Սթարմերը քննադատել է ռուսական ֆրեգատի կողմից բրիտանական զբոսանավի ուղղությամբ կրակոցների արձակումը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը քննադատել է ռուսական ֆրեգատի անձնակազմի կողմից Լա Մանշի նեղուցում բրիտանական զբոսանավի ուղղությամբ նախազգուշական կրակոցների արձակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ֆրանսիայում անցկացվող Մեծ յոթնյակի գագաթնաժողովի շրջանակում հունիսի 17-ին լրատվամիջոցի հետ զրույցում Սթարմերը միջադեպն անվանել է «խորապես մտահոգիչ»։
«Դա չպետք է տեղի ունենար։ Դա անխոհեմ էր, և զբոսանավի վրա գտնվող զույգը պետք է որ սարսափահար եղած լինի», - նշել է վարչապետը։
Ջեյն Քելվին, որը Մեծ Բրիտանիայի դրոշի ներքո նավարկող Bright Future զբոսանավով իր ամուսնու՝ Ալանի հետ նավարկում էր միջազգային ջրերում, ասել է, որ երկու նավերը, միանշանակ, բախման ուղու վրա չէին։
Քելվին հայտնել է, որ ռուսական ռազմանավը հինգ անգամ ազդանշան է տվել, որից հետո իրենք պտտվել են երկու աստիճանով։ Այնուհետև ռազմանավը ևս հինգ ազդանշան է, տվել, որին հաջորդել է չորսից հինգ կրակոց։ Նա հավելել է, որ կրակոցները լիովին անհարկի էին՝ հաշվի առնելով իրավիճակը։
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակը հայտարարել է, որ կրակոցները նավի վրա ուղղված չեն եղել և նպատակ են ունեցել կանխելու հնարավոր բախումը։ Խոսնակը հավելել է, որ միջադեպը հետաքննվում է. այն դիտվում է որպես եզակի դեպք։
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ հունիսի 16-ին, ժամը 12։45-ին Լա Մանշում գտնվող «Ադմիրալ Գրիգորովիչ» ֆրեգատի անձնակազմը կանխարգելիչ կրակ է բացել բրիտանական դրոշի ներքո նավարկող Bright Future քաղաքացիական զբոսանավի ուղղությամբ, որը չի արձագանքել ազդանշաններին և վտանգավոր կերպով մոտեցել է։

Стармер раскритиковал обстрел британской яхты российским фрегатом
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер раскритиковал предупредительные выстрелы экипажа российского фрегата по британской яхте в Ла-Манше. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Выступая перед СМИ 17 июня на полях саммита G7 во Франции, Стармер назвал инцидент «вызывающим глубокую озабоченность».
«Этого не должно было произойти. Это было безрассудно, и пара на яхте, должно быть, была в ужасе», — сказал премьер-министр.
Джейн Кельвин, которая плыла в международных водах со своим мужем Аланом на яхте Bright Future под британским флагом, заявила, что два корабля определенно не двигались по курсу столкновения.
Кельвин сказала, что российский военный корабль выпустил пять сигнальных ракет, после чего развернулся на два градуса. Затем военный корабль выпустил еще пять сигнальных ракет, за которыми последовали четыре-пять выстрелов. Она добавила, что выстрелы были совершенно излишними, учитывая ситуацию.
Представитель британского Министерства обороны заявил, что выстрелы не были направлены на корабль и предназначались для предотвращения возможного столкновения. Представитель добавил, что инцидент расследуется и рассматривается как единичный случай.
Ранее Министерство обороны России сообщило, что 16 июня в 12:45 экипаж фрегата «Адмирал Григорович» в Ла-Манше открыл превентивный огонь по британской гражданской яхте «Bright Future», которая не отреагировала на сигнальные ракеты и опасно приблизилась к кораблю.