Լոռիում շարունակվում են 13-ամյա աղջկա որոնողական աշխատանքները․ ներգրավված է 167 փրկարար և 90 ոստիկան
Փրկարարներն ու ոստիկանները Փամբակ գետում շարունակում են 13-ամյա աղջկա որոնողական աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՆԳ նախարարությունից հայտնում են, որ աշխատանքներին ներգրավված են Փրկարար ծառայության 167, ոստիկանության 90 ծառայողներ, կամավորներ, ջրասուզակներ, անօդաչու թռչող սարքեր։
Օգտագործվում են նաև նավակներ և այլ տեխնիկական միջոցներ։
Հունիսի 15-ին ժամը 17։05-ին 112 ահազանգ էր ստացվել, որ 7 և 13 տարեկան երկու երեխա Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի փողոցի հասցեներից մեկից դուրս են եկել և չեն հասել նախատեսված վայր։ Երեխաները քույրեր են։
Հունիսի 17-ին ժամը 09։30-ի սահմաններում, Փամբակ գետում՝ ենթադրյալ դեպքի վայրից մոտ 500 մետր հեռավորության վրա, հայտնաբերվել էր քույրերից մեկի՝ 2018 թվականին ծնված Նարե Մարտիրոսյանի մարմինը։

Large-scale search operation continues for second missing child in Armenian city
Rescuers and volunteers continued search operations on Saturday for the second of two sisters who went missing in Vanadzor on June 15, days after the body of the younger child was found in the Pambak River.
Authorities have not yet located the 13-year-old girl, and search efforts involving multiple emergency and law enforcement units remain underway.
The Ministry of Internal Affairs said in a statement that 167 rescuers, 90 police officers, divers, and numerous volunteers are involved in the operation. UAVs, boats, and other equipment have also been deployed.
The body of 7-year-old Nare Martirosyan was found in the Pambak River at around 9:30 a.m. on June 17, some 500 meters from the location where she is believed to have fallen into the river.
The girls were reported missing after leaving an address on Narekatsi Street in Vanadzor, Lori Province, on June 15.