Մոլդովայի նախագահը հայտարարել է, որ ԵՄ անդամակցության հեռանկարը երկրին ուժ է տալիս կարևոր փոփոխություններ կատարելու համար․ Moldpres
Եվրամիությանը միանալու հեռանկարը ուժ է տալիս կարևոր փոփոխություններ կատարելու և արդյունքների հասնելու համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Moldpres-ից, այս մասին հունիսի 22-ին Բրյուսելում ԵՄ-Մոլդովա գագաթնաժողովի բացման ժամանակ հայտարարել է Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն։
«Մենք անում ենք նույնիսկ ավելին, քան մեզնից պահանջվում է՝ ձեռնարկելով իսկապես դժվար բարեփոխումներ՝ ԵՄ ինտեգրմանը պատրաստ լինելու համար», - հայտարարել է նա։
Նախագահի խոսքով՝ առաջին բանակցային խմբի բացումը պատմական պահ էր Մոլդովայի համար և ընձեռել է հնարավորություն, որը պետք է լիովին օգտագործել։
«Հրաշալի է վերադառնալ Բրյուսել՝ ընկերների շրջապատ: Նախորդ երկուշաբթի մենք սկսեցինք անդամակցության առաջին բանակցային փուլը՝ «Հիմնարար արժեքներ», իրական հնարավորության պահ: Նման պահեր հազվադեպ են լինում, ուստի մենք պետք է առավելագույնս օգտագործենք դրանք», - ասել է Մայա Սանդուն։
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ին միանալու հեռանկարը բարեփոխումների գործընթացի շարժիչ ուժն է, և Մոլդովայի իշխանությունները ձեռնարկում են խոշոր փոփոխություններ՝ երկրի եվրոպական ուղին արագացնելու համար։
Մոլդովա-Եվրոպական միություն գագաթնաժողովը բարձր մակարդակի երկխոսության ձևաչափ է, որը ստեղծել են երկու կողմերը, և որն արտացոլում է Մոլդովայի և ԵՄ-ի միջև ավելի ու ավելի սերտ գործընկերությունը, ինչպես նաև երկրի՝ Եվրոպական համայնքին անդամակցելու անսասան հանձնառությունը: Այս տարվա հանդիպումը տեղի է ունենում առաջին բանակցային գլուխների՝ «Հիմնարար արժեքների» վերաբերյալ անդամակցության բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկից մեկ շաբաթ անց՝ նշանավորելով երկրի եվրոպական ուղու նոր փուլը: Գագաթնաժողովի ընթացքում առաջնորդները կքննարկեն բանակցությունների հաջորդ քայլերը և Մոլդովայի բարեփոխումների օրակարգը։
Եվրոպական հանձնաժողովը և Եվրոպական խորհուրդը հաստատել են, որ Մոլդովան պատրաստ է սկսել բանակցություններ՝ բոլոր գլուխների շուրջ, ինչպես նախատեսված է արժանիքների վրա հիմնված անդամակցության գործընթացում։
Գագաթնաժողովի օրակարգում կներառվեն նաև տարածաշրջանային իրավիճակին, անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում համագործակցության ամրապնդմանը, էներգետիկային, ինչպես նաև Մոլդովայի տնտեսական զարգացմանն ուղղված ԵՄ աջակցությանը վերաբերող թեմաներ։
Հանդիպման ավարտին Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի կողմից նախատեսվում են համատեղ մամուլի հայտարարություններ։
Բրյուսելի գագաթնաժողովը Մոլդովայի և Եվրամիության միջև իր տեսակի մեջ երկրորդն է։ Առաջին բարձր մակարդակի հանդիպումը տեղի է ունեցել Քիշնևում 2025 թվականի հուլիսի 4-ին։

Президент Молдовы заявила, что перспектива присоединения дает силы проводить важные изменения и добиваться результатов: Moldpres
Статья опубликована в рамках соглашения, подписанного между ИА «Арменпресс» и ИА «Moldpres».
Перспектива присоединения к Европейскому союзу дает нам силы проводить важные изменения и добиваться результатов. Мы делаем даже больше, чем от нас требуется, возлагая на себя по-настоящему сложные реформы, чтобы быть готовыми к интеграции в ЕС. Об этом заявила сегодня президент Майя Санду, выступая на открытии саммита ЕС – Республика Молдова, который проходит сегодня в Брюсселе.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Moldpres, Санду отметила, что открытие первого кластера переговоров знаменует исторический момент для нашей страны и предоставляет возможность, которую необходимо в полной мере освоить.
«Прекрасно снова вернуться в Брюссель, быть среди друзей. В прошлый понедельник мы открыли первый кластер переговоров о вступлении – «Основные ценности», это момент реальной возможности. Такие моменты редки, поэтому мы должны освоить их», – заявила Майя Санду.
Она подчеркнула, что перспектива присоединения к ЕС подталкивает процесс реформ, а Кишинев берет на себя важные изменения, чтобы ускорить европейский путь страны.
«Дома мы работаем больше, чем когда‑либо. Перспектива присоединения дает нам силы осуществлять важные изменения и добиваться конкретных результатов. Мы делаем даже больше, чем от нас требуют, возлагая на себя по‑настоящему сложные реформы, чтобы быть готовыми ко вступлению. Мы будем побеждать на каждом шагу. Мы выполняем свою часть работы и уверены, что Европа выполнит свою, идя в ногу с нашими темпами и нашей амбицией. Так мы вместе сохраним открытым это окно возможностей. Я благодарна за это партнерство. Давайте осваивать его по максимуму – и сегодня, и в последующие месяцы», – подчеркнула Майя Санду.
Саммит Республика Молдова – Европейский союз представляет собой формат диалога на высоком уровне, учрежденный обеими сторонами, и отражает углубление отношений между Кишиневом и Брюсселем, а также общую приверженность европейской интеграции Республики Молдова. Встреча в этом году проходит спустя неделю после официального открытия переговоров о вступлении по первой группе глав – «Основные ценности», что знаменует новый этап на европейском пути нашей страны.
В ходе саммита лидеры обсудят дальнейшие шаги переговорного процесса и программу реформ Республики Молдова. И Европейская комиссия, и Европейский совет подтвердили, что Республика Молдова готова к открытию переговоров по всем группам глав, как это предусмотрено процессом присоединения на основе заслуг.
Программа саммита также будет включать вопросы, касающиеся региональной ситуации, укрепления сотрудничества в области безопасности и обороны и в сфере энергетики, а также поддержку ЕС экономическому развитию Республики Молдова.
По его завершении запланированы совместные заявления для прессы Майи Санду, Урсулы фон дер Ляйен и Антониу Кошты.
Брюссельский саммит – второй в таком формате между Республикой Молдова и Европейским союзом. Первая такая встреча на высшем уровне состоялась в Кишиневе 4 июля 2025 года.