Հայաստանը 162 տոննա ծիրան է արտահանել Ուկրաինա և Վրաստան․ Պապոյան
Հայաստանի հունիսի 1-17-ը 411 տոննա ջերմատնային բանջարեղեն ու ելակ և շուրջ 1.8 մլն հատ ծաղիկ է արտահանվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հատնել է Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Կառավարության՝ հունիսի 18-ի նիստի ընթացքում։
Աշխարհագրությունն ըստ ծավալների, հետևյալն է՝ Վրաստան, Ուզբեկստան, ԱՄԷ, Իրան, Ուկրաինա, Բուլղարիա, Կիպրոս, Լատվիա, Ռումինիա, Չեխիա, Ավստրիա, Նիդեռլանդներ, Ֆրանսիա, Բելառուս, Ղազախստան։
Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ մեկնարկել է նաև ծիրանի արտահանումը.
«162 տոննա ծիրան ենք արտահանել. երեկ առաջին արտահանումներն են եղել՝ Ուկրաինա, Վրաստան»,– տեղեկացրել է Էկոնոմիկայի նախարարը։

Armenia expands agricultural exports to multiple markets as apricots head to Ukraine and Georgia
Armenia has exported hundreds of tonnes of agricultural produce and nearly two million flowers so far this month, while exports of apricots have also begun, Economy Minister Gevorg Papoyan said on Thursday amid efforts to diversify export markets.
Speaking at the Cabinet meeting, Papoyan said Armenia exported 411 tonnes of greenhouse-grown vegetables and strawberries, as well as around 1.8 million flowers, between June 1 and June 17.
By export volume, the main destinations were Georgia, Uzbekistan, the United Arab Emirates, Iran, Ukraine, Bulgaria, Cyprus, Latvia, Romania, the Czech Republic, Austria, the Netherlands, France, Belarus and Kazakhstan.
According to Papoyan, exports of apricots have also begun.
“We have exported 162 tonnes of apricots. The first shipments were sent yesterday to Ukraine and Georgia,” the economy minister said.