Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը բազմակողմ է. դեսպան
Հայաստանի և Հնդկաստանի հարաբերություններն ավելի են զարգացել հատկապես վերջին տարիներին, և ամրապնդվում են տարբեր ոլորտներում համագործակցության շնորհիվ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան։
Նա շեշտեց՝ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը բազմակողմ է, երկու երկրները գործակցում են տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանության, առողջապահության։
«Բոլոր բնագավառները, որոնք դիտարկում ենք, լինի կրթություն, մշակույթ, առողջապահություն, պաշտպանություն, քաղաքականություն թե տնտեսություն, մենք չափազանց լավ համագործակցում ենք: Կարծում եմ՝ վերջին 4-5 տարիներին մեր հարաբերություններն էլ ավելի են զարգացել, և մենք շատ ուրախ ենք տեսնել այս հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը», - նշեց դեսպանը։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ դեսպանն ընդգծեց՝ երկու երկրների պաշտպանական համագործակցությունը թե՛ ռազմատեխնիկական, թե՛ կարողությունների զարգացման ոլորտներում է։ «Եվ կարծում եմ՝ մենք շատ լավ առաջ ենք գնում այդ բոլոր ճակատներում», - հավելեց դիվանագետը։
Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում ճգնաժամի ֆոնին Հորմուզի նեղուցի փակմանը և Հնդկաստանի տնտեսության վրա ստեղծված իրավիճակի ազդեցությանը՝ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան շեշտեց, որ Հնդկաստանը մարտահրավերները վերածում է հնարավորությունների։
«Վերջին տարիներին Հնդկաստանի կառավարությունը տարբեր ճգնաժամերի և ցնցումների միջով է անցել, այդ թվում՝ 2020 թվականի համավարակը, Արևմտյան Ասիայում իրավիճակը: Մենք, իհարկե, մեր ածխաջրածինների մեծ մասը ստանում էինք Պարսից ծոցի, Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրներից։ Եվ այս պատերազմն, անշուշտ, թողել է իր հետևանքները։ Բայց կարծում եմ՝ մենք Հնդկաստանում անում ենք հետևյալը՝ մարտահրավերները վերածում ենք հնարավորությունների։ Եվ մենք միշտ այդպես ենք վարվել», - նշեց նա։
Դեսպանի խոսքով՝ Հնդկաստանն ունի հում նավթի ռազմավարական պաշարներ, հետևաբար, Հորմուզի նեղուցի փակման ընթացքում երկրում նավթի պակաս չի եղել, կառավարությունը որոշ ժամանակ կայուն է պահել գները, սակայն պատերազմի ծավալմանը զուգընթաց արձանագրվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի գնի աճ։ Եղել է նաև խնդիր հեղուկ գազի և հեղուկացված բնական գազի հետ, քանի որ դրա գրեթե 70 տոկոսը ներմուծվում է Կատարից։
«Եվ Հորմուզի նեղուցի փակման պատճառով Հնդկաստանը ստիպված էր շատ արագ դիվերսիֆիկացնել (խմբ.՝ մատակարարման աղբյուրները)։ Այսօր հեղուկ գազի և հեղուկացված բնական գազի գրեթե 45 տոկոսը ներմուծվում է ԱՄՆ-ից», - նշեց դեսպանը՝ հավելելով, որ երկիրն արդեն աշխատում է հեղուկ գազի և հեղուկացված բնական գազի ռազմավարական պաշարների ուղղությամբ։
Բացի այդ, Հնդկաստանը նավթ է ներմուծում տարբեր երկրներից։
«Այսպիսով, ցանկացած մարտահրավեր, ցանկացած խնդիր օգտագործվում է որպես հնարավորություն՝ նաև շտկելու և պատրաստված լինելու հաջորդ ճգնաժամին», - եզրափակեց դիվանագետը։

Сотрудничество между Индией и Арменией носит многопрофильный характер: посол
Отношения Армении и Индии еще больше развились, особенно в последние годы, и укрепляются благодаря сотрудничеству в различных сферах. Как передает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами заявила Чрезвычайный и Полномочный посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха.
Она подчеркнула, что сотрудничество между Индией и Арменией является многопрофильным: две страны взаимодействуют в различных областях, включая оборону и здравоохранение.
«Все сферы, которые мы рассматриваем, будь то образование, культура, здравоохранение, оборона, политика или экономика, мы чрезвычайно хорошо сотрудничаем. Думаю, за последние 4–5 лет наши отношения развились еще больше, и мы очень рады видеть дальнейшее укрепление этих отношений», — отметила посол.
Отвечая на вопрос журналиста, посол подчеркнула, что оборонное сотрудничество двух стран лежит как в военно-технической сфере, так и в области развития возможностей.
«И я думаю, что мы очень хорошо продвигаемся вперед на всех этих фронтах», — добавила дипломат.
Коснувшись закрытия Ормузского пролива на фоне кризиса на Ближнем Востоке и влияния сложившейся ситуации на экономику Индии, посол Нилакши Саха Синха подчеркнула, что Индия превращает вызовы в возможности.
«В последние годы правительство Индии прошло через различные кризисы и потрясения, включая пандемию 2020 года, ситуацию в Западной Азии. Мы, конечно, получали большую часть углеводородов из Персидского залива, из стран Совета сотрудничества стран Персидского залива.  И эта война, безусловно, оставила свои последствия. Но я думаю, что мы в Индии делаем следующее: превращаем вызовы в возможности. И мы всегда так поступали», — отметила она.
По словам посла, Индия обладает стратегическими запасами сырой нефти, следовательно, во время закрытия Ормузского пролива в стране не было дефицита нефти, правительство в течение некоторого времени удерживало цены стабильными, однако по мере развертывания войны был зафиксирован рост цен на бензин и дизельное топливо. Возникла также проблема со сжиженным углеводородным газом и сжиженным природным газом, поскольку почти 70% его импортируется из Катара.
«И из-за закрытия Ормузского пролива Индия была вынуждена очень быстро диверсифицировать (источники поставок — прим. ред.). Сегодня почти 45% сжиженного углеводородного газа и сжиженного природного газа импортируется из США», — отметила посол, добавив, что страна уже работает в направлении создания стратегических запасов сжиженного углеводородного газа и сжиженного природного газа.
Кроме того, Индия импортирует нефть из разных стран.
«Таким образом, любой вызов, любая проблема используется как возможность в том числе для того, чтобы исправить ситуацию и быть готовыми к следующему кризису», — заключила дипломат.