ՔՊ անդամները փակ քվեարկությամբ կորոշեն, թե ով է լինելու ԱԺ նախագահը նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նիստում փակ քվեարկությամբ կորոշվի, թե նոր ձևավորվող խորհրդարանում ով է զբաղեցնելու Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, թե նոր ձևավորվող խորհրդարանում Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնի երեք թեկնածու կա՝ ԱԺ գործող նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը և ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում այսօր տեղի է ունենալու նիստ, որտեղ որոշում է կայացվելու, առաջադրված թեկնածուներից փակ գաղտնի քվեարկությամբ ընտրվելու է մեկը, և դրա մասին կլինի հանրային իրազեկում։ Մեր պլանն այն է, որ այսօրվա նիստում այս հարցով մենք պետք է լսենք թեկնածուներին, հարցեր տանք, մտքեր փոխանակենք և որոշում կայացնենք։ Ես իմ քվեարկությունը կանեմ փակ ռեժիմով, ինչպես մյուս գործընկերները»,- ասել է Փաշինյանը։

Civil Contract to choose next parliament speaker in closed vote, Pashinyan says
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that his Civil Contract party will hold a closed vote to determine who will serve as Speaker in the next parliament.
Speaking at a press briefing, Pashinyan was asked about media reports claiming that the ruling party is considering incumbent Speaker Alen Simonyan, Deputy Speaker Ruben Rubinyan, and majority leader Hayk Konjoryan.
Pashinyan said that the Civil Contract party will hold a meeting today, where a decision will be made and one of the nominated candidates will be selected through a closed secret ballot, after which the decision will be made public.
“Our plan is that at today’s meeting we will hear the candidates, ask questions, exchange views, and make a decision. I will cast my vote in a closed format, like my fellow colleagues,” Pashinyan said.