Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը շարունակվում է․ Մոսկվայի ուղղությամբ 70 ԱԹՍ է արձակվել, իսկ Ուկրաինայում կան զոհեր
Ռուսաստանը և Ուկրաինան հայտնել են նոր փոխադարձ հարվածների մասին։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ հունիսի 21-ի ժամը 20:00-ից մինչև հունիսի 22-ի առավոտյան ժամը 7:00-ն Ռուսաստանի տարածքի և երկու ծովերի երկնքում խոցվել և ոչնչացվել է ուկրաինական 301 անօդաչու թռչող սարք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հայտնել է, որ հունիսի 22-ի կեսգիշերից ի վեր Պաշտպանության նախարարության ՀՕՊ ուժերը դեպի Մոսկվա թռչող 70 անօդաչու սարք են խոցել։
RBK-Ukraine-ն էլ տեղեկացնում է, որ հունիսի 22-ի գիշերը Ռուսաստանն անօդաչու սարքերի միջոցով հարվածներ է հասցրել ուկրաինական նավահանգիստներ ուղևորվող քաղաքացիական առևտրային նավերին։ Թուրքական սեփականություն հանդիսացող VICTRESS նավի վրա հրդեհ է բռնկվել։
Ըստ տեղեկությունների՝ Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերը սկսել են նավի անձնակազմի փրկարարական գործողությունները, սակայն մեկ մարդ զոհվել է։
Ռուսական հարձակման հետևանքով վնասվել են նաև Պալաուի և Բելիզի դրոշներով նավարկող քաղաքացիական նավերը։ Զոհեր չկան, նավերը շարունակել են իրենց ճանապարհը։
BBC-ի ռուսական ծառայության տեղեկացմամբ՝ Օդեսայի իշխանությունները հայտնել են, որ Ռուսաստանը հունիսի 21-ի երեկոյան «Իսկանդեր» բալիստիկ հրթիռով հարված է հասցրել գյուղատնտեսական ձեռնարկության, որի հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, ևս երեքը՝ վիրավորվել։ Բացի այդ, հարձակման հետևանքով մեքենաներ և վառելիքի բաքեր են հրդեհվել, ինչպես նաև պահեստ է ոչնչացվել։
Սումիի շրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավարը հայտնել է, որ ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման հետևանքով երեք մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ 13-ամյա երեխա։ Եվս երեք մարդ, այդ թվում՝ երկու երեխա, վիրավորվել է։
Ուկրաինայի ազգային ոստիկանության տեղեկացմամբ՝ հինգ մարդ, այդ թվում՝ երկու տարեկան երեխա, վիրավորվել է Դնեպրոպետրովսկի մարզի Նիկոպոլի շրջանի վրա ռուսական օդուժի հարձակումների հետևանքով։
Հունիսի 21-ին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտնել էր, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում ռուսական ուժերը երկրի վրա արձակել են 2200 հարվածային ԱԹՍ, ավելի քան 1800 ավիառումբ և տարբեր տեսակի 87 հրթիռ։

Российско-украинская война продолжается: в направлении Москвы запущены 70 беспилотников, в Украине есть жертвы
Россия и Украина сообщают о новых взаимных ударах. Министерство обороны России заявило, что с 20:00 21 июня до 7:00 22 июня над территорией РФ и двух морей было сбито 301 украинский беспилотников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс”.
Мэр Москвы Сергей Собянин заявил, что с полуночи 22 июня силы ПВО РФ сбили 70 беспилотников, летевших в направлении Москвы.
“РБК-Украина” также сообщает, что в ночь на 22 июня ВС РФ атаковали гражданские торговые суда, направлявшиеся в украинские порты. На турецком судне VICTRESS вспыхнул пожар.
ВМС Украины начали спасательную операцию по эвакуации экипажа судна, но один человек погиб.
В результате российской атаки также пострадали гражданские суда под флагами Палау и Белиза. Жертв нет, корабли продолжили свой путь.
По сообщению Русской службы BBC, власти Одессы сообщили, что вечером 21 июня Россия нанесла удар баллистической ракетой “Искандер” по сельскохозяйственному предприятию, в результате погиб один человек, трое получили ранения. Загорелись автомобили, пострадал склад.
Глава Сумской областной военной администрации сообщил, что днем ​​и вечером 21 июня российские беспилотники атаковали жилой район города Глухова, повредив пятиэтажное здание. В результате одного из ударов пострадала 14-летняя девочка.
По данным Национальной полиции Украины, в результате российских авиаударов по Никопольскому району Днепропетровской области пострадали пять человек, в том числе двухлетний ребенок.
21 июня президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что за прошедшую неделю российские войска выпустили по территории страны 2200 ударных беспилотников, более 1800 авиабомб и 87 ракет различных типов.