Ֆրանսիայում գրանցվել է էբոլայով վարակման առաջին դեպքը
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում հումանիտար առաքելությունից Ֆրանսիա վերադարձած բժշկի մոտ էբոլա վիրուս է հայտնաբերվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի Առողջապահության նախարարությանը։
Սա Ֆրանսիայում վիրուսի առաջին դեպքն է էբոլայի վերջին բռնկման ընթացքում։
Հիվանդը մեկուսացված է, և իշխանությունները շարունակում են շփումների հայտնաբերումը, ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։ Գերատեսչությունը հավելել է, որ Եվրոպայի բնակչության համար ռիսկը ցածր է։
Կոնգոյում էբոլայի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 1094-ի։ 277 մարդ մահացել է վիրուսից։ Էբոլայից մահվան 2 դեպք է արձանագրվել նաև հարևան Ուգանդայում։

France reports Ebola case in doctor returning from humanitarian mission in Congo
A doctor returning to France from a humanitarian ​mission in Congo has ‌tested positive for Ebola, the country's first case ​of the virus during ​the current outbreak, Reuters reported citing the French ⁠health ministry.
The patient is being ​isolated and authorities are contact tracing, the ministry said in ​a statement, adding ​that the risk for the general ‌European ⁠population was low.
Congo's Ebola outbreak, which has infected more than 1,000 people ​and ​killed ⁠267, has had the largest number of ​confirmed cases within ​the ⁠first month of any episode of the disease, ⁠the ​World Health Organisation ​has said.