Եվրոպական հանձնաժողովը, Եվրոպական ներդրումային բանկը և ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը հուշագիր են ստորագրել համատեղ մտադրությունների մասին
Բրյուսելում՝ «Կապակցվածության օրակարգի հարթակի» բարձր մակարդակի մեկնարկային միջոցառման շրջանակում, Եվրոպական հանձնաժողովը, Եվրոպական ներդրումային բանկը (EIB) և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը ստորագրել են համատեղ մտադրությունների մասին հուշագիր, որով պաշտոնապես արձանագրվել է EPIC (Eastern Partnership Investment in Connectivity) նախաձեռնության շրջանակում խորհրդատվական աջակցության մեկնարկը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՏԿԵ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախաձեռնությունը նախատեսում է աջակցություն Ախուրիկ-Կայան և Մարգարա-Կայան ռազմավարական ճանապարհային ուղղությունների նախապատրաստման աշխատանքներին, որոնք կապելու են սահմանային անցակետերը Հայաստանի Հանրապետության ճանապարհային ցանցին։
Առաջին փուլում Եվրոպական ներդրումային բանկը կտրամադրի խորհրդատվական աջակցություն՝ անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների շրջանակը սահմանելու և նշված ճանապարհային նախագծերի իրագործելի լուծումները մշակելու նպատակով։
Նախագծերն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում և նպատակ ունեն նպաստել տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի զարգացմանը, Հայաստանի՝ որպես հուսալի տրանսպորտային և լոգիստիկ հանգույցի դերակատարության ամրապնդմանը, ինչպես նաև Եվրոպական միության Կապակցվածության օրակարգի առաջմղմանը։
Արձանագրությունը ստորագրել են Եվրոպական հանձնաժողովից Ադրիենն Կիրալին, Հայաստանից՝ ՏԿԵ փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանը և ՎԶԵԲ-ի ու ԵՆԲ-ի ներկայացուցիչներ։

Европейская комиссия, Европейский инвестиционный банк и Министерство ТУИ Армении подписали совместный меморандум о намерениях
В Брюсселе в рамках мероприятия высокого уровня, посвященного запуску платформы “Повестка дня по взаимосвязанности”, Европейская комиссия, Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) и Министерство территориального управления и инфраструктур Республики Армения подписали совместный меморандум о намерениях, официально зафиксировавший начало консультационной поддержки в рамках инициативы EPIC (Eastern Partnership Investment in Connectivity — Инвестиции Восточного партнерства во взаимосвязанности).
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на пресс-релиз Министерства территориального управления и инфраструктур РА, инициатива предусматривает поддержку подготовки стратегических дорожных маршрутов Ахурик-Каян и Маргара-Каян, которые соединят пункты пересечения границы с дорожной сетью Республики Армения.
На первом этапе Европейский инвестиционный банк окажет консультационную поддержку в определении объема необходимых исследований и разработке технико-экономических решений для указанных дорожных проектов.
Проекты реализуются в рамках инициативы правительства Республики Армения “Перекресток мира” и направлены на содействие развитию региональных транспортных связей, укрепление роли Армении как надежного транспортно-логистического центра, а также на продвижение повестки дня Европейского союза во взаимосвязанности.
Меморандум подписали Адриен Кирали из Европейской комиссии, Кристина Галечян, замминистра ТУИ Армении, а также представители ЕБРР и ЕИБ.