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հիշեցնում են նախարարությունից։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ ՀՀ մշակույթի պահպանման և զարգացման ռազմավարությամբ նախատեսված էր Գորգի թանգարանի ստեղծում՝ որպես ոլորտում կարևոր անելիք.
«Ես շատ ուրախ եմ, որ թանգարանը կստեղծվի պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ: Հիմա գտնվում ենք նվիրատվությունն ընդունելու իրավական գործընթացում: Շինարարական աշխատանքների ավարտին կունենանք բազմակողմանի համալիր, որը կներառի թե՛ գորգի թանգարանը, թե՛ ժամանակակից արվեստի կենտրոնը, որտեղ նաև մեր արվեստագետները հնարավորություն կունենան տարբեր ծրագրեր իրականացնելու, ինչպես նաև կստեղծվի ժողովրդական արհեստների ներկայացման միջավայր»:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ առանձնակի կարևոր է նաև թանգարանային համալիրի տեղադիրքը՝ որպես զբոսաշրջային ակտիվ երթուղի, ինչը նոր համագործակցությունների, մշակութային ժառանգության և ժամանակակից արվեստի ճանաչելիության բարձրացման հնարավորություն է: Նախարարի ընդգծմամբ՝ ամեն ջանք կներդրվի աշխատանքները հնարավորինս արագ ավարտելու և թանգարանի դռները օր առաջ լայն հանրության առջև բացելու նպատակով:
Նախաձեռնությունը հնարավորություն կստեղծի ձևավորելու հայկական գորգարվեստին և մշակութային արժեք ներկայացնող առարկաներին նվիրված նոր մշակութային կենտրոն: Այն կծառայի ոչ միայն որպես թանգարան, այլև որպես կրթամշակութային հարթակ, որտեղ կիրականացվեն թեմատիկ ցուցադրություններ, վարպետաց դասեր, կրթական ծրագրեր և այլ մշակութային միջոցառումներ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը կապահովի թանգարանի մասնագիտական և կազմակերպչական կայացումը՝ ներգրավելով անհրաժեշտ մասնագիտական ներուժ, ապահովելով հավաքածուների պատշաճ պահպանումը և թանգարանի արդյունավետ գործունեությունը։
Նոր թանգարանի ստեղծումը կնպաստի հայկական գորգարվեստի հարուստ ժառանգության պահպանությանը, ուսումնասիրմանը և հանրահռչակմանը՝ ապահովելով դրա փոխանցումը հաջորդ սերունդներին։

Министр Андреасян посетила в Гарни стройплощадку нового Музея коврового искусства
В общине Гарни Котайкской области планируется создать Музей коврового искусства Армении. В этой связи министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Альфред Кочарян посетили территорию музея, где строительные работы находятся на завершающей стадии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, с целью создания Музея коврового искусства между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и меценатом Левоном Вартаном Дер Бедросяном был подписан меморандум о взаимопонимании.
Согласно меморандуму, Левон Вартан Дер Бедросян планирует передать в дар Республике Армения недвижимое имущество, расположенное в общине Гарни Котайкской области, а также свою личную коллекцию с целью создания в Армении музея ковров.
По словам Жанны Андреасян, стратегией сохранения и развития культуры Республики Армения создание Музея ковра было предусмотрено как важная задача в этой сфере:
«Я очень рада, что музей будет создан в рамках сотрудничества государства и частного сектора. Сейчас мы находимся в юридическом процессе принятия дара. По завершении строительных работ мы получим многофункциональный комплекс, который будет включать в себя как музей ковра, так и центр современного искусства, где наши деятели искусства также получат возможность реализовывать различные программы, а кроме того, будет создана среда для демонстрации народных ремесел».
По мнению министра, особое значение имеет также месторасположение музейного комплекса — на активном туристическом маршруте, что открывает возможности для нового сотрудничества, повышения узнаваемости культурного наследия и современного искусства. Как подчеркнула Андреасян, будут приложены все усилия, чтобы завершить работы как можно быстрее и в кратчайшие сроки открыть двери музея для широкой общественности.
Инициатива создаст возможность для формирования нового культурного центра, посвященного армянскому ковровому искусству и представляющим культурную ценность предметам. Он будет служить не только музеем, но и культурно-образовательной платформой, где будут проводиться тематические выставки, мастер-классы, образовательные программы и другие культурные мероприятия.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении обеспечит профессиональное и организационное становление музея, привлекая необходимый экспертный потенциал, обеспечивая надлежащее сохранение коллекций и эффективную деятельность музея.
Создание нового музея будет способствовать сохранению, изучению и популяризации богатого наследия армянского коврового искусства, обеспечивая его передачу будущим поколениям.