Շվեդիան 108 միլիոն դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի համար զենք գնելու նպատակով
Շվեդիան 108 միլիոն դոլար է հատկացնում Ուկրաինայի համար ամերիկյան զենք գնելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Թագավորության պաշտպանության նախարարությունը։
«Շվեդիան 108 միլիոն դոլար է հատկացնում ամերիկյան PURL նախաձեռնությանը», - ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է կառավարության կայքում։
Պաշտպանության նախարարության տվյալների համաձայն՝ Շվեդիան 2022 թվականից ի վեր Կիևին ուղարկել է 128 միլիարդ շվեդական կրոնի (մոտավորապես 13 միլիարդ դոլար) ռազմական օգնություն։
ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի կողմից ստեղծված PURL նախաձեռնությունը չի նախատեսում Նահանգների կողմից ուղիղ ռազմական աջակցություն Ուկրաինային։ Այն ենթադրում է, որ Կիևի համար ամերիկյան զենքը գնում են եվրոպական երկրները։

Швеция направит $108 миллионов на закупку оружия для Украины
Швеция выделит $108 миллионов на закупку американского оружия для Украины. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Министерство обороны страны.
“Швеция выделяет 108 миллионов долларов на американскую инициативу PURL”, — говорится в заявлении ведомства, опубликованном на сайте правительства.
По данным Министерства обороны, с 2022 года Швеция направила Киеву военную помощь в размере 128 миллиардов шведских крон (приблизительно $13 миллиардов).
Инициатива PURL, разработанная США и НАТО, не предусматривает прямой военной помощи Украине со стороны США. Она предполагает, что европейские страны закупают для Киева американское оружие.