Ուիթքոֆը և Քուշները շուտով կայցելեն Ռուսաստան. Պեսկով
Ամերիկացի բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների Ռուսաստան այցի ստույգ ժամկետներ առայժմ չկան, բայց այդ մասին խոսք կարող է լինել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հուշագրի ստորագրումից հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Շուտով ամերիկացի բանագնացները կժամանեն, բայց ստույգ ժամկետներ առայժմ չկան: Դուք գիտեք, ամերիկացիներն զբաղված են հուշագրի պատրաստմամբ և ստորագրմամբ: Մենք գիտենք, որ այս շաբաթվա վերջին ստորագրումը նախատեսված է Շվեյցարիայում: Դրանից հետո, հավանաբար, խոսք կգնա այն մասին, որ նրանք կկարողանան այցելել Մոսկվա», - Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Պեսկովը նշել է, որ ամերիկացի բանագնացների Մոսկվա այցի մասին խոսվել է հունիսի 14-ին Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«Մենք ձեզ կտեղեկացնենք, հենց որ ժամկետները համաձայնեցվեն», - վստահեցրել է մամուլի քարտուղարը:
Հունիսի 15-ի գիշերը ԱՄՆ-ն և Իրանը հայտարարել են, որ համաձայնեցրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի ստորագրման արարողությունը նախատեսված է հունիսի 19-ին: Այնուհետև հրադադարի 60 օրվա ընթացքում բանակցություններ կանցկացվեն վերջնական համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։

Уиткофф и Кушнер скоро посетят Россию - Песков
Точные даты визита американских посланников Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера в Россию пока не определены, но разговоры об этом могут начаться после подписания меморандума между США и Ираном. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в беседе с журналистами.
«Американские посланники скоро прибудут, но точных дат пока нет. Как вы знаете, американцы заняты подготовкой и подписанием меморандума. Мы знаем, что подписание запланировано на конец этой недели в Швейцарии. После этого, вероятно, начнутся разговоры об их возможности посетить Москву», — цитирует ТАСС представителя Кремля.
Песков отметил, что визит американских посланников в Москву обсуждался во время телефонного разговора между российским и американским лидерами Владимиром Путиным и Дональдом Трампом 14 июня.
«Мы сообщим вам, как только даты будут согласованы», — заверил пресс-секретарь.
В ночь на 15 июня Соединенные Штаты и Иран объявили о достижении соглашения по меморандуму о взаимопонимании, церемония подписания которого запланирована на 19 июня. Затем, в течение 60-дневного периода прекращения огня, пройдут переговоры для заключения окончательного соглашения.