Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը բազմակողմ է. դեսպան
Հայաստանի և Հնդկաստանի հարաբերություններն ավելի են զարգացել հատկապես վերջին տարիներին, և ամրապնդվում են տարբեր ոլորտներում համագործակցության շնորհիվ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան։
Նա շեշտեց՝ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը բազմակողմ է, երկու երկրները գործակցում են տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանության, առողջապահության։
«Բոլոր բնագավառները, որոնք դիտարկում ենք, լինի կրթություն, մշակույթ, առողջապահություն, պաշտպանություն, քաղաքականություն թե տնտեսություն, մենք չափազանց լավ համագործակցում ենք: Կարծում եմ՝ վերջին 4-5 տարիներին մեր հարաբերություններն էլ ավելի են զարգացել, և մենք շատ ուրախ ենք տեսնել այս հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը», - նշեց դեսպանը։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ դեսպանն ընդգծեց՝ երկու երկրների պաշտպանական համագործակցությունը թե՛ ռազմատեխնիկական, թե՛ կարողությունների զարգացման ոլորտներում է։ «Եվ կարծում եմ՝ մենք շատ լավ առաջ ենք գնում այդ բոլոր ճակատներում», - հավելեց դիվանագետը։
Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում ճգնաժամի ֆոնին Հորմուզի նեղուցի փակմանը և Հնդկաստանի տնտեսության վրա ստեղծված իրավիճակի ազդեցությանը՝ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան շեշտեց, որ Հնդկաստանը մարտահրավերները վերածում է հնարավորությունների։
«Վերջին տարիներին Հնդկաստանի կառավարությունը տարբեր ճգնաժամերի և ցնցումների միջով է անցել, այդ թվում՝ 2020 թվականի համավարակը, Արևմտյան Ասիայում իրավիճակը: Մենք, իհարկե, մեր ածխաջրածինների մեծ մասը ստանում էինք Պարսից ծոցի, Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրներից։ Եվ այս պատերազմն, անշուշտ, թողել է իր հետևանքները։ Բայց կարծում եմ՝ մենք Հնդկաստանում անում ենք հետևյալը՝ մարտահրավերները վերածում ենք հնարավորությունների։ Եվ մենք միշտ այդպես ենք վարվել», - նշեց նա։
Դեսպանի խոսքով՝ Հնդկաստանն ունի հում նավթի ռազմավարական պաշարներ, հետևաբար, Հորմուզի նեղուցի փակման ընթացքում երկրում նավթի պակաս չի եղել, կառավարությունը որոշ ժամանակ կայուն է պահել գները, սակայն պատերազմի ծավալմանը զուգընթաց արձանագրվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի գնի աճ։ Եղել է նաև խնդիր հեղուկ գազի և հեղուկացված բնական գազի հետ, քանի որ դրա գրեթե 70 տոկոսը ներմուծվում է Կատարից։
«Եվ Հորմուզի նեղուցի փակման պատճառով Հնդկաստանը ստիպված էր շատ արագ դիվերսիֆիկացնել (խմբ.՝ մատակարարման աղբյուրները)։ Այսօր հեղուկ գազի և հեղուկացված բնական գազի գրեթե 45 տոկոսը ներմուծվում է ԱՄՆ-ից», - նշեց դեսպանը՝ հավելելով, որ երկիրն արդեն աշխատում է հեղուկ գազի և հեղուկացված բնական գազի ռազմավարական պաշարների ուղղությամբ։
Բացի այդ, Հնդկաստանը նավթ է ներմուծում տարբեր երկրներից։
«Այսպիսով, ցանկացած մարտահրավեր, ցանկացած խնդիր օգտագործվում է որպես հնարավորություն՝ նաև շտկելու և պատրաստված լինելու հաջորդ ճգնաժամին», - եզրափակեց դիվանագետը։

Ambassador of India to Armenia Nilakshi Saha Sinha has lauded the effective cooperation between Armenia and India in various sectors, noting that the multifaceted partnership has been growing, especially over the past few years.
“I think the partnership between India and Armenia is multifaceted,” the ambassador said at a press briefing.
“And I think in all the areas that we look at, whether it's education, culture, health, defense, politically, economically, we are cooperating exceedingly well. And I think the relations have been on an upswing for the last four, five years. And we are very happy to see further consolidation of these relations.”
Asked about defense cooperation, Ambassador Nilakshi Saha Sinha highlighted that the partnership encompasses both military-technical cooperation and capacity building. “And I think we are progressing very well on all those fronts,” she added.
The Indian ambassador also spoke about other issues.
Asked about the closure of the Strait of Hormuz amid the war in the Middle East, the impact of the resulting situation on India's economy, and how New Delhi is diversifying trade routes, the ambassador emphasized that India “uses challenges as opportunities.”
“The government of India has gone through various crises, shocks in the last few years. We had the pandemic in 2020, and with the crisis in West Asia, definitely we were sourcing a major part of our hydrocarbons from the Gulf, the GCC countries. And this war definitely had an impact. But I think what we have done in India is to use challenges as opportunities. And every time we have done that. So, India has a very comfortable strategic reserve when it comes to crude oil. So, we had around 60 plus days of crude oil reserves. There was no shortage in India as far as petrol at the pump. But obviously for some time the government held the prices.
But as the war raged on, the prices at the petrol pump increased for both petrol and diesel. Where we did face a problem was our LPG, the liquefied petroleum gas and the LNG. Because a major part, I think more than almost 70 percent of LNG and LPG were being sourced from Qatar.
And because of the closure of the Strait of Hormuz, India had to diversify very quickly. And today a lot of our LPG, LNG is coming from the US, almost 45 percent,” she said, adding that India now has many more countries from which it imports oil.
“And of course the petroleum gas, that is LPG and LNG. And we have already started work on having strategic reserves of LNG and LPG. So that when there is a next crisis, we will be ready for that. So every challenge, every problem is used as an opportunity to course correct and to be prepared for the next crisis,” the ambassador added.